Privatizációra készül az olasz kormány Emelkedtek tegnap az európai részvényindexek. A DAX 1,3%-ot, a CAC40 0,9%-ot emelkedett, míg a FTSE100 stagnált. Sikerült áttörést elérni a Brexit tárgyalásokkal, ugyanis...
Emelkedtek tegnap az európai részvényindexek. A DAX 1,3%-ot, a CAC40 0,9%-ot emelkedett, míg a FTSE100 stagnált.
Sikerült áttörést elérni a Brexit tárgyalásokkal, ugyanis elkészült a kilépés tervezete, melyet az angol kabinet ma rendkívüli ülés keretében tárgyal. A részleteket egyelőre nem tudni, de elképzelhetőnek tűnik, hogy sikerült valami megoldást találni az ír - észak-ír határ problémájára, ami a megállapodás eddigi legjelentősebb akadálya volt. A hírre tegnap kora este óta jelentősen erősödik a font az euróval szemben.
Nem sokkal a tegnapi határidő lejártát követően az olasz kormány benyújtotta új költségvetési javaslatát. A korábbi kommunikációnak megfelelően nem változtattak a 1,5%-os növekedési előrejelzésen és a 2,4%-os költségvetési hiányon sem. Ennek ellenére némi kompromisszumra hajlott az olasz kormány, hiszen ígéretet tett ingatlanok értékesítésére, ami egyszeri bevételt jelentene az állam számára. Ugyanakkor azt hivatalosan nem tudni, hogy ez mekkora tétel lehet a költségvetésben, és, hogy pontosan mit terveznek értékesíteni, kormány-közeli források szerint mindenesetre a GDP 1%-át teheti ki. Ez összhangban van a tegnap megjelent becslésekkel, ami szerint 2019 és 2021 között évente a GDP 0,3%-ának megfelelő értékben kerülhet sor állami eszközök privatizációjára. A kompromisszumnak szánt javaslat nem okoz alapvető változásokat a magas eladósodottság tekintetében, azonban segíthet megállapodni az Európai Bizottsággal.
Újabb bankmentő csomag készül Görögországban. A Bloomberg értesülései szerint a görög jegybank egy olyan megoldáson dolgozik, ami 42 milliárd euróval csökkentené a görög bankok problémás hitelállományát. Ezzel próbálják helyreállítani a görög bankokkal szembeni bizalmat. A bankok árfolyama erőteljes pozitív reakciót mutatott a hírek megjelenését követően.
Nem remekelt a harmadik negyedévben a német gazdaság. A munkanaphatással igazított éves GDP növekedés csak 1,1% lett a harmadik negyedévben, elmaradva a várt 1,3%-tól, egyben jócskán alulmúlva a korábbi 2,0%-os értéket. A novemberi gazdasági indikátorok sem utalnak erős gazdasági teljesítményre. A jelenlegi helyzet megítélése jelentősen romlott Németországban, 70,1 pontról 58,2 pontra esett, míg a kilátások ugyan nem romlottak tovább, de a -24,1 pontos értékkel nem nevezhetőek optimistának.
A Raiffeisen 417 millió eurós nyereséget ért el a harmadik negyedévben, ami 29%-os növekedés a tavalyi évhez képest és még a legoptimistább, 400 millió eurós piaci várakozást is megverte. A nettó kamatjövedelmek 5%-kal, a nettó díjak és jutalékok 6%-kal emelkedtek, miközben a működési költségek csak 3%-ot növekedtek, mind a három tényező pozitív meglepetést szolgáltatott. A hitelminőség tovább javult, az NPL ráta 4,4%-ra mérséklődött az előző negyedévi 4,8%-ról, miközben a fedezettség 73,5%-ról 75,0%-ra emelkedett. A bankcsoport nem változtatott eredményvárakozásán, ugyanakkor az első három negyedévben már 1,17 milliárd eurós profitot ért el, így éves célja lényegében már teljesült is. A piaci konszenzus 1,26 milliárd euró az egész éves profitra, így a közeljövőben az elemzők növelhetik a várakozásaikat.
Ma reggel jó eredményt tett közzé az EON. A tavalyi 5 centes veszteséggel szemben most 5 centes eredményről számolt be részvényenként, ami tisztítva tavaly 4, idén 7 centes eredményt jelent. Habár az árbevétel 13 százalékkal csökkent 24,34 milliárd euróra, a tisztított összehasonlítás szerint az üzemi eredmény 11 százalékkal bővült 2,35 milliárd euróra. A cég azt is elmondta, hogy idén a jelzett 1,3-1,5 milliárd eurós tartomány felső élére várja a nettó eredményt. A piaci konszenzus egyébként 1,45 milliárd euró, azaz a mostani közlemény és a piaci várakozás összhangban van. Az EBIT várakozás pedig 2,8 és 3 közé esik, miközben a piac 2,89 milliárd eurót vár. A cég azt is elmondta, hogy az Innogy akvizíciójának eredményeképpen 2022-re 600-800 millió eurós szinergiára számít. A részvény mintegy 1 százalékos emelkedéssel reagál a hírre.
Lapértesülések szerint az európai versenyfelügyelet az eredetileg tervezett formában nem engedélyezi a Siemens és az Alstom vonatüzletágának egyesülését. Annak ellenére sem, hogy francia és német oldalról is erős volt a politikai lobbi az egyesülés érdekében. Az Alstom továbbra is optimista és bízik benne, hogy akár korlátozásokkal is, de 2019 közepére végül sikerül lezárniuk a tranzakciót.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.