Erste kommentár Tegnap a várakozásoknál jóval nagyobbat emelkedtek az amerikai beszerzési menedzser indexek. Mindeközben az európai indexek is meghaladták a várakozásokat, s itt is szép emelkedést láthattunk....
Tegnap a várakozásoknál jóval nagyobbat emelkedtek az amerikai beszerzési menedzser indexek. Mindeközben az európai indexek is meghaladták a várakozásokat, s itt is szép emelkedést láthattunk. Ugyanakkor igaz az, hogy a nominális változás az USA-ban nagyobb volt, s így az indexek a lemaradásukból ledolgoztak egy picit. Ez a szűkülés pozitív mozgást hozott a dollár számára az EUR/USD keresztárfolyamban, ahol a 1,2155-ös szintet érdemes figyelni. Ha áttöri az árfolyam, akkor az 1,2-nél levő 200 napos mozgóátlagig csökkenhet az árfolyam. A forint erre pedig gyengül a zlotyival egyetemben.
Ma reggel a tegnap napközbeni gyengélkedést követően a DAX magához tért. Ezt a megkezdett emelkedést folytathatja a mai napon is. ABUX esetében is emelkedésre számítunk.
Kivárás jellemezte a hétfői kereskedést az amerikai részvénypiacokon a gyorsjelentési dömping előtt. A Dow 0,1%-kal, a Nasdaq 0,3%-kal esett vissza, az S&P500 stagnált.
A Facebook-kal kapcsolatos adatbiztonsági botrány ellenére 2014 közepe óta nem látott ütemben nőttek az Alphabetnek, a Google anyavállalatának a bevételei az első negyedévben. A partnereknek fizetett díjaktól tisztítva (traffic acquisition costs, TAC, összesen 6,3 milliárd dollár) 23,5%-kal nőttek a bevételek év/év alapon, ami összességében 24,9 milliárd dolláros árbevételhez volt elegendő a várt 24,3 milliárd dollárral szemben. A fizetett kattintások száma 59%-kal emelkedett év/év alapon, ami annak a jele, hogy továbbra is nagyon erős a kereslet az online hirdetések iránt. Az egy részvényre jutó profit 13,3 dollár lett a várt 9,3 dollárral szemben, ami részben annak is köszönhető, hogy mostantól tőkebefektetésein elért nyereségét/veszteségét teljes egészében kimutatja eredmény-kimutatásában a cég. Az Európában május végén bevezetésre kerülő Egységes Adatvédelmi Szabályozásról (GDPR) a vállalat pénzügyi igazgatója azt mondta, hogy a Google elsődleges bevételi forrása a keresőben elhelyezett hirdetések, amik csupán limitált mértékben használnak felhasználói információkat. Emellett pedig már másfél éve aktívan készülnek a bevezetésre. A száguldó bevételek mellett a vállalat háromszor annyit költött beruházásra (7,7 milliárd dollár), mint egy évvel korábban, és kétszer annyit, mint amennyit az elemzők vártak. Ennek egy része egy egyszeri ingatlan-beruházásnak volt köszönhető, azonban emellett mostantól a felhőalapú szolgáltatásokba is többet kíván beruházni a cég, hogy felzárkózzon a piacvezető Amazonhoz. A növekvő költekezés az üzemi marzson is meglátszott, ami 22% lett az egy évvel ezelőtti 27%-kal szemben. Ez részben a marketingköltségek 36%-os megugrásának volt köszönhető. A befektetők egyelőre nem fogadták jól a növekvő költekezést, így piaczárást követően csupán stagnált az árfolyam.
Pozitív meglepetést okoztak az áprilisi Markit beszerzési menedzser indexek az USA-ban. A feldolgozóipari index 56,5 pontra emelkedett az előz havi 55,6 és a várt 55,2 ponttal szemben. A szolgáltatóipari index 54,4 pontra ugrott az előző havi 54 és a várt 54,1 ponttal szemben. Ezzel gyakorlatilag behozta az USA a lemaradását az Eurózónával szemben e téren, ami megágyazhat a dollár további erősödésének.
Megérkeztek a vevők az ázsiai piacokra. A Nikkei 0,8%-ot, a Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index 1,8%-ot emelkedett a mai kereskedésben.
Az amerikai pénzügyminisztérium friss statisztikái alapján februárban ismét emelkedett a kínaiak által tartott amerikai állampapírok állománya. Januárhoz képest 8,5 milliárd dollárral 1.177 milliárd dollárra emelkedett a kínaiak állampapír állománya, vagyis ismét megcáfolódni látszanak azok a pletykák, mely szerint Kína az amerikai állampapír állományának csökkentését tervezi.
Az ázsiai részvénypiac emelkedését egy közlemény váltotta ki, melyben a kínai belső fogyasztás növekedését helyezték a középpontba és a korábban sokat emlegetett hitelvolumen csökkentésre vonatkozó utalás eltűnt a közlemény szövegéből. Ebből a spekulánsok azt a következtetést vonták le, hogy megváltoztak a prioritások a kínai döntéshozóknál.
Az amerikai határidős piacok a pozitív tartományban voltak, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX pluszos volt.
A Magyar Telekom vezérigazgatója, Christopher Mattheisen 2018. július 1-jével lemond tisztségéről és igazgatósági tagságáról. Az új vezérigazgató Rékasi Tibor lesz, aki 2017 januárja óta a cég lakossági szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettese. Christopher Mattheisen 2006 decembere óta vezette a vállalatot.
A MOL május 16-tól fizeti ki az osztalékot, melynek mértéke 127,5 forint részvényenként. Osztalékszelvénnyel május 3-án forog utoljára a papír.
Várhatóan marad a 0,9%-os alapkamat.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.