Itt jelentkezhet be korábban regisztrált Erste Market hozzáférésével.
Amennyiben korábban csak hírleveleinket kapta, és nem regisztrált, akkor hozzáférését ezen az oldalon tudja aktiválni.

ELEMZÉS

OTP: Minden beárazódott?

ÖTLETGYÁR MAXI
ÖTLETGYÁR MAXI2022. június 29.   13:29
OTP - long bank
Belépési pont: piaci ár Kiszállási pont: 12.000 Stop-loss: 7.865
Elemző: Miró József

A november eleji csúcspont elérése óta nagyot változott a világ. Az akkori 19.590 forint fölötti árfolyamcsúcsról mostanra több mint 50 százalékot esett az árfolyam. Mindeközben számos negatív hatást láthattunk. Szedjük össze...

A november eleji csúcspont elérése óta nagyot változott a világ. Az akkori 19.590 forint fölötti árfolyamcsúcsról mostanra több mint 50 százalékot esett az árfolyam. Mindeközben számos negatív hatást láthattunk. Szedjük össze ezeket:

  • Erőteljes hozamemelkedés, ami miatt az elvárt tőkeköltség 10 százalék környékéről 15-18 százalékra emelkedett, amit a megnövekvő volatilitás is emelt.
  • Orosz-ukrán háború, ami jelentős leírást eredményezett mind az orosz, mind az ukrán operáció esetében. (56,3 milliárd forint orosz goodwill leírás, továbbá 45 milliárd forint kockázati költség Ukrajnában és 33 milliárd forint Oroszországban) Ukrajnában további leírás is elképzelhető, ami azzal magyarázható, hogy ezt az országot valószínűleg nem fogja elhagyni a bank, így itt a kitettség a teljes eszközállomány (960 milliárd forint), bár ennek teljes leírása azért nagyon nem valószínű. Oroszországban viszont a kezdeti megingást követően stabilizálódni látszik a belső helyzet. Az ottani bank alapjáraton üzemel, s fokozatosan növekszik a készpénzállománya. Ez remélhetőleg előbb vagy utóbb vagy osztalék formájában, vagy pedig az ottani bank eladásának köszönhetően az anyabanknál landolhat.
  • A magyar kormány bevezette az extra nyereségadót, ami két évig évi 80 milliárd forint költséget jelent az OTP-nek. Ugyanakkor nem számítunk arra, hogy 2024 után is megmarad, mert (i) ezt mondja a kormány; (ii) a 2026-ig szóló költségvetési tervben a rezsivédelmi alap 2023 után is szerepel, de a banki extraprofit adó nem. Azaz ha magasan maradnak a fölgáz árak, akkor is kicsi a valószínűsége, hogy ez az adónem megmarad. A részvényenkénti negatív hatás 600 forint körül alakul.
  • Kiterjesztették a tranzakciós illetéket, ami szerintünk az évekkel ezelőtti bevezetéséhez hasonlóan most sem fog jelentősen hatni a bankok eredményére. Ugyanakkor valamekkora negatív hatás lehet az ún. sajátszámlás ügyleteken keletkező adófizetési kötelezettségen keresztül. Ez az adónem a költségvetési tervek szerint 2024 után is megmarad.
  • A kamatstop és a fizetési moratórium is maradt, legalább idén év végéig. Az előbbi mintegy 9 milliárd forint eredménykiesést jelent az OTP számára, s „addig nem okoz gondot”, amíg a forrásköltség alacsonyan marad, azaz nagy marad a pénzbőség a piacon. A hitelmoratóriumban az OTP esetében a lakossági jelzáloghitelek mintegy 4, a vállalati hiteleknek pedig mintegy 1 százaléka van. Azaz a profitkieséses itt 1-2 milliárd forint körül alakulhat. Ezek éves szinten mintegy 50 forint negatív hatást gyakorolnak a részvényárfolyamra.

Kérdés, hogy kell e még valamitől félnünk? Bizony akadnak még ilyen dolgok:

  • Az infláció tovább emelkedik, s nem csak magasabb hozamkörnyezetet, de gazdasági lassulást is hoz, megnövekvő kockázati költséggel. Ennek szerencsére alacsony a kockázata, hiszen a recesszió kialakulásának lehetősége is kisebb, mint 50 százalék, míg a kockázati költség növekedésének ellenében hat az MNB által a 2008-as válság után bevezetett szigorú hitelezési gyakorlat, mind a jövedelem arányos törlesztőrészlet, mind pedig a fedezeti mutató tekintetében. Így ahhoz hasonló kockázati költség elszállásra nem kell számítanunk, mint amilyet a 2008-as válságban láthattunk. Sőt!
  • A hosszú (10 éves) hozamok tovább emelkednek, ami az alternatíva költségen (elvárt megtérülés) keresztül tovább rombolja a részvény értékét. Ennek is kicsi a valószínűsége, mert (i) ősszel megáll, fordul az infláció emelkedése, s a kamatemelések is, és talán a hosszú hozamok is csökkenésnek indulnak; (ii) kialakul a recesszió, amely esetén a hosszú hozamok általában csökkenni szoktak; (iii) stagfláció alakul ki, amelynek során akár magasak is maradhatnak a hosszú hozamok, de valószínűleg nem emelkednek tovább. Az első két esetben a kockázatmentes hozam csökken, s így az elvárt tőkeköltség is csökkenhet. Mivel az OTP tisztított eredmény szinten maradó, 18 százalék körüli tőkemegtérüléssel (ROE) számol, ezért ha az elvárt tőkeköltség a mostani 15-18 százalékról visszaesik 10 százalék környékére, mondjuk 2024-re (a jegybank szerint akkorra normalizálódik az inflációs helyzet), akkor újra 1,8 körüli P/BV hányadoson (ár/könyvszerinti érték) kellene forognia a részvénynek a jelenlegi 0,8 körüli értékkel szemben. Ez pedig újra 18.000 forint körüli értéket jelentene. Vagyis ha valaki hisz a helyzet normalizálódásában, akkor érdemes lehet OTP részvények vásárlásában gondolkoznia.
  • További veszély, hogy Magyarország esetleg nem kapja meg az EU-s pénzek jelentős részét, ami a 7 éves kohéziós támogatások esetében 22 milliárd euróT, a COVID utáni helyreállítási alapból 5,9 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást, s az utóbbihoz tartozóan még egy viszonylag olcsó, 9,6 milliárd eurós uniós hitelt jelent. Ez összesen a GDP mintegy 23 százaléka. Ennek elmaradása komoly gazdasági lassulással, sőt valószínűleg recesszióval járna, hiszen ezen pénzek hitelpiacról történő helyettesítése komoly kamatkiadást jelentene az állam számára, ami valószínűleg nem megvalósítható. Így csökkenne a beruházások intenzitása, azaz egyre kevesebb lenne az új belépő GDP termelő egység. Ezt a hatást nehéz számszerűsíteni. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a kormány többször hangoztatta, hogy mindent megtesz azért, hogy ne legyen pénzvesztés. Szerintünk a politikai alku valami olyasmi lehet, hogy csatlakozunk az Európai Ügyészséghez, úgy hogy az a csatlakozástól számított kifizetéseket vizsgálhatja. (Vagy valami hasonló…)
  • Aztán az orosz-ukrán háborúnak olyan veszélye is van, hogy elzárják a gázcsapokat. Magyarország gázfogyasztása az elmúlt években 10 milliárd köbméter körül alakult, ebből 2020-ban 6,2 milliárdot biztosított a Gazprom. A többit alternatív forrásokból szereztük be. Ilyen például a magyar gáztermelés, ami 1,5-1,6 milliárd köbméter körül van. Ráadásul a magyar energiamixen belül a földgáz aránya nagyon magas, 33-34 százalék körül van, míg sok más európai ország esetében, ez a függés inkább 20-25 százalék körül van. Így a csapok esetleges elzárása minket érintene a legjelentőssebben, ami erőteljesen visszavetné az ipari teljesítményt. Az így kialakuló visszaesés megint a nemteljesítő hitelállományt növelné, s ez ebben az esetben a vállalati oldalon is megnövekedhetne, akár jelentősebben is. Egy ilyen forgatókönyvet nehéz számszerűsíteni, de mivel az OTP hagyományosan konzervatív hitelezést folytat, ezért valószínűleg ez az eset is limitáltan emelné meg a nemteljesítő hitelek arányát, s rombolná az eredményt.
  • Illetve itt van még a névértékén 102 milliárd forintot kitevő orosz állampapír állomány. Ennek kétharmadát már leírta az OTP, de a maradék egyharmad leírása még kockázatot jelent. Ugyanakkor a pozitív oldalon ott van a lehetőség arra, hogy a kötvények mégiscsak megtérülnek, ebben az esetben pedig sor kerülhetne a céltartalékok feloldására, ami viszont nem várt nyereséget jelentene, bár egyelőre erre azért elég kicsi az esély.

Mindent egybevetve a kockázatok nem elhanyagolhatók. Annak ajánlott OTP részvényt vásárolni, aki hisz abban, hogy a felvázolt negatív forgatókönyvek nem következnek be, és extra profitra szeretne szert tenni abból, hogy a részvény jelenlegi árfolyamába már beépült ezekből is egy rész. Az OTP elég olcsónak mondható az előrejelzésünk szerint:

Eredményvárakozások és főbb értékelési mutatószámok

Forrás: OTP, Erste előrejelzés

A technikai kép alapján még nem mondható el, hogy őrült tempóban kell venni a részvényéket. Az MACD a negatív tartományban adott vételi jelzést, ami sok esetben csak átmeneti emelkedést hoz magával. Ugyanakkor az elmúlt időszakban konszolidáción ment keresztül az árfolyam. Az MACD folytathatja az emelkedést, és belátható időn belül újra átfordulhat a pozitív tartományba, pláne ha egyre több jel mutat majd az inflációs fordulatra. Ezért gyűjtögetnénk a részvényt.

A stop-loss szintet a 2020-as mélyponthoz, 7.865 forintra tennénk. Célárnak pedig az intézményi célárunkat, 12.000 forintot vettük. A várhatóan kialakuló emelkedésben számos ellenállást kell leküzdenie az árfolyamnak: (i) 9.726-nál egy rést; (ii) 10.871-nél és 11.460-nál egy-egy technikai szintet. A hozam-kockázat arány pedig attraktív, három az egyhez.

Forrás: Bloomberg, Erste

Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

Kiadvánnyal kapcsolatos információk

Az Erste Befektetési Zrt. felügyeleti szerve a Magyar Nemzeti Bank.

Az ajánlást az Erste Befektetési Zrt. a kibocsátóval nem közölte.

Az elemzésben közölt információk forrását az adott grafikon vagy táblázat alatt külön jelezzük.

Az elemzés készítése során használt módszertannal, értékeléssel, valamint a becslés, előrejelzés, célárfolyam készítésekor használt feltételezésekkel kapcsolatos további információkat az Elemzési hirdetményben találhat. Az Elemzési hirdetmény ezen túlmenően magyarázatot ad az ajánlások (Long, Short) jelentésére.
Elemzési hirdetmény

Az ajánlás a következő időtartamra (befektetési időtartam) vonatkozik: Az ajánlás a célárfolyam teljesüléséig, vagy a stop-loss aktiválódásáig érvényes.

Az ajánlás tervezett aktualizálása: Társaságunk az általa korábban kiadott elemzéseket külön nem aktualizálja. Amennyiben olyan tényező merül fel, amely a korábban kiadott elemzés módosítását indokolja, új elemzést bocsátunk ki. Erre tekintettel, kérjük vegye figyelembe a fent megjelölt befektetési időtartamot, amelyre ajánlásunk vonatkozik.

Kockázati figyelmeztetés: Felhívjuk figyelmét arra, hogy az értékpapírokba történő befektetés különböző kockázatokat hordoz magában, ezért befektetési döntése meghozatala előtt körültekintően értékelje az egyes értékpapírok termékparamétereit! Társaságunknál elérhető termékekről részletes tájékoztatás – mely tartalmazza az adott termékekben rejlő kockázatokat is – a weboldalunkon található Általános Terméktájékoztató anyagokban érthető el:
www.ersteinvestment.hu/hu/erste_befektetesi_zrt_befektetesek.html

A társaságunk által terjesztett befektetési ajánlások listája a következő helyen érhető el, ugyanitt megtalálhatók az adott instrumentumra esetlegesen adott korábbi ajánlások is:
www.erstemarket.hu/elemzesek/elemzoi-ajanlasaink

Összeférhetetlenségi nyilatkozat

Társaságunk minden szükséges lépést megtesz az érdekellentétek lehető legteljesebb elkerülése érdekében. E cél megvalósítása érdekében - többek között - ún. kínai falak kerültek felállításra, amelyek elválasztják az üzleti és elemzési területet. A kínai fal tényleges és virtuális korlátok felállítását jelenti az információáramlás korlátozása, adott esetben megtiltása érdekében (például: fizikai elválasztás, informatikai elválasztás). Ezen kívül korlátozzuk és nyomon követjük munkavállalóink saját számlás kereskedését. A befektetési ajánlások tekintetében az összeférhetetlenség megelőzésére és elkerülésére létrehozott belső szervezeti és igazgatási megoldások, valamint információs korlátok leírása az Elemzési hirdetményben található.
Elemzési hirdetmény

Az Erste Befektetési Zrt. folyamatosan nyomon követi az ajánlásban foglalt kibocsátókkal kapcsolatos összeférhetetlenségi eseteket. Az azonosított összeférhetetlenségi esetekről az alábbi linken tájékozódhat:
www.erstemarket.hu/elemzesek/elemzoi-ajanlasaink

A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: Budapesti Értéktőzsde és Deutsche Börse (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.ersteinvestment.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben.

A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! Kérjük, tanulmányozza a részletes kiadványhoz kapcsolódó feltételeket weboldalunkon!

PODCAST

A kőolaj árrobbanása méri majd, hogy mennyire fáj a gazdaságnak az izraeli-iráni válság

Úgy tűnik, hogy az árupiaci szereplők nem tartanak egy széleskörű háború kirobbanásától Izrael és Irán között. Az viszont határozottan érződik,...

Veszélyes az aszály
AGRÁR SAROK

Veszélyes az aszály

Virágzik a repce, a szántóföldek legszebb arcukat mutatják ezekben a hetekben. Az őszi vetésű növények állapota jó. Fejlődésük hetekkel előrébb...

2024. április 19.

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben