Fura dolgokat látunk. Miközben a görög dráma fokozódik, s a mai napon az EKB rendkívüli ülést tart az ELA kerettel és feltételekkel kapcsolatban, plusz hétfőn az euró csoport rendkívüli találkozót tart, plusz a mai napon ecofin találkozóra is sor kerül, addig a görög CDS felár gyakorlatilag stagnál 23,4 százalékon! Sőt a piacok sem úgy néznek ki, hogy oly nagyon...
A DAX index annak ellenére felfelé kíván nyitni, hogy a görögök már a küszöbön állnak az euro zónás kilépés felé. Ráadásul ez azt jelenti, hogy dupla fenék alakult ki, amelyből – technikailag – 11.400 pontig való emelkedés néz ki! Ez igazi meglepetés, de valószínűleg megint az áll mögötte, hogy „adj a pletyire, vegyél a hírre” pláne, ha a görög eseménynek nem is lesz valós hatása sem az európai, sem a világgazdaságra.
A BUX esetében is felfelé kellene mennie a részvényeknek, az után, hogy a tegnapi esést követően a csökkenő trendcsatorna alját tesztelte az árfolyam.
- Hétfőn folytatódnak a görög tárgyalások
- 60 fölé emelkedett az olaj, a görög krízis emeli az aranyat
- Yellen és a görögök mozgatták a devizákat
- Nem lépett a japán jegybank
- Saját részvényt vásárolt a Richter
- Emelkedésre számítunk a mai kerskedésben
- A havi alapú infláció a várt 0,5% helyett csak 0,4%-kal emelkedett májusban a tengerentúlon. A havi alapú maginfláció pedig 0,1%-kal emelkedett a várt 0,2% helyett. Az éves alapú maginfláció pedig 1,7% lett, amely csak 0,1%-kal maradt el a várakozásoknál.
- A friss segélykérelmek jól alakultak, a várt 277 ezer helyett 267 ezren fordultak első alkalommal segélykérelemért.
- A philadelphiai Fed feldolgozóipari indexe a várakozásokat (8) lényegesen meghaladva 15,2 pontra emelkedett júniusban.
- 55%-os pluszban nyitott az okos karkötőket gyártó Fitbit részvénye tegnap, így elmondható, hogy az IPO sikeres volt.
- A Morgan Stanley egy konzorciummal közösen 934 millió dollárt fektet az első kínai on-line biztosítóba, a Zhong An-ba, melynek legnagyobb tulajdonosa az Alibaba. A cég értékét a piac 8 milliárd dollárra teszi.
- A várakozásoknak megfelelően nem sikerült megállapodnia a görögöknek az euró zóna pénzügyminisztereivel. Christine Lagarde, az IMF vezetője közölte, hogy a június 30-i utalás elhalasztására nincs lehetősége Athénnak, így július 1-jével kénytelen lesz csődöt jelenteni. Az Eurócsoport elnöke szerint mindaddig adósság átstrukturálásról nem lehet beszélni – a görögök az adósságleíráson túl kölcsönt szeretnének kapni az EKB-nál lévő 27 milliárd eurónyi kötvény visszavásárlására -, amíg nem születik egyezség a szükséges reformokról. Hétfőn folytatódhatnak a tárgyalások, ugyanis rendkívüli ülésre készülnek az euró övezeti miniszterek.
- A Bloomberg információi szerint az EKB ma rendkívüli ELA ülést tart, miután felgyorsult a betétkiáramlása kereskedelmi bankokból.
- Az EKB francia igazgatósági tagja meglehetősen pesszimistán nyilatkozott a görög bankok helyzetét illetően. Nyilatkozata alapján nem garantálható, hogy hétfőn is ki tudnak még nyitni a görög bankok. Valószínűleg ezért is kerül sor a mai rendkívüli ELA ülésre.
- A várt 60 milliárd euró helyett 73,8 milliárd eurónyi forrást igényelt 128 európai bank az EKB TLTRO programjából. Ennek ellenére a program indulása óta ez volt a legkisebb összeg.
- Az arany 1.200 dollár fölé emelkedett. A görög krízis kezd a végfázisába kerülni, a felek emelik a tétet, ami növeli egy csőd bekövetkeztének esélyét. A görögök egyelőre nem mutatnak hajlandóságot, hogy elfogadják a trojka feltételeit, ráadásul a hónap végével 1,6 milliárd eurót kellene visszafizetniük, amire nincs sok esély, hacsak nem az állam dologi kiadásait nem fedezik. Az arany emiatt érdekes lehet a következő napokban, a nemesfém kikerülhet „csipkerózsika” álmából.
- A negatív görög fejlemények illetve Janet Yellen Fed elnök szavai mozgatták tegnap is az EUR/USD devizapárt. A kereskedés dollárgyengüléssel indult, de 1,143-nál megfordult az árfolyam, és csak minimális emelkedéssel 1,135-nél zárta kereskedést a kurzus. A tegnap délután indult dollárerősödés folytatódik tovább a reggeli órákban az árfolyam már 1,134-ig süllyedt.
- A várakozásoknak megfelelően nem változtatott a monetáris politikai irányon a japán jegybank, a BoJ. A jegybank fenntartotta az évi 80 ezermilliárd jen (650 milliárd dollár) összegű részvényvásárlási programot is.
- A kínai részvénypiac esése mögött nem áll semmilyen konkrét hír, a megjelent kommentárok alapján a jövő heti IPO tranzakciók miatti likviditáselszívás miatti aggodalom okozhatta a mai esést.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.