Erste kommentár A MOL 192,7 milliárd forint tisztított, CCS-alapú EBITDA eredményt ért el a második negyedévben, ami meghaladta a 177,9 milliárd forintos piaci konszenzust. Ha megnézzük a részleteket, akkor...
A MOL 192,7 milliárd forint tisztított, CCS-alapú EBITDA eredményt ért el a második negyedévben, ami meghaladta a 177,9 milliárd forintos piaci konszenzust. Ha megnézzük a részleteket, akkor látható, hogy az igaz meglepetés a kutatás-termelés divízióban volt, míg a fogyasztói szolgáltatások szegmens szintén jobban szerepelt, mint a várakozás. Egyedül a feldolgozás-kereskedelem lett gyengébb, bár az eredmény nagyobb részét még mindig ez a divízió adja.
A kutatás-termelés 64,3 milliárd forintos EBITDA eredménye felette van az 56,4 milliárd forintos piaci konszenzusnak. A MOL napi 109 ezer hordóegyenértékes termelés mellett 37,2 dollár/hordóegyenértékes realizált szénhidrogénárat ért el. A cég alacsonyan tudta tartani a költséget, ez 6,1 dollár/hordó volt a negyedévben. A jobb eredmény főleg a költségek alacsonyan tartásának és a magasabb realizált áraknak köszönhető.
A finomítás-marketing 92,2 milliárdos tisztított, újrabeszerzési ár alapú EBITDA eredményt ért el, ami alatta van a 96,4 milliárd forintos várakozásnak. A gyengébb eredmény főleg a finomítás gyengébb realizált árréseinek köszönhető, míg a petrolkémia termelési volumene a korábbi negyedév 296 kilotonnás értékéről 262kt-ra esett vissza. A fogyasztói szolgáltatások EBITDA-ja viszont 26,8 milliárd forinttal magasabb lett a vártnál. A MOL az ENI kutak megvételének és a Fresh Corner koncepció sikerének köszönhetően 18%-kal növelte év/év alapon az eredményt.
A menedzsment növelte az éves eredményvárakozásait: 2 milliárd dollár EBITDA helyett 2,3 milliárd dollár feletti eredményt vár idénre. Ez azt jelenti, hogy az adó és kamatfizetés előtti szabad pénzáramlás is 1,3 milliárd dollár felett lesz az idén, mivel a beruházásokra fordított összeg maradt 1 milliárd dollár.
Összességében kiváló eredményt közölt a MOL. A Shell holland óriásfinomítójának leállása miatt ráadásul most emelkedtek a dízel árrések, ami kifejezetten kedvező a MOL-nak. A magyar olajipari cég ezért szerintünk teljesíteni fogja a mostani menedzsment előrejelzést. Ma részvényár emelkedésére számítunk.
A BUX index tegnap új csúcsra emelkedett, s innen a várható MOL emelkedés tovább húzhatja az indexet fölfelé. A magyar piac ezzel megerősítheti a tegnapi kitörést, az pedig jó jel lenne a folytatás tekintetében. A DAX továbbra is gyengélkedik. Itt egy lefelé szűkülő háromszöget láthatunk, mint technikai alakzat. Ebből általában fölfelé jön a kitörés, de erre még valószínűleg viszonylag sokat kell várnunk. A mai napon is gyengén kezdhet az index, de a nap végére remélhetőleg valamiféle erő, emelkedés jöhet.
Ismételten kisebb elmozdulással zárták a vezető amerikai indexek a kereskedést. Az S&P500 0,2%-os a Nasdaq 0,4%-os eséssel zárt, míg a Dow stagnált.
Megint túlszárnyalta a várakozásokat az Activision Blizzard negyedéves gyorsjelentésében, azonban az aktuális negyedévre relatíve konzervatív profitvárakozást tett közzé. A második negyedévben 1,42 milliárd dolláros árbevételen 0,43 dolláros tisztított EPS-t ért el a vállalat, míg az elemzők 1,23 milliárd dolláros árbevételre és 0,3 dolláros EPS-re számítottak. A harmadik negyedévre 0,45 dolláros EPS-t vár a vállalat, míg az elemzők a jelentés előtt 0,48 dollárt vártak. Ezt kisebb csalódásként élték meg a befektetők, így piaczárás után közel 3%-ot esett a részvény.
Jócskán a várakozások felett, hó/hó alapon 6,4%-kal növekedett a tartós cikkek rendelésállománya júniusban az előzetes adatok szerint az USA-ban. A pozitív hírt beárnyékolja, hogy döntőrészt a nagyon volatilis repülőgép megrendelések ugrottak meg. Amennyiben a nem védelmi célú és repülőgép megrendelésektől tisztított mutatót nézzük, stagnálást láthatunk az előző hónaphoz képest.
A vártnak megfelelően hó/hó alapon 3%-kal növekedett az ipari rendelésállomány a tengerentúlon júniusban. Az előző havi 0,8%-os csökkenést 0,3%-os csökkenésre felfelé korrigálták.
Idei mélypontjára esett az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe a tengerentúlon. A júliusi adat csupán 53,9-es értéket mutatott, ami nagymértékben elmaradt az 56,9 pontos konszenzustól és az előző havi 57,4-es értéktől.
A Markit indexe már jobb képet mutatott, itt 54,7-es érétket láthattunk, ami felülmúlta az 54,2 pontos konszenzust.
Vegyesen zárták a pénteki kereskedést az ázsiai indexek. A Nikkei 0,3%-ot veszített értékéből, a Shanghai index 0,2%-ot emelkedett, míg a Hang Seng stagnált.
Nem változtatott az irányadó rátán az ausztrál jegybank, azonban növekedési kilátását idénre 0,5 százalékponttal a 2-3%-os sávra vágta vissza. A jegybank ezt az igen erős ausztrál dollárral magyarázza, ami a nyersanyagárak stabilizálódásának köszönhetően 2014 óta nem látott szinteken jár. Az elkövetkező évekre optimistán tekint a jegybank és 3% körüli GDP növekedést vár, amit a növekvő beruházások és a vasérc árak emelkedése is támogathat.
Az ügyhöz közel álló forrás szerint 1,6 milliárd dolláros beruházást hajthat végre a Toyota a Mazda-val közösen az USA-ban, amivel 4.000 új munkahely jöhet létre. A két vállalat egy 2021-ben induló gyártósort hozna létre, évente 300 ezer autó gördülhet le a futószalagról.
A határidős piacok többsége a negatív tartományban volt ma reggel, egyedül a Dow és a Nasdaq tudott minimális pluszt felmutatni.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.