Pénzügy és bizalom
Meghatározás: az az 1 hetes kamatláb, amiért a kereskedelmi bankok a központi jegybanktól fedezet ellenében hitelt vehetnek fel.
Jelentősége: Az EKB monetáris politikájának egyik legfontosabb eszköze a kamatlábak meghatározása. A jegybank három kulcsfontosságú kamatlábat határoz meg: az irányadó refinanszírozási rátát, az egynapos betéti rátát és az egynapos hitelkamatot. Az irányadó refinanszírozási ráta az az egyhetes kamatláb, amelyen a kereskedelmi bankok hitelt vehetnek fel az EKB-tól fedezet ellenében. Ez az egyik legfontosabb pénzügyi instrumentum, melyhez számos más eszköz árát meghatározza. Ugyanakkor a kamatdöntést a piac legtöbbször előre beárazza a hozamokba. A jegybank elnökének sajtótájékoztatójára jellemzően nagyobb figyelem irányul, mivel ennek során árnyalja a jegybank döntését és iránymutatást adhat a várható kamatpályára vonatkozóan. Az alapkamat körül húzódik az ún. kamatfolyosó, mely az egy napos (overnight) betéti és hitelkamat szintjét adja.
Forrás: ECB
Gyakoriság:A jegybank a kamatdöntő üléseket 6 hetente tartja.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: az ISM indexet az ország különböző pontjain tevékenykedő beszerzési menedzserek megkérdezésével állítják össze. 18 iparág termelését reprezentálja, és a következőket tartalmazza: új megrendelések, termelés, foglalkoztatás, készletek, szállítási idők, árak, export rendelések, import rendelések.
Jelentősége: 50 feletti érték bővülő ipari termelésről és jól prosperáló gazdaságról tanúskodik. 50 pont alatti érték zsugorodást jelent. Az indexhez tartozó egyéb adatok hasznos információkkal szolgálnak az ipar aktivitásáról. Az indexből az adott éven belüli szezonális hatásokat szűrik. (Például a nyári szabadságok és intézményi változások hatásait.)
Forrás: Institute for Supply Management
Publikálás: minden hónap első hétfőjén, USA keleti parti idő szerint délelőtt 10 órakor. Az adat a publikálást megelőző hónapról szól. Gyakoriság: havontaFelülvizsgálat: havonta
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás:az ISM indexet az ország különböző pontjain tevékenykedő beszerzési menedzserek megkérdezésével állítják össze. A következőket tartalmazza: foglalkoztatás, termelés, új megrendelések, árak, készletállomány alakulása.
Jelentősége: a vállalkozások gyorsan reagálnak az üzleti környezet változására, ezért az index jó előrejelzést mutat a várakozások, a gazdaság egészének alakulásáról. Amennyiben az index értéke 50 pont felett van, a szolgáltató szektor növekedését prognosztizálja az index, míg 50 pont alatt a csökkenését.
Forrás: The Institute for Supply Management
Publikálás: havonta publikálják, minden hónap harmadik munkanapján.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás:gyakran a következő néven is említik: Non- Manufacturing ISM (Nem Ipari ISM index). Az indexet körülbelül 370 menedzser megkérdezésével állítják össze. A menedzsereket különböző ágazatokból kérdezik meg. Érintett területek: pénzügy, biztosítás, ingatlan, telekommunikáció.
Jelentősége: ha az index értéke 50% felett van, akkor a szolgáltató szektor bővül és növekszik. 50% alatti érték zsugorodásról tanúskodik. Az indexet éven belül a szezonális hatásoktól megszűrik. Szezonális hatások például a szabadságolások és intézményi változások. Az indexet 1997-ben hozták létre, és az ISM Manufacturing Index mellett a befektetők többsége ezt is nyomon követi, valamint nagy jelentőséget tulajdonít az adatnak. (Az ISM Manufacturing indexet 1940-től számítják)
Forrás: Institute for Supply Management, korábban: NAPM: National Association of Purchasing Managers.
Publikálás: minden hónap harmadik munkanapján, USA keleti parti idő szerint délelőtt 10 óra. Az adat a megelőző hónapra vonatkozik.
Gyakoriság: Havonta
Felülvizsgálat: az adatot nem vizsgálják felül
Várható piaci hatás: Magas
Meghatározás: az a kamatláb, amiért a kereskedelmi bankok a központi jegybanknál elhelyezik betétjeiket.
Jelentősége: a kamatdöntést a piac legtöbbször előre beárazza a hozamokba. A központi bank jelentésére (FOMC Statement) nagyobb figyelem irányul, mivel ebben foglalják össze a jövőbeli várakozásokat.
Forrás: Federal Reserve
Gyakoriság: évente 8 alkalommal határozzák meg.
Várható piaci hatás: Magas
Meghatározás: egy összetett index, mely a feldolgozó ipari, építőipari, kis- és nagykereskedő képviselők véleményének a felmérése alapján készül. A felmérés során 9.000 vállalati képviselőt kérnek fel arra, hogy értékeljék az aktuális piaci környezetet és a következő 6 hónapra szóló várakozásukat.
Jelentősége: a felmérés során használt nagy minta a befektetők kiemelt figyelemmel kezelik az index változását. Az index az üzleti környezet alakulását vetíti előre, ami egy korai jelzés a gazdasági aktivitás irányát illetően. Az index 100 feletti értéke pozitív üzleti hangulatot, míg 100 alatti értéke negatív üzleti kilátásokat jelez.
Forrás: Institute for Economic Research (Ifo)
Publikálás: Minden hónap vége felé
Várható piaci hatás: Közepes
Meghatározás:az index 350 intézményi befektető és elemző megkérdezésével készül, melynek keretében a felmérésben résztvevők értékelik Németország féléves gazdasági kilátását. Az index nullánál nagyobb értéke optimista hangulatot, még a nullánál kisebb érték pesszimista hangulatot tükröz.
Jelentősége:az index, a gazdasági hangulat változására korai jelzésként funkcionál a gazdasági aktivitás alakulását illetően. Amikor a ZEW index nulla alatt van, az azt sugallja, hogy a válaszadók többsége pesszimista a gazdasági kilátásokat illetően. Például a -20-as indexérték azt jelzi, hogy azoknak a válaszadóknak az aránya, akik a gazdaság romlására számítanak, 20 százalékponttal magasabb, mint azok, akik javulásra számítanak. A szélsőséges értékek, mint például a +50 vagy a -50, különösen jelentősek, mivel tükrözik a válaszadók közötti erős konszenzust a gazdasági irányt illetően. A +50 érték nagyon optimista kilátást jelezne, míg a -50 érték nagyon pesszimista kilátást jelezne. A ZEW index gyorsan reagál a gazdasági változásokra, ezért korai indikátorként használják a piaci szereplők.
Forrás: Zentrum fur Europaische Wirtschaftsforschung (ZEW)
Publikálás: Minden hónap harmadik keddjén
Várható piaci hatás: Közepes
Meghatározás: a Bézs könyv a 12 regionális FED felmérésének összefoglalója a gazdaság pillanatnyi állapotáról, mely a bankigazgatók, fiókvezetők, üzletemberek, közgazdászok és elemzők jelentései alapján készül.
Jelentősége: az FOMC (Federeal Open Market Commitee) a Bézs könyvben foglaltakat is figyelembe véve határozza meg kamatpolitikáját, és hozza meg döntését a kamat-meghatározó ülésen. Az ülést mindig két héttel a Bézs könyv megjelenése után tartják. Ha a Bézs könyv növekvő inflációról tanúskodik, akkor a FED megfontolja a kamatemelést. Ezzel ellentétben, ha a Bézs könyvben recesszióra utaló jelek fedezhetőek fel, akkor a FED a kamatcsökkentést lehetőségét mérlegeli.
Forrás: Federal Reserve Board
Publikálás: USA keleti parti idő szerint 14 óra, az FOMC ülését megelőző második hét szerdáján.
Gyakoriság: Évente 8 alkalommal
Várható piaci hatás: Közepes
Meghatározás: a felmérés során 5000 fogyasztót kérdeznek meg a gazdaság jelenlegi állapotáról és arról, hogy mik a várakozásaik a jövőt illetően.
Jelentősége: a felmérés a fogyasztási szokásokban bekövetkező gyors változások felfedezésére alkalmas. Mivel az Egyesült Államok gazdaságának kétharmadát a belső fogyasztás táplálja, ezért az adatból megbecsülhető a gazdaság további iránya. Az index értékében legalább 5 pont elmozdulás nevezhető szignifikáns változásnak. Ugyanakkor a 100 fölötti érték tekinthető egészséges gazdaságot mutató értéknek.
Forrás: The Conference Board
Publikálás: Minden hónap utolsó keddjén, USA keleti parti idő szerint délelőtt 10 óra
Gyakoriság: Havonta
Felülvizsgálat: az adatot havonta vizsgálják felül, egy összetettebb felmérés alapján. A felülvizsgálat jelentősége alacsony.
Várható piaci hatás: Közepes
Meghatározás: regionális feldolgozóipari index, ami Pennsylvania, New Jersey, és Delaware államok teljesítményét mutatja. A régió jól reprezentálja az összgazdasági feldolgozóipari termelés alakulását.
Jelentősége:ha az index 0 pont feletti értéket mutat bővülő, ha 0 alatti, akkor zsugorodó feldolgozóiparra következtethetünk. A Chicago Purchasing Manager’s Index és a Philadelphia FED index segítségével, jól előre jelezhető az ISM index alakulása. Az ISM index a gazdasági aktivitás egyik legfontosabb, világszerte figyelemmel kísért mérőszáma.
Forrás: The Philadelphia Federal Reserve Bank
Publikálás: minden hónap harmadik csütörtökén, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30-kor publikálják az adatot.
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: havonta
Várható piaci hatás: közepes
Meghatározás: Minimum 500, átlagban nagyjából 1000 háztartás megkérdezésével állítják össze a fogyasztói bizalmi indexet. A riport segít előre jelezni a fogyasztói szokásokban bekövetkező hirtelen fordulatokat. A bizalmi index két almérőszámból épül fel. Az egyes havi felmérések körülbelül 60 százaléka új válaszolókból áll, a fennmaradó 40 pedig a korábban résztvevőktől származik. Az így megismételt felmérések segítenek a fogyasztói hangulat időbeli változásait lekövetni, és pontosabb képet adnak a fogyasztói bizalomról
Jelentősége: a bizalmi indexben csak a nagyobb mértékű változásoknak van jelentősége. 5 pont feletti elmozdulás nevezhető szignifikánsnak. A várakozásokat jelző alindex nagyobb jelentőségű, és inkább ez az áll a figyelem középpontjában.
Forrás: University of Michigan
Publikálás: Az előzetes adatok minden hónap második péntekén, a végleges pedig minden hónap utolsó péntekén USA keleti parti idő szerint délelőtt 10 óra
Gyakoriság: havonta
Várható piaci hatás: közepes
Meghatározás:a riport New York állam iparvállalatainak megkérdezésével készül. 200 vállalkozást választanak ki, akik a gazdasági feltételeket értékelik. Ha az index értéke magasabb 0.0-nál, javuló feltételek, ellenkező esetben romló feltételek várhatóak.
Jelentősége: a termelés nagyon gyorsan reagál a piaci körülményekre, így jól előre jelezhető a kiadások, a foglalkoztatás és a befektetések alakulása.
Forrás: Federal Reserve Bank of New York
Publikálás: Minden hónap közepén
Gyakoriság: Havonta
Várható piaci hatás: Közepes
Infláció és árindexek
Meghatározás: egy előre összeállított fogyasztói kosár alapján méri az árak változását (inflációt). A kosár termékeket és szolgáltatásokat egyaránt tartalmaz (élelmiszerek, energia, háztartási cikkek, ruházati cikkek, szállítással kapcsolatos szolgáltatások, egészségügyi szolgáltatások, szórakozás és oktatás). Az úgynevezett core CPI (maginfláció) az előbb felsorolt fogyasztói kosárból az (összes) élelmiszer és energiaár változását kiszűri.
Jelentősége: a maginfláció stabilan tartása a gazdaság szempontjából rendkívül fontos. Havi szinten való mérése elengedhetetlen. A maginfláció a vártnál magasabb mértékben való emelkedése, rossz üzenet a piacok számára. Általában 0-2% közötti értéket tekintjük inflációs szempontból elfogadhatónak. A Fed célja a 2 százalék körüli (allati) érték
Forrás: Bureau of Labor statistics, US Department of Labor.
Publikálás: minden hónap 13-a táján, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30.
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: szezonális hatásoknak megfelelően minden februárban kiigazítják az adatot. A felülvizsgálat jelentősége alacsony.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: Azon árak mértéke, amelyeket az Egyesült Államokban élő emberek fizetnek árukért és szolgáltatásokért (praktikusan a teljes elfogyasztott árutömeg ára osztva a fogyasztók számával korrigálva a volumennel). A PCE-árindex arról ismert, hogy a fogyasztói kiadások széles körében mutatja az inflációt (vagy deflációt), és tükrözi a fogyasztói magatartás változásait is. PCI PI-nek létezik un. Maginflációs verziója is, amely az energia és élelmiszerárakat nem tartalmazza. Ez jobban mutatja a háztartások érzéklet inflációját, mint a sima fogyasztói árindex, a PCI.
Jelentősége: A háztartások elkölthető jövedelmének becslésében jelentős segítséget mutat, jobba mutatja az inflációs folyamatokat, s így az FOMC kamatdöntések szempontjából is kiemelkedő jelentőségű mutatószám.
Forrás: Bureau of Economic Analysis (BEA), A kormányzat gazdasági elemzési hivatala.
Publikálás: hónap végén, a BEA által megadott naptár szerint.
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: az adatot időről időre felülvizsgálják, s néha jelentős a változtatás
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: A maginflációt a fogyasztói árindex alapján számítják, azonban a maginfláció nem tartalmazza az energia- illetve élelmiszerárak továbbá a dohány és alkohol termékek árváltozását, mivel ezek magas volatilitással rendelkeznek, így torzíthatják a fogyasztói árindex alakulását. A maginflációt egyes befektetők infláció jobb mérőszámának tekintik.
Forrás: Eurostat
Publikálás: minden hónap elején az előzetes, hó közepén pedig a végleges adatot publikálják az előző hónapra vonatkozóan.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: A fogyasztói árindex az átlagos háztartások vásárlási szokásai alapján kialakított fogyasztói kosár alapján méri az árak változását. A fogyasztói kosár termékeket és szolgáltatásokat egyaránt tartalmaz (pl.: élelmiszerek, energia, háztartási cikkek, ruházati cikkek, szállítással kapcsolatos szolgáltatások, egészségügyi szolgáltatások, szórakozás és oktatás).
Jelentősége: amikor magas a fogyasztói árindex, az adat növekvő árakat jelez az eurózónában, melynek hatására várhatóan kamatemelési nyomás alá kerülhet az Európai Központi Bank (EKB). Ellenkező esetben, ha a fogyasztói árindex csökken, akkor az Európai Központi Bank várhatóan mérsékli a kamatlábakat, vagy változatlanul alacsony szinten tartja a gazdasági növekedés élénkítése érdekében. Az EKB középtávon 2 százalékos infláció fenntartására törekszik.
Forrás: Eurostat
Publikálás: minden hónap elején az előzetes, hó közepén pedig a végleges adatot publikálják az előző hónapra vonatkozóan.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: az árindex egy előre összeállított termelői és fogyasztói kosár alapján méri a nagykereskedelmi árak változását. A PPI jelentés három fontos területre vonatkozólag ad információt: ipar, nyersanyagok, termelés alatt álló készletek.
Jelentősége: a PPI-ből kiszűrve az élelmiszerek és az energia árak változását megkapjuk az úgynevezett „core PPI”-t (termelői árak maginflációja). Ez az adat jobban tükrözi az infláció tényleges mértékét, mert kiszűri a szezonális rövidtávú hatásokat. A PPI változásaiból a CPI-re következtethetünk. Ha a PPI értéke a várt értéknél magasabb, akkor a gazdaságra inflációs nyomás nehezedik.
Forrás: Bureau of Labor statistics, US Department of Labor.
Publikálás: minden hónap 14-e körül, USA keleti parti idő szerint 8:30. Az adat az előző hónapról szól.
Gyakoriság: Havonta
Felülvizsgálat: havonta vizsgálják felül a kettő hónappal korábban megjelent adatot bővebb rendelkezésre álló információk alapján. Minden év februárjában közlik a szezonális hatásokat. A felülvizsgálat jelentősége alacsony.
Várható piaci hatás: magas
Kereskedelem és fogyasztás
Meghatározás: az index a kiskereskedelemben eladott fogyasztási cikkek összforgalmát méri (a szolgáltatásokat nem tartalmazza). A számot USD-ben publikálják, és az infláció hatását nem szűrik ki. Szezonális hatásokkal, nemzeti ünnepekkel, havi munkanapok számával viszont korrigálják az index értékét.
Jelentősége: a fogyasztási kiadásokat és szokásokat leghamarabb jelző index a Retail Sales adat. Az autó- és haszongépjármű értékesítéseket kiszűrik az adatból, mivel azok volatilitása nagyon magas.
Forrás: The Census Bureau of the Department of Commerce.
Publikálás: minden hónap 15-e körül, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30. Az adat az előző hónapról szól.
Gyakoriság: Havonta
Felülvizsgálat: a felülvizsgálatot havonta végzik el az eredetileg vizsgált hónapot követő adatokkal kiegészítve. A szezonális hatásokat minden februárban közlik. A felülvizsgálat jelentősége mérsékelt.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: az adat hivatalos neve US Durable Goods New Orders Industries (hó/hó adat)). Az index a tartós cikkekre és szolgáltatásokra leadott megrendelések változását mutatja. Tartós cikknek minősül az a termék, aminek a normál élettartama meghaladja a 3 évet. A szállítói megrendeléseket nem tartalmazza az index.
Jelentősége: a kimutatás az US ipari megrendeléseken keresztül nyújt információt a gazdaság állapotáról. Ha az index emelkedik, akkor a kereslet erősödik, ami feltételezhetően növekvő termeléshez és foglalkoztatáshoz fog vezetni. Ha az index csökken éppen ennek ellenkezőjére számíthatunk. Ez a makroadat a fogyasztói és üzleti kereslet mérésének egyik legrégebbi formája.
Forrás: The Census Bureau of the Department of Commerce.
Publikálás: Az előzetes adat minden hónap 26-a körül, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30-kor, míg a végleges az azt követő hónap elején kerül publikálásra.
Gyakoriság: Havonta
Felülvizsgálat: az adatot több rendelkezésre álló információ alapján havonta vizsgálják felül. Évente egyszer szezonális hatásokkal korrigálják. A felülvizsgálat jelentősége magas.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: az eurózóna termékeinek és szolgáltatásainak export, illetve import különbségéből származó egyenleget mutatja. Amennyiben a külkereskedelmi mérleg deficites, az eurózóna importja nagyobb exportjánál, az euróövezet (minden egyéb tényezőt nem vizsgálva) tőkekiáramlással, az euró árfolyam leértékelődési nyomással szembesülhet. Amennyiben a külkereskedelmi mérleg többletet mutat, az azt jelenti, hogy az eurózóna exportja meghaladja az importját, tőke áramlik az eurózónába, amely az euró felértékelődéséhez vezethet.
Forrás: Eurostat
Publikálás: minden hónap közepén publikálják a két hónappal korábbi értéket.
Várható piaci hatás: közepes
Meghatározás: a folyó fizetési mérleg a termékek és szolgáltatások, jövedelmek és transzfer utalások áramlásának egyenlegét mutatja az eurózóna tagállamai és a világ többi országa között. A folyó fizetési mérleg a fizetési mérleg része. (Fizetési mérleg tartalmazza a folyó fizetési mérleget, a tőkemérleget és a pénzügyi mérleget.) A fizetési mérleg folyó fizetési mérlegen kívüli része (pénzügyi mérleg + tőkemérleg) a befektetések és pénzügyi eszközök áramlását méri, addig a folyó fizetési mérleg részletes kimutatást ad az eurózóna és világ többi országa közötti nem befektetés alapú tranzakciókról. A folyó fizetési mérleg tartalmazza a külkereskedelmi mérleget (mely a termékek és szolgáltatások export importjának különbözőségét mutatja), a jövedelmi utalásokat (bérfizetés, kamatfizetés, osztalékfizetés) és egyoldalú transzfereket (pl.: segélyek, adók).
Jelentősége: a folyó fizetési mérleg többlete azt jelenti, hogy az eurózónába nettó tőkeáramlás figyelhető meg (több tőke áramlik az eurózónába, mint amennyi elhagyja az eurózónát), folyó fizetési mérleg deficit esetén pedig a fenti folyamat ellentettje figyelhető meg. Tartós folyó fizetési mérleg deficit az euró leértékelődésének az irányába hat, a tartós szufficit, pozitív folyó fizetési mérleg pedig az euró felértékelődéséhez vezethet. Az adat jelentőségét árnyalja, hogy a folyó fizetési mérleg több komponensét korábban publikálják, mint végső folyó fizetési mérleg adatot.
Forrás: EKB
Publikálás: minden hónap közepén publikálják a két hónappal korábbi értéket
Várható piaci hatás: közepes
Meghatározás: A személyi jövedelem a háztartások bevételeit foglalja magába, beleértve munkabért, egyéni vállalkozások és befektetések hozamát, valamint egyéb juttatásokat is. A fogyasztási kiadásokba beletartozik a tartós fogyasztási cikkekre, háztartási cikkekre és szolgáltatásokra fordított kiadás is.
Jelentősége: A jövedelem szinte teljes mértékben meghatározza a fogyasztást (az amerikai fogyasztó minden megkeresett dollárból 95 centet elkölt), az USA gazdaságának kétharmadát pedig a belső fogyasztás adja. A magasabb fogyasztás növeli a vállalati profitot, ami jótékony hatással van a tőzsdei árfolyamokra.
Forrás: The Bureau of Economic Analysis of the Department of Commerce.
Publikálás: a hónap második felében, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30-kor. Az adat a múlt hónapot megelőző hónapról szól.
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: havonta
Várható piaci hatás: közepes
Meghatározás: a termékek és szolgáltatások exportjának és importjának különbségét méri az USA-ban.
Jelentősége: az import és export az összgazdasági aktivitás jelentős részét teszi ki, megközelítőleg a GDP negyedét. Az erős export teljesítmény azt jelenti, hogy a belföldi vállalatok eredményei jók lesznek, ami segítheti a tőzsde emelkedését. A kereskedelmi mérlegben bekövetkező változások hatással vannak a jövőbeli külkereskedelmi politikára, így az adat nagy jelentőséggel bír a globálisan befektetők számára.
Forrás: The Census Bureau and the Bureau of Economic Analysis of the Department of Commerce.
Publikálás: minden hónap 19-én, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30. Az adat a jelenlegi hónapot két hónappal megelőző hónapról szól.
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: az adatot havonta vizsgálják felül több rendelkezésre álló információ alapján. Szezonális hatásokról szóló információkat minden év júliusában publikálják. A felülvizsgálat jelentősége alacsony.
Várható piaci hatás: közepes
Munkaerőpiac
Meghatározás: a kimutatás a gazdasági társaságok (mezőgazdaságban dolgozók nélkül) és állami szférában bejelentett munkavállalók számát teszi közzé. Széles körben figyelemmel kísérik az adat alakulását, mivel jól reprezentálja a gazdasági aktivitást. Az adat megjelenése jelentős hatással van a pénzpiacokon uralkodó hangulatra.
Jelentősége: a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának alakulása jól előrejelzi a gazdasági növekedést. Minél magasabb a foglalkoztatottság, általában annál gyorsabban növekedik a gazdaság. A növekvő munkanélküliség szűkülő gazdasági környezetet jelez előre, és az alapkamat csökkentését vonhatja maga után. Ezzel ellentétben a csökkenő munkanélküliség bővülő gazdaságot feltételez és az alapkamat emelkedését eredményezheti. Problémát az okoz, ha a bérek alacsony munkanélküliségi ráta mellett emelkednek. Ez ugyanis azt jelenti, hogy nehéz munkaerőt találni a piacon. A gazdaságot akkor tekintjük teljes foglalkoztatottságúnak, ha a munkanélküliségi ráta 5% alatt van. Az átlagkereset meredek emelkedése felhajtja az inflációt. Az átlagos heti munkaórák számának növekedéséből a foglalkoztatottság növekedésére következtethetünk.
Forrás: Bureau of Labor Statistics, US Department of Labor.
Publikálás: általában minden hónap első pénteke, USA keleti parti idő szerint 8:30-kor
Gyakoriság: Havonta
Felülvizsgálat: az adatot havi rendszerességgel felülvizsgálják. Jelentősége magas.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: a The Employment Report két különálló riportból áll, és két különálló felmérésre alapszik. Az egyik felmérés során 60.000 háztartást vizsgálnak meg (household survey). Ez alapján állapítják meg a munkanélküliségi rátát. A másik felmérés (establishment survey) a foglalkoztatási adatok, bérek és munkaidő elemzése: 150 ezer vállalkozást kérdez meg, és határozza meg ily módon a nem mezőgazdasági átlagbéreket, az átlagos heti munkaidőt, átlagos órabért és egyéb foglalkoztatási adatot. Mindkét felmérés a bérezési periódushoz igazodik, ami minden hónap 12-éig tart.
Jelentősége:mindkét felmérés a foglalkoztatottságot méri, azonban más szempontok szerint. A háztartásokkal kapcsolatos felmérést csak a munkanélküliségi ráta megállapítására használják. A vállalkozásokkal készített felmérés sokkal nagyobb mintát vizsgál, és több adatot nyernek ki belőle. A gazdasági aktivitást egyik leghamarabb jelző és a befektetők körében leginkább figyelemmel kísért riport.
Az átlagbér statisztikát szektorok szerinti bontásban közlik. (Pl.: ipar, bányászat, építőipar, szolgáltatások, közszféra) Az átlagos heti munkaórák két szempont miatt nagyon fontosak. Egyrészt jól előrevetíti az ipari termelés és a személyi jövedelmek alakulását, másrészt mutatja a munkapiac állapotát. Ha a heti munkaórák száma növekszik, akkor a munkabérek valószínűleg emelkedni fognak és a munkaadóknak nehezebbé válik jól képzett munkaerőt találni a nyitott pozíciókra. A munkabérek növekedése felhajtja az inflációt.
Forrás: Bureau of Labor Statistics, US Department of Labor.
Publikálás: minden hónap első péntekén, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: az ECI-t a munkaerő költségek változásának mérésére hozták létre. Az index fizetések, bérek és egyéb juttatások változását tartalmazza.
Jelentősége: az adat megmutatja bérszínvonal trendjét és jelzi a bérinfláció kockázatát. Magas bérinfláció esetén a jegybank az alapkamat emelését fontolja meg, aminek következtében a kötvény és részvény árfolyamok valószínűleg esnek.
Forrás: US Department of Labor, Bureau of Labor Statistics.
Publikálás:január, április, július és október utolsó munkanapján, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30-kor.
Gyakoriság: negyedévente
Felülvizsgálat: Szezonális hatásokkal évente egyszer igazítják ki az adatot. A felülvizsgálat jelentősége magas.
Várható piaci hatás: közepes
Meghatározás: azon emberek száma, akik a munkanélküli segély iránti kérelmüket először nyújtják be az államnak.
Jelentősége: a befektetők a munkanélküli segély iránt folyamodók számának négyhetes mozgóátlagát követik figyelemmel, amiből jól látszik a munkapiaci trend. Minél kevesebben folyamodnak segélyért annál erősebb foglalkoztatottság és fordítva.
Forrás: The Employment and Training Administration of the Department of Labor.
Publikálás: minden csütörtökön, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30-kor. Az adat a megelőző hét szombatjáig beadott kérelmek számát mutatja.
Gyakoriság: hetente
Felülvizsgálat: heti rendszerességgel csütörtökönként vizsgálják felül az előzőleg publikált adatot.
Várható piaci hatás: közepes
Növekedés és termelés
Meghatározás: Az Egyesült Államok területén megtermelt termékek és szolgáltatások összértékét mutatja. A számítás során figyelmen kívül hagyják, hogy milyen tulajdonú vállalkozás és milyen nemzetiségű munkaerő hozta létre a kibocsátást az adott államban.
Jelentősége: a legfontosabb mérőszám, amivel a gazdaság teljesítménye mérhető. Az optimális és hosszútávon tartható GDP növekedés 2-2,5% között van. A nagy mértékű GDP növekedés a vállalkozások által elért magas profitot vetíti előre, ami kedvez a részvénypiacoknak. Magas GDP növekedés az infláció gyorsulásához vezet, az alacsony GDP a gyenge gazdasági teljesítményt tükrözi.
Forrás: Bureau of Economic Analysis, US Department of Commerce.
Publikálás: az adott negyedév első hónapjának harmadik vagy negyedik hetében, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30-kor. Az adat a megelőző negyedévre vonatkozik.
Gyakoriság: negyedévente
Felülvizsgálat: Az adatot havonta felülvizsgálják.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: az eurózónai beszerzési menedzser index 5.000, a feldolgozóipar, illetve a szolgáltatások szektorában működő vállalat adatain alapul. A BMI felmérésben nyomon követik a vállalatok értékesítésének, foglalkoztatottságának, készleteinek, illetve az árak alakulását, emiatt az index a magánszférában zajló változásokra a leggyorsabban reagáló indikátor. Az előzetes beszerzési menedzser indexet a teljes BMI felmérés adatainak körülbelül 85-90%-ának a felhasználása alapján számítják, célja, hogy pontos, korai jelzőszámot adjanak a végleges BMI adatnak. Megjegyzés: a tényleges és az előzetes jelzőszám közötti abszolút értelemben vett eltérés minimális, emiatt az előzetes BMI jelzőszám megjelenését kiemelt figyelemmel kísérik, szemben a végleges adattal. 50 feletti BMI gazdasági növekedést, míg 50 alatti BMI adat hanyatlást vetít előre.
Jelentősége: a beszerzési menedzser index pontos és aktuális helyzetet mutat az üzleti környezet alakulásáról, emiatt a vállalati vezetők, elemzők, kormányzati döntéshozók, befektetők kiemelt figyelemmel kísérik az adat változását. Adat megjelenése megelőzi a további hivatalos adatok publikálást, emiatt korai jelzőszámként funkcionál a gazdasági változásokról.
Forrás: S&P Global.
Publikálás: minden hónap harmadik hetében teszik közzé az aktuális hónapra vonatkozó előzetes adatot.
Várható piaci hatás: magas
Meghatározás: az index a USA ipari kibocsátását mutatja. A nemzet gyárainak, bányáinak és üzemeinek termelését méri. Az adat információt szolgáltat az üzemek kapacitás kihasználtságáról is.
Jelentősége: az ipar a GDP 15-20%-át teszi ki. Az adatból jól következtethető a GDP alakulása. A kapacitáskihasználtság mértékéből előre jelezhető az infláció változása. Ha a kihasználtság 85% felett van akkor az inflációs nyomást eredményez a gazdaságban.
Forrás: Board of Governors of the Federal Reserve System.
Publikálás: minden hónap kézepe környékén, USA keleti parti idő szerint délelőtt 9:15-kor. Az adat a megelőző hónapról szól.
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: havonta
Várható piaci hatás: közepes
Meghatározás: az adat a tartós és nem tartós (forgó) iparcikkekre leadott rendeléseket méri. A vizsgált forgó cikkek körébe beletartoznak az élelmiszerek, dohányáruk, melyek növekedése jól előre jelezhető. A piaci várakozások ezért sokkal pontosabbak szoktak lenni, mint a tartós fogyasztási cikkek esetén. (Jelenleg a tartós fogyasztási cikkekre leadott rendelések a teljes rendelésállomány 54%-át teszik ki.)
Jelentősége: az adott hónap során ez az elsőként megjelenő riport, ami az ipari készletek alakulására ad betekintést. (A nagykereskedelmi készletekről szóló információkat egy héttel később publikálják, majd ezt követően pár nappal jelennek a kiskereskedelmi készletekről szóló adatok.) A közgazdászok a riportot a negyedéves GDP riport összeállításához használják fel.
Forrás: The Census Bureau of the Departement of Commerce.
Publikálás: az adatot minden hónap első munkanapján teszik közzé, USA keleti parti idő szerint délelőtt 10:00-kor.
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: a riportot havonta felülvizsgálják. A felülvizsgálat jelentősége magas
Várható piaci hatás: közepes
Ingatlanpiac
Meghatározás: A Housing Starts az adott hónapban megkezdett új lakásépítések számát méri, míg a Building Permits az építési engedélyek számát mutatja. Mindkét mutató fontos indikátora a lakáspiaci aktivitásnak.
Jelentősége: a GDP változására szoktak következtetni az adat alapján. Ugyan a GDP-nek csak pár százalékát adják a lakásépítések, az adat magas volatilitása miatt rövidtávon hatással van a GDP alakulására.
Forrás: The Census Bureau of the Department of Commerce.
Publikálás: minden hónap 12. munkanapján, USA keleti parti idő szerint délelőtt 8:30-kor. Az adat a megelőző hónapra vonatkozik
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: havonta
Várható piaci hatás: közepes
Meghatározás: Az Egyesült Államokban lezárt használt lakásértékesítések számát méri. Az adat a lakáspiac aktivitásának és a gazdasági bizalom szintjének fontos indikátora.
Jelentősége: az adat nem csak az ingatlanpiaci keresletet tükrözi, hanem egyéb gazdasági vonatkozása is van. A növekvő lakásvásárlások a pénzügyi bizalom erősödését tükrözik.
Forrás: The National Association of Realtors
Publikálás: általában minden hónap harmadik vagy negyedik csütörtöke, USA keleti parti idő szerint délelőtt 10 óra.
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: havi rendszerességgel felülvizsgálják a megelőző hónapban kiadott adatot.
Várható piaci hatás: alacsony
Meghatározás:A riportot építtetők/tulajdonosok megkérdezésével állítják össze. Az adat az adott hónap során eladott (szerződésbe foglalt) új lakások számát méri, függetlenül attól, hogy azok fizikailag elkészültek-e vagy sem. A jelentés az ingatlanpiaci kereslet alakulásáról ad képet.
Jelentősége: az adatból a háztartással kapcsolatos jövőbeli kiadások mértékére, illetve a fogyasztási cikkekkel kapcsolatos kiadásokra következtethetünk. A befektetők az existing home sales (használt lakásértékesítés) adatot nagyobb figyelemmel kísérik. A használt lakás értékesítés teszi ki ugyanis az ingatlanpiaci adásvételek túlnyomó többségét.
Forrás: The Census Bureau of the Department of Commerce.
Publikálás: a hónap második felében, USA keleti parti idő szerint délelőtt 10 óra. Az adat a publikálást megelőző hónapról szól.
Gyakoriság: havonta
Felülvizsgálat: az adatot havonta vizsgálják felül
Várható piaci hatás: alacsony
Meghatározás: azon lakások számát mutatja, amik értékesítés alatt állnak. A kivitelezés alatt álló lakásokat az adat nem tartalmazza. A riport 15 nappal az Existing Home Sales után jelenik meg, viszont sokkal inkább a jövőbe mutat, mivel az aláírt adásvételi szerződésekből ténylegesen csak hetekkel később záródik a tranzakció.
Jelentősége: egy lakás értékesítése láncreakciót indít el a gazdaságban. Például: a vásárlást követően az új tulajdonos felújítja a lakást, a bank hitelt folyósít, az ügynökök pedig megkapják jutalékukat.
Forrás: National Association of Realtors.
Publikálás: 35 nappal az adott hónap utolsó napja után
Gyakoriság: havonta
Várható piaci hatás: alacsony
Energiaszektor
Meghatározás: vállalatok által tartott kereskedelmi célú kőolaj készletekben bekövetkezett változás. Hordónkénti adatot publikálnak.
Jelentősége: A készletek változásából következtetni lehet a kőolajpiac kereslet-kínálati egyensúlyára és az árának alakulására is. A kőolaj készletek változásából következtethető a gazdasági aktivitás is. Magas olaj felhasználású iparágak termelése jól becsülhető a kőolaj készletekből.
Forrás: Energy Information Administration.
Publikálás: minden héten, szerdán vagy csütörtökön.
Gyakoriság: hetente
Várható piaci hatás: alacsony