United Technologies - long | ipar | ||||
Belépési pont: | Piaci | Kiszállási pont: | 139,9 | Stop-loss: | 115,9 |
Magasabb fokozatba kapcsolt az idei évben a globális gazdasági növekedés üteme, ami az IMF adatai szerint a 2016-os 3,2%-ot követően 2017-re 3,6%-ra, 2018-ra 3,7%-ra gyorsulhat. Ez tipikusan kedvez a ciklikus iparágaknak, amin belül a repülőgépgyártók, egészen pontosan az Airbus és a Boeing ikonikus képviselők. Az utóbbi évek kedvező megrendelési számait követően az iparági szereplők idén egy korrekció kezdetére számítottak. Az Airbusnál ezidáig ez látható is, azonban a Boeing már a szokásos nagy évvégi hajrá előtt közel annyi megrendelést kapott, mint az egész tavalyi évben. A továbbra is kedvező iparági kilátásokból pedig a repülőgépgyártók mellett azok beszállítói is nagymértékben profitálhatnak. Az egyik legnagyobb ilyen cég a United Technologies, ami a híres Otis felvonók gyártása mellett repülőgép turbinák, illetve repülőgépekben használt elektronikus és informatikai rendszerek gyártásával és fejlesztésével is foglalkozik. A vállalat szeptember elején vételi ajánlatot tett a szektortárs Rockwell Collinsra, így egy sikeres akvizíció esetén még nagyobb részben részesülhet a jelenlegi pozitív trendből az iparágban. Az eladósodottság potenciális növekedése és az ebből származó rövidtávú következmények miatt a befektetők kezdetben nem örültek a hírnek, azonban a hosszabb távú pozitívumokat mérlegelve mostanra ismét a bejelentést megelőző szintekre érkezett az árfolyam.
Technikai kép
Egy hosszútávú, relatíve széles emelkedő trendcsatornában mozog az árfolyam évek óta, ennek most a felső harmadában tartózkodik. Ennek a trendcsatornának a felső élét legutoljára 2015 elején érte el az árfolyam, amivel hosszabb időre kijelölte történelmi csúcsát. Ezt követően korrekció következett a trendcsatorna aljáig, az ebből szerzett lendületből azonban hamarosan újabb próbát tehet a csúcsdöntésre az árfolyam. Ha sikerülne áttörni a 125 dolláros szintet egy nagy légüres tér nyílna meg az árfolyam előtt, amiből többéves időtávon a grafikonon kirajzolódó fülescsésze alakzat alapján akár 165 dollárig is emelkedhet a kurzus. Első körben azonban érdemesebb a trendcsatorna tetejéig történő mozgást megjátszani és 140 dollárnál realizálni a profitot. Stop megbízást 115,9 dollárhoz a lokális minimum alá érdemes helyezni, ezzel nagyjából 2:1-es hozam/kockázat aránnyal tudunk piacra lépni.
Forrás: Bloomberg, Erste
Pozitív momentum a fundamentumokban
Jól sikerült a legutóbbi negyedéves gyorsjelentése a vállalatnak, 15 milliárd dolláros árbevételen 1,73 dolláros tisztított egy részvényre jutó profitot ért el a harmadik negyedévben, ami felülmúlta az 1,69 dolláros elemzői konszenzust. A jelentésben 2017-es gazdasági évre vonatkozó egy részvényre jutó profitelőrejelzését is megemelte a korábbi 6,45-6,60 dolláros sávból a 6,58-6,63 dolláros tartományba. Az árbevétel organikus növekedése 6%-ot tett ki év/év alapon, ami 2011 óta nem látott érték a cég esetében. A kedvező számok mögött főként a leszállított eszközökhöz kapcsolódó utólagos szolgáltatások (karbantartás, fejlesztés, alkatrészek utánrendelése) árbevételének dinamikus növekedése állt, amik már a teljes árbevétel közel 50%-át teszik ki. Ezenkívül a repülőgépturbinák termelési volumenének növekedése volt a másik főbb pozitívum. Az Otis felvonó üzletág (árbevétel 20%-a) eredményességére a kínai piac gyengélkedése továbbra is nyomást gyakorol, míg a klímával, vezérlő és biztonságtechnikai rendszerekkel (árbevétel 30%-a) foglalkozó üzletág az erős amerikai és európai gazdasági környezetnek köszönhetően tovább növekedett.
Rockwell Collins akvizíció
Hullámvasútra került a United Technologies árfolyama a szeptember 4-ei bejelentését követően, miszerint 23 milliárd dollárért (adósággal együtt 30 milliárd dollár) felvásárolná a kommunikációs és repülési rendszereket gyártó Rockwell Collinsot. Ezt egyharmad részben saját részvények kibocsátásával, kétharmad részben készpénz felhasználásával teljesítené, amihez 14 milliárd dollár értékben bocsátana ki kötvényeket. A növekvő eladósodottság miatt a nagy hitelminősítők kilátásba helyezték a vállalat adósságbesorolásának egy kategóriával való lerontását, azonban ezzel együtt is a befektetésre ajánlott kategóriában maradna a vállalat hitelminősítése. A United Technologies a felvásárlást követően határozott céljául tűzi ki az eladósodottság felvásárlás előtti szintekre való visszaállítását, aminek érdekében 3-4 évre felfüggesztené részvény-visszavásárlási programját. Az akvizícióval a világ legnagyobb beszállítója jöhetne létre a repülőgépgyártásban és a vállalat szerint a szinergiáknak köszönhetően évi 500 millió dolláros költségmegtakarítás lenne elérhető az ügylet lezárását követő negyedik évtől kezdődően. Az eladósodottság növekedése, a hitelminősítés lerontásának kilátásba helyezése, a részvénykibocsátásból fakadó hígulási hatás és a részvény-visszavásárlási program átmeneti felfüggesztése miatt nagyobb esést mutatott az árfolyam a bejelentést követő napokban. Ezek azonban mind rövidtávú hatások, a cég pedig elkötelezett azirányba, hogy a vállalat eladósodottsága minél előbb visszatérjen az akvizíció előtti szintekre. A jelenlegi eladósodottsági rátája (nettó adósság/ nettó adósság + saját tőke) 37%-on álla cégnek, ami a felvásárlást követően 47%-ra ugrik a tervezett részvény- és kötvénykibocsátást is figyelembe véve. Ez továbbra sem számít kiugró értéknek, de 50%-hoz közel már inkább magasnak mondható.
A várt évi 500 millió dolláros költségmegtakarítás hosszú távon kifejezetten attraktív az akvizíció utáni 13 milliárd dollár körüli EBITDA-t tekintve, ami 2020-ra már 15 milliárd dollár környékére emelkedhet. A felvásárlással a vállalat egy sokkal összetettebb termékportfólióra tenne szert, aminek köszönhetően olyan integrált megoldásokat tudna nyújtani az ügyfeleknek, amit más versenytársak nem. Ez különösképpen a leszállított eszközökhöz kapcsolódó utólagos szolgáltatások (karbantartás, fejlesztés, alkatrészek utánrendelése) esetében jelenthetne nagy előnyt, amik egyre nagyobb részét teszik ki az árbevételnek. Emellett a vállalat alkuereje is érdemben javulhat a Boeinggel és az Airbussal szemben, amitől már maguk a repülőgépgyártók is tartanak. Ezek a hosszabb távú pozitív hatások pedig felülmúlhatják a rövidtávú negatívumokat, ami a részvényárfolyam további emelkedéséhez vezethet. Révén, hogy a United Technologies és a Rockwell Collins döntőrészt más-más a repülőgépekben használt eszközök gyártásával foglalkozik elemzők szerint kicsi az esélye, hogy a hatóságok megvétózzák a felvásárlást. A Rockwell Collins január 11-ére hívott össze egy rendkívüli közgyűlést, aminek keretében a részvényesek szavazhatnak a felvásárlásról. A United Technologies szeptember elején 140 dolláros részvényenkénti felvásárlási ajánlatot tett a cégre, ami 20 dollárral magasabb annál, mint ahol az első szivárogtatások előtt állt az árfolyam.
Többségében pozitív hatások az adóreformból
A jelenleg még csak körvonalazódó amerikai adóreform előreláthatólag több pozitívumot is tartogat a United Technologies számára. A vállalat effektív adókulcsa az utóbbi években 24 és 33% között fluktuált, így a társasági adó 20%-ra való csökkentéséből mindenképpen profitálna. Különösképpen azért lehet ez igaz, mert az adózás előtti eredményének 40%-a származik az USA-ból, így az alacsonyabb effektív adókulcs inkább az alacsonyabb külföldi adók eredménye lehet és nem az USA-ból származó kedvezményeké. Emellett a beruházások egy összegben való azonnali leírhatóságából is profitálna a cég, noha ez csupán rövidtávon lenne igazán előnyös. Mivel az adózás előtti eredmény nagyjából 60%-a külföldről származik, ezért a vállalat az egyik haszonélvezője lehet annak a javaslatnak, miszerint egyszeri csökkentett adókulcs mellett (~14%) az amerikai vállalatok hazautalhatnák külföldön tartott készpénzüket. Ennek köszönhetően közel 6 milliárd dollárnyi készpénzt tudna kedvezményes adókulccsal hazautalni, ami pedig akár az átmenetileg felfüggeszteni tervezett részvény-visszavásárlási program sorsát is megváltozathatná. Hátrányként érintené azonban a vállalatot az, hogy a Szenátus adóreform tervezetében a kamatkiadások csupán 30%-át lehetne adóalapcsökkentő tételként érvényesíteni. Az ebből származó negatív hatás azonban jelentősen kisebb lenne, mint a fent említett pozitív hatások eredője.
A növekvő védelmi kiadásokból is profitálhat a United Technologies
Mind a United Technologies (logisztika, védelmi rendszerek, karbantartás), mind a Rockwell Collins (navigáció, kommunikáció, műszerfal) fontos szereplője az amerikai védelmi szektornak. Előbbi árbevételének 10%-át, utóbbiénak nagyjából 1/3-át teszik ki az amerikai államtól származó bevételek. A jelenleg hatalmon levő republikánus párt egyik legfontosabb prioritása a jövő évi költségvetést illetően a védelmi kiadások emelése, így jó eséllyel tovább profitálhatnak a vállalatok az állami kontraktusokból.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. Jelen dokumentum a rá irányadó jogszabályok alapján marketing közleménynek minősül, nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
- Az Erste Befektetési Zrt. felügyeleti szerve a Magyar Nemzeti Bank.
- Az ajánlást az Erste Befektetési Zrt. a kibocsátóval nem közölte.
- Az elemzésben közölt információk forrását az adott grafikon vagy táblázat alatt külön jelezzük.
Az elemzés készítése során használt módszertannal, értékeléssel, valamint a becslés, előrejelzés, célárfolyam készítésekor használt feltételezésekkel kapcsolatos további információkat az Elemzési hirdetményben találhat. Az Elemzési hirdetmény ezen túlmenően magyarázatot ad az ajánlások (Long, Short) jelentésére.
Az ajánlás a következő időtartamra (befektetési időtartam) vonatkozik: Az ajánlás a célárfolyam teljesüléséig, vagy a stop-loss aktiválódásáig érvényes.
Az ajánlás tervezett aktualizálása: Társaságunk az általa korábban kiadott elemzéseket külön nem aktualizálja.. Erre tekintettel, kérjük vegye figyelembe a fent megjelölt befektetési időtartamot, amelyre ajánlásunk vonatkozik.
Kockázati figyelmeztetés: Felhívjuk figyelmét arra, hogy az értékpapírokba történő befektetés különböző kockázatokat hordoz magában, ezért befektetési döntése meghozatala előtt körültekintően értékelje az egyes értékpapírok termékparamétereit! Társaságunknál elérhető termékekről részletes tájékoztatás – mely tartalmazza az adott termékekben rejlő kockázatokat is – a weboldalunkon található Erste Market Dokumentumok – Erste Market anyagokban érthető el. A társaságunk által terjesztett befektetési ajánlások listája a következő helyen érhető el, ugyanitt megtalálhatók az adott instrumentumra esetlegesen adott korábbi ajánlások is.
Összeférhetetlenségi nyilatkozat
A Társaság képviselői és alkalmazottai a törvények által lehetővé tett mértékben a Vállalat értékpapírjaiban pozícióval (vagy a Vállalattal kapcsolatos opciókkal, warrantokkal vagy jogokkal, vagy a Vállalat pénzügyi eszközeiben vagy más értékpapírjaiban érdekeltséggel) rendelkezhetnek. Továbbá a Társaság, annak társult vállalatai, képviselői és alkalmazottai befektetési banki szolgáltatásokat ajánlhatnak fel a Vállalatnak. Társaságunk minden szükséges lépést megtesz az érdekellentétek lehető legteljesebb elkerülése érdekében. E cél megvalósítása érdekében - többek között - ún. kínai falak kerültek felállításra, amelyek elválasztják az üzleti és elemzési területet. A kínai fal tényleges és virtuális korlátok felállítását jelenti az információáramlás korlátozása, adott esetben megtiltása érdekében (például: fizikai elválasztás, informatikai elválasztás). Ezen kívül korlátozzuk és nyomon követjük munkavállalóink saját számlás kereskedését. A befektetési ajánlások tekintetében az összeférhetetlenség megelőzésére és elkerülésére létrehozott belső szervezeti és igazgatási megoldások, valamint információs korlátok leírása az Elemzési hirdetményben található.
Az Erste Befektetési Zrt. folyamatosan nyomon követi az ajánlásban foglalt kibocsátókkal kapcsolatos összeférhetetlenségi eseteket. Az azonosított összeférhetetlenségi esetekről és kezelésükről az alábbiakban tájékozódhat.