Erste kommentár A Magyar Telekom tegnap piaczárás után tette közzé harmadik negyedéves eredményét, amely árbevétel, EBITDA és üzemi eredmény sorokon hozta a várakozásokat. Ugyankkor az...
A Magyar Telekom tegnap piaczárás után tette közzé harmadik negyedéves eredményét, amely árbevétel, EBITDA és üzemi eredmény sorokon hozta a várakozásokat. Ugyankkor az IFRS16 számviteli változás miatt a kamatköltségek nagyobbak lettek a vártnál, s mintegy 3 milliárd forinttal alacsonyabb nyereséget eredményeztek, mint amit a piac várt. Ugyan a vállalkozási környezet a növekvő verseny miatt nem túl kedvező, de a cég fenntartja az idei évre vonatkozó eredményvárakozását és a 27 forintos osztalékfizetési tervét is. Ugyanakkor a jelenleg zajló T-Systems értékesítésről és az 5G tenderről nem szolgált információval a cég. Az árfolyam szempontjából összeségében semlegesnek tartjuk az eredményt.
A MOL ma befektetői napot tart Londonban, így reggel közzétették a frissített stratégiát, amelyben: (i) A jövő évi EBITDA várakozást 2,4-2,6 milliárd dollárra emelték az azerbajdzsáni akvizíciónak köszönhetően. Ugyanakkor a poliol üzem elindulásának is betudhatóan, 2023-ra már 3 milliárd dollár közeli EBITDA-t várnak, ami szerintünk kissé optimistának tűnik, ugyanis csökkenő finomítói marzsokra számítunk. (ii) Az azeri akvizíciónak köszönhetően a napi szénhidrogén termelési várakozást 120-130 ezer hordóra emelték a 2020-2023-as periódusra, míg a kitermelési üzletág szabad készpénztermelő képességét 500 millió dollárról 700 millióra módosították, ami nem meglepetés az akvizíció fényében. (iii) A fogyasztói szolgáltatások üzletág eredménye is javulhat 2023-ra, a korábban várt 500 millióról 600 millió dollárra. Ezzel teljesen egyetértünk. Összességében pozitív az üzenet, de ennek hatása az elmúlt napokban nagyrészt már beárazódott a részvényárba.
Ma alapvetően pozitív híreket láthattunk itthon és a nagyvilágban is, hiszen arányosan csökkenhetnek a vámok az USA és Kína között, de ez még további tárgyalások kérdése. Az első fázisú megállapodást technikai okokból valószínűleg csak decemberben fogják aláírni. Mindeközben a ma jelentő európai cégek alapvetően a várakozásokat meghaladó eredményeket tettek közzé. Így nem meglepő, hogy a DAX emelkedéssel indította a napot. Ugyanakkor ne feledkezzünk el arról, hogy egy ellenállási szintnél van az árfolyam, illetve ma reggel át is ugrotta azt. Kíváncsian figyeljük tehát, hogy a kialakult rés a technikai szintnél megmarad-e a nap végén is. Itthon alapvetően a MOL eredményvárakozás emelésének köszönhetően emelkedik a BUX, s ennek meg is kellene maradnia.
Megtorpantak az új történelmi csúcsokon a vezető amerikai indexek, így tegnap is stagnálás jellemezte a kereskedést. A Nasdaq 0,3%-kal esett, az S&P500 0,1%-kal, míg a Dow stagnált.
Vegyes eredmények jöttek tegnap az amerikai félvezetőszektorból. A Qualcomm a gazdasági negyedik negyedévre 4,8 milliárd dolláros árbevételt jelentett a várt 4,7 milliárd dollárral szemben, ami 18%-os visszaesés év/év alapon. A most kezdődött negyedévre 4,4-5,2 milliárd dollár közti árbevételt vár a cég, a sávnak közepe stagnálást jelentene év/év alapon. Az egy részvényre jutó tisztított profit 0,78 dollár lett a várt 0,71 dollárral szemben, míg a most kezdődött negyedévre 0,8-0,9 dollár közötti értéket vár a cég a konszenzus által várt 0,77 dollárral szemben. A vezérigazgató szerint az 5G terjedéséből komolyan profitálhat a jövő évben a cég, amit a mostani várakozások is tükröznek már. Az árfolyam 5%-kal emelkedett piaczárás után.
A vártnak megfelelő eredményt tett közzé, azonban gyengébb várakozásokat közölt egy másik félvezetőgyártó, a Microchip Technology. A cégnek a mikrokontrollerjeivel inkább az általános ipar felé van nagyobb kitettsége, ez magyarázhatja a gyengébb számokat. A vártnak megfelelő 1,3 milliárd dolláros árbevételen 1,43 dolláros tisztított EPS-t ért el a cég. A most kezdődött negyedévre 1,2-1,3 milliárd dollár közötti árbevételt várnak, ami elmarad az 1,35 milliárd dolláros konszenzustól. A profitsoron 1,12-1,32 dolláros EPS-t vár a vállalat, szemben az elemzők által eddig várt 1,45 dollárral. Ezzel az eredmény csökkenési dinamikája gyorsulhat a mostani negyedévben. Az árfolyam 4%-kal esett piaczárás után.
John Williams, a befolyásos New York-i Fed elnöke is megerősítette tegnap, hogy a mostani három kamatcsökkentéssel véget ért a Fed átmeneti korrekciója az alapkamatban, nem lesz már újabb kamatcsökkentés pusztán amiatt, hogy a lefelé mutató kockázatok ellen védjen a jegybank. Azaz mostantól ismét teljes mértékben a beérkező makroadatok alapján dönt majd a Fed. Ezzel, ha egy újabb kamatcsökkentésre kerülne valamikor sor, az már azt jelezné, hogy komolyabb gondokat lát az amerikai gazdasági növekedésben a Fed.
Nem mutattak érdemi elmozdulást az ázsiai piacok a mai kereskedés során. A Nikkei 0,1%-kal, a Shanghai index 0,2%-kal emelkedett, míg a Hang Seng 0,3%-kal esett vissza.
Pozitív hírekkel szolgált magyar idő szerint ma reggel a kínai Kereskedelmi Minisztérium szóvivője. Gao Feng szerint az USA és Kína megegyezett abban, hogy arányosan visszavágnak a kereskedelmi háború során kivetett addicionális importvámokból, ennek pontos mértéke azonban még a megállapodás részleteitől függ. Feng szerint az utóbbi két hétben jól haladtak a tárgyalások. A hírekre a globális indexek kisebb megugrást mutattak ma reggel.
Ezek fényében eltörpülni látszik az a hír, hogy a tényleges egyezmény aláírása novemberről decemberre csúszhat, mivel egyelőre nem sikerül megfelelő helyszínt találniuk a feleknek.
Az amerikai és az európai határidős piacok is a pozitív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.