WTI olaj - stop/célár módosítás | nyersanyag | ||||
Belépési pont: | Kiszállási pont: | 53,7 59,9 | Stop-loss: | 45,2 47,9 |
7%-ot erősödött a WTI típusú amerikai kőolaj árfolyama a két héttel ezelőtt megfogalmazott kereskedési ötletünk óta, azt követően, hogy az OPEC és nem-OPEC országok komoly elköteleződést mutattak a kitermelés korlátozási megállapodás 9 hónappal való meghosszabbítása mellett. A mai nap során kiszivárgott információk szerint az OPEC valóban a papírformának megfelelően döntött, amit a befektetők egy része kisebb csalódásként élt meg, mivel egyesek akár nagyobb mértékű kitermelés csökkentést is elképzelhetőnek tartottak. A szaúdi olajminiszter korábban úgy nyilatkozott, hogy az OPEC mindenképpen el szeretné érni, hogy a fejlett gazdaságok olajkészletei az 5 éves átlag szintjére, 2,7 milliárd hordó környékére essenek vissza, amihez körülbelül 300 millió hordós készletcsökkenés szükséges. Eszerint nem alaptalan az a feltételezés, hogy ha az olajkészletek 2018 első negyedévének végére nem érnék el ezt a szintet, akkor tovább hosszabbítana az OPEC, noha erről egyelőre konkrétan nem esett szó. Az OPEC döntését követően mostantól a piac figyelme az olajkészletek alakulására fog irányulni, ahol a január óta tartó kitermelés korlátozás első jelei már megmutatkoztak. Mivel úgy látjuk, hogy az OPEC továbbra is elkötelezett az olajpiaci egyensúly helyreállításában, továbbá a technikai kép is pozitív stop megbízásunk mellett profitcélunkat is megemeljük a korábbi szintekről.
Technikai kép
Az április végi-május eleji nagyobb esést követően szép fordulós alakzat bontakozott ki az olaj grafikonján, hiszen a május 5-ei napon belüli nagy fordulatot pár nappal később egy nagy emelkedő gyertya is követte. Ezzel a lendülettel sikerült az árfolyamnak a hosszabb távú emelkedő trendvonalat, valamint a 200 napos mozgóátlagot is áttörnie, ami további emelkedést vetít előre. Ezt megerősíti az MACD indikátor is, ami azt mutatja, hogy van még tere a további emelkedésnek. Ezen okoknál fogva profitcélunkat a jelenlegi 53,7 dolláros szintről 60 dollár környékére emeljük. Az első komolyabb ellenállás 53,5 dollárnál, majd a következő 55 dollárnál húzódik, amiket ha sikerül áttörnie az árfolyamnak 61,5 dollár környékéig emelkedhet a kurzus. Stop megbízásunkat is módosítjuk ezen a ponton és jelenlegi 45,2 dolláros stop megbízásunkat 47,9 dollárra húzzuk fel, amivel gyakorlatilag bebiztosítjuk azt, hogy ne keletkezzen veszteség a pozíción. Ezzel a lélektanilag fontos 50 dolláros szint, a 200 napos mozgóátlag, valamint az emelkedő trendvonal is védi a pozíciónkat.
Forrás: Bloomberg, Erste
Olajkészletek
Az OPEC ülését követően egyértelműen a készletadatok alakulása lesz az, ami meghatározza az olaj árfolyamának mozgását az elkövetkező időkben. A legkorszerűbb adatszolgáltatást ebben az esetben a fejlett gazdaságok olajkészletének 1/6-át adó Egyesült Államok biztosítja, ahol hetente kerülnek publikálásra az aktuális készletadatok. Szezonális hatások miatt januárban szokott lenni az olaj iránti kereslet mélypontja, ám ezt követően meredek emelkedés kezdődik, ami egész július-augusztus magasságáig kitart. Az alábbi ábrán azt láthatjuk, hogy az OPEC január elején életbe lépő kitermelés korlátozása valóban hatással van a készletekre, ugyanis február és március során egyre kisebb mértékben növekedtek az olajkészletek a tengerentúlon, míg áprilisra ez már csökkenésbe fordult át.
Amerikai olajkészletek változása (ezer hordó/hét)
Forrás: Bloomberg, Erste
Az utóbbi évek tendenciáit tekintve az amerikai olajkészletek április elején kezdődő csökkenése szokatlannak mondható, ugyanis ez tipikusan április végén szokott bekövetkezni. Ez az eset jól példázza azt, hogy az OPEC kitermelés korlátozása valóban képes hatást gyakorolni a piacra.
Amerikai olajkészletek alakulása (ezer hordó)
Forrás: Bloomberg, Erste
Az OPEC által kiemelten figyelt OECD készletadatok, amik a fejlett gazdaságokban fellelhető olajkészleteket tartalmazzák, az első negyedév során egyelőre növekedést mutattak. Ennek az lehet az oka, hogy ezek a gazdaságok jellemzően nettó olajimportőrök, így az ellátási lánc végén helyezkednek el, ami miatt a változások náluk éreztetik legkésőbb a hatásukat. Elemzők szerint az OECD készletek eleinte csak lassan fognak majd csökkeni, azonban ezt követően ennek hirtelen begyorsulása várható. Az olaj iránti kereslet szezonális felfutásával ez lassan bekövetkezhet, és ha valóban begyorsul a készletek csökkenése, az tovább hajthatja felfele az olajárat.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. Jelen dokumentum a rá irányadó jogszabályok alapján marketing közleménynek minősül, nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
- Az Erste Befektetési Zrt. felügyeleti szerve a Magyar Nemzeti Bank.
- Az ajánlást az Erste Befektetési Zrt. a kibocsátóval nem közölte.
- Az elemzésben közölt információk forrását az adott grafikon vagy táblázat alatt külön jelezzük.
Az elemzés készítése során használt módszertannal, értékeléssel, valamint a becslés, előrejelzés, célárfolyam készítésekor használt feltételezésekkel kapcsolatos további információkat az Elemzési hirdetményben találhat. Az Elemzési hirdetmény ezen túlmenően magyarázatot ad az ajánlások (Long, Short) jelentésére.
Az ajánlás a következő időtartamra (befektetési időtartam) vonatkozik: Az ajánlás a célárfolyam teljesüléséig, vagy a stop-loss aktiválódásáig érvényes.
Az ajánlás tervezett aktualizálása: Társaságunk az általa korábban kiadott elemzéseket külön nem aktualizálja.. Erre tekintettel, kérjük vegye figyelembe a fent megjelölt befektetési időtartamot, amelyre ajánlásunk vonatkozik.
Kockázati figyelmeztetés: Felhívjuk figyelmét arra, hogy az értékpapírokba történő befektetés különböző kockázatokat hordoz magában, ezért befektetési döntése meghozatala előtt körültekintően értékelje az egyes értékpapírok termékparamétereit! Társaságunknál elérhető termékekről részletes tájékoztatás – mely tartalmazza az adott termékekben rejlő kockázatokat is – a weboldalunkon található Erste Market Dokumentumok – Erste Market anyagokban érthető el. A társaságunk által terjesztett befektetési ajánlások listája a következő helyen érhető el, ugyanitt megtalálhatók az adott instrumentumra esetlegesen adott korábbi ajánlások is.
Összeférhetetlenségi nyilatkozat
A Társaság képviselői és alkalmazottai a törvények által lehetővé tett mértékben a Vállalat értékpapírjaiban pozícióval (vagy a Vállalattal kapcsolatos opciókkal, warrantokkal vagy jogokkal, vagy a Vállalat pénzügyi eszközeiben vagy más értékpapírjaiban érdekeltséggel) rendelkezhetnek. Továbbá a Társaság, annak társult vállalatai, képviselői és alkalmazottai befektetési banki szolgáltatásokat ajánlhatnak fel a Vállalatnak. Társaságunk minden szükséges lépést megtesz az érdekellentétek lehető legteljesebb elkerülése érdekében. E cél megvalósítása érdekében - többek között - ún. kínai falak kerültek felállításra, amelyek elválasztják az üzleti és elemzési területet. A kínai fal tényleges és virtuális korlátok felállítását jelenti az információáramlás korlátozása, adott esetben megtiltása érdekében (például: fizikai elválasztás, informatikai elválasztás). Ezen kívül korlátozzuk és nyomon követjük munkavállalóink saját számlás kereskedését. A befektetési ajánlások tekintetében az összeférhetetlenség megelőzésére és elkerülésére létrehozott belső szervezeti és igazgatási megoldások, valamint információs korlátok leírása az Elemzési hirdetményben található.
Az Erste Befektetési Zrt. folyamatosan nyomon követi az ajánlásban foglalt kibocsátókkal kapcsolatos összeférhetetlenségi eseteket. Az azonosított összeférhetetlenségi esetekről és kezelésükről az alábbiakban tájékozódhat.