Elemzési hirdetmény
Az Európai Parlament és Tanács piaci visszaélésekről szóló 596/2014 Rendeletének 20. cikke és az ahhoz kapcsolódó végrehajtási jogszabály (2016/958/EU Rendelet) értelmében a befektetési ajánlásokat készítő befektetési vállalkozásoknak meghatározott közzétételi kötelezettségeknek kell eleget tenniük. Az Erste Befektetési Zrt. jelen hirdetmény kibocsátásval kíván eleget tenni e kötelezettségének.
A befektetési ajánlások tekintetében az összeférhetetlenségek megelőzésére és kezelésére szolgáló megoldások:
Társaságunk minden szükséges lépést megtesz az érdekellentétek lehető legteljesebb elkerülése érdekében. E cél megvalósítása érdekében - többek között - ún. kínai falak kerültek felállításra, amelyek elválasztják az üzleti és elemzési területet, valamint korlátozzuk és fokozottan nyomon követjük elemzőink saját számlás kereskedését. A vonatkozó jogszabályi előírások alapján elemzőink rendelkezhetnek pozícióval abban a termékben, amelyre nézve az elemzést készítik, azonban Társaságunk Compliance szervezete monitoring tevékenysége során ezt folyamatos kontroll alatt tartja. A befektetési ajánlások elkészítésében részt vevő szakértőink díjazása nem kapcsolódik közvetlenül a befektetési szolgáltatások keretében teljesített ügyletekhez, illetve kereskedési díjakhoz.
Az összeférhetetlenség elkerülése érdekében megtett intézkedések részletes bemutatása az Üzletszabályzat 6.számú mellékletét képező összeférhetetlenségi politikában található, amely elérhető a következő linken: https://www.erstemarket.hu/dokumentumok/6-szamu-melleklet-osszeferhetetlenseg-elkerulesevel-kapcsolatos-osszefoglalo-rendelkezesek?letoltes
A befektetési ajánlások készítése során alkalmazott módszertanok összefoglalása:
Fundamentális elemzés
Diszkontált szabad pénzáram modell (DCF: discounted free cash flow)
Öt éves időtávra megbecsüljük a cég szabad pénzáramát, emellett meghatározzuk az örökjáradékot (átlagos, fenntartható marzsokkal, hosszú távú növekedési rátával számolva). Mindkettőnek kiszámítjuk a jelenértékét. Amennyiben a vállalat egy öt évnél hosszabb távú beruházási ciklusban van, vagy bármilyen más okból szükséges, akkor hosszabb időtávra is készítünk előrejelzést. A diszkontfaktor (WACC: weighted average cost of capital) a társaság tőkeköltségével egyezik meg, ahol a kockázatmentes hozam megegyezik a megfelelő államkötvény hozamával. A részvénykockázati felár számításánál figyelembe vesszük az ország hitelminősítését, a piacon általában jellemző bétát és az adózás utáni hitelköltséget. A nettó hitelállományt kivonva megkapjuk a saját tőke fair értékét. A célár meghatározásánál az elvárt hozam megegyezik a tőkeköltséggel.
Diszkontált osztalék modell (DDM: discounted dividend model)
Öt éves időtávra megbecsüljük a cég osztalék kifizetését, emellett meghatározzuk az örökjáradékot (átlagos, fenntartható marzsokkal, hosszú távú növekedési rátával számolva). A jövőbeli osztalékfizetést visszadiszkontáljuk a jelenre és a tőkeköltség mint elvárt hozam segítségével ebből határozzuk meg a 12 hónapos célárat.
Relatív értékelés
A versenytárssakkal való összehasonlításhoz vagy saját előrejelzéseket, vagy ha az nem áll rendelkezésre, akkor piaci konszenzust használunk. Az értékelés alapjául szolgáló mutatókat cég specifikusan válogatjuk össze. A mutatókból aggregátumokat képzünk és esetenként súlyozzuk.
Tranzakció értékelés
A relatív értékeléshez hasonló, csak itt a mutatókat az adott iparág korábbi tranzakciói alapján választjuk.
Módosított Gordon-modell / többlethozam
Alapvetően a bankok értékelésénél használt módszer, amellyel a fair piaci érték és könyvszerinti tőke értékének arányát becsüljük.
Értékelési módszerek kombinációja
Amennyiben releváns, több módszerrel is meghatározzuk a cég értékét, és az így kapott célárakat súlyozzuk.
Ajánlás | éves felértékelődési potenciál |
---|---|
Vétel | a célárhoz képest több mint +20% |
Felhalmozás | a célárhoz képest +10% és +20% között |
Tartás | a célárhoz képest 0% és +10% között |
Csökkentés | a célárhoz képest 0% és -10% között |
Eladás | a célárhoz képest kevesebb mint -10% |
Ajánlások, célárak felülvizsgálata
Az egyedi részvényekre meghatározott célárak általában 12 hónapos időintervallumra szólnak, ami az elemzés publikálásának időpontjától kezdődően értendő. A célárakat és ajánlásokat általában és bizonyos esetekben a negyedéves eredmények közzétételét követően, de a legtöbb esetben ad-hock jelleggel, illetve amikor szükséges, akkor vizsgáljuk felül.
Az értékelési módszerekről az alábbi könyvből lehet részletes ismeretekhez jutni: Aswath Damodaran: A befektetések értékelése – Módszerek és eljárások, Panem 2007
Technikai elemzés
A technikai elemzés múltbeli adatsor alapján jövőbeli eseményekre ad előrejelzést. A múltban tapasztalt mintákon alapul, ugyanakkor ezek a minták nem feltétlenül ismétlődnek meg a jövőben is. A technikai elemzés nem helyettesíti a fundamentális elemzést, és az is elképzelhető, hogy a kétféle elemzés egymásnak ellentmondó eredményt ad. A technikai elemzés inkább rövid távú trendeket azonosít, és index illetve árfolyam előrejelzés alapjául szolgálhat. Az előrejelzések különböző időtávra szólhatnak. A rövid távú trendek meghatározására – a teljesség igénye nélkül - a következő indikátorok szolgálhatnak:
- Mozgóátlag konvergencia-divergencia indikátor (MACD: moving average converegence divergence indicator)
- RSI: Relatív Erő Indikátor
- 20, 30, 50, 100 és 200 napos mozgóátlagok, de eltérhetünk tőlük
- Ellenállások, támaszok és trendvonalak