Örültek a piacok a brit választási eredménynek, hiszen végül nem várt többséget szereztek a konzervatívok. Így megint jött egy vételi hullám. Mindeközben a szemek újra Görögországra szegeződnek, hiszen ma újabb egyeztetés lesz. Holnap pedig jön a 750 millió eurós tőketörlesztés az IMF felé, ha jön. Közben az IMF már vészforgatókönyveket dolgoz ki a görög csőd esetére....
Ázsiában az európai rally, na meg a kínai kamatcsökkentés hátán (25 bps 2,25 százalékra) láthattunk egy általánosnak tűnő 1 százalék körüli emelkedést. Mindeközben a DAX két nap alatt, majd 600 pontot emelkedett a lokális minimumról, és ezzel újra a csökkenő trendcsatorna felső élét, meg a 20 napos mozgóátlagot ostromolja. Így a nap végi csökkenés benne van a pakliban.
Jöhet csodálatos MOL gyorsjelentés, vagy lehetnek nagy mozgások a világban, a magyar piac hajthatatlan. Napok óta 22.800 és 22.600 pont között, a 20 napos mozgóátlag felett mozog. Arra számítunk, hogy ma is ebben a tartományban marad, amelynek köszönhetően kis csökkenés lehet a végeredmény.
- Közeledhetnek az álláspontok Görögország ügyében
- Alig változott az olaj és az arany ára
- A dollár és a forint is erősödéssel indította a hetet
- Száguld Kína az újabb monetáris lazításra
- Szinten maradó árakra számítunk ma a tőzsdén
- A várt 224 ezerrel szemben 223 ezer új munkahely jött létre áprilisban a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban. A munkanélküliségi ráta 5,4%-ra csökkent az egy hónappal korábbi 5,5%-ról. Negatívum, hogy a márciusi számokat lefelé módosították, az eredeti 126 ezret 85 ezerre. Ilyen gyenge értékre utoljára 2013 decemberében volt példa.
- Az Alibaba több mint 9%-os részesedést szerzett a Zulily név alatt futó amerikai on-line kereskedelmi cégben. A vételár 56 millió dollár körül alakult. A Zulily részvényei több mint 12%-kal emelkedtek a hírre.
- Az eurócsoport mai találkozójának fő témája nem is lehetne más, mint a görög adósság kérdése. Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris kérdésekért felelős biztosa szerint Görögország az eurózónában akar maradni, és a csoport tagjainak is ez az érdeke, azonban a reformok minősége és mennyisége nem elegendő ehhez per pillanat. Ráadásul a die Welt értesülései szerint sem kerül még pont az ügy végére. Mindeközben az IMF már készenléti tervet készít arra az esetre, ha Görögország csődbe menne. A dokumentum elsősorban a görög bankok külföldi leánybankjainak fedezet igényét vizsgálja. Egy nappal a 750 millió eurós IMF tőketörlesztés előtt ezek nem túlságosan pozitív hírek a befektetők számára.
- Angela Merkel szerint Vlagyimir Putyin nemcsak a kelet-ukrajnai határt lépte át, hanem a nemzetközi törvények határát is, ami a korábbi években felépített német-orosz gazdasági együttműködést is veszélybe sodorta.
- A mai napon brit kamatdöntő ülésre érdemes figyelni, amely a múlt heti választások miatt került át a mai napra. Érkezik továbbá a legfrissebb brit inflációs riport is.
- Az arany 1.187 dolláron stagnált, a pénteki munkanélküliségi adat alig mozdított az árfolyamon. A vártnak megfelelő, erős munkanélküliség ugyanakkor azt vetíti előre, hogy hamarosan ismét emelkedhetnek a kamatok, ami nem tesz jót az arany kurzusának. A kérdés továbbra is az, hogy 2006 óta mikor lesz először kamatemelés az Egyesült Államokban. Az elemzők továbbra is 2016-ra teszik ezt a dátumot.
- A dollár a múlt hét második felében kezdett el erősödni az euróval szemben. Az árfolyam 1,139-es lokális csúcsról 1,12-ig süllyedt pénteken zárásra, és a reggeli kereskedésben 1,117-ig zuhant tovább. Rövidtávon van még minimális tere a dollár erősödésének.
- 25 bázispontot vágott a kínai jegybank. A betéti rátát 25 bázisponttal 2,25%-ra csökkentették, az egy éves finanszírozási kamatot szintén 25 bázisponttal, 5,1%-ra csökkentették. Egyúttal megemelték a betéti ráta nagyságát, ami a benchmark (alapkamat) 150%-a lesz, a korábbi 130% helyett.
- Kínában az áprilisi infláció 1,5% lett év/év alapon, míg a várakozás ennél némileg magasabb, 1,6% volt. A gyenge inflációs adat támogatja a jegybank lazító lépését.
- 6 év után először csökkent év/év alapú összevetésben a Kínában eladott mobiltelefonok száma. Az első negyedévben 4,3%-kal kevesebb telefont adtak el, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A lassulás fő oka, hogy az okostelefon penetráció már elérte a 90%-ot az országban, így az első telefonvásárlók már nem húzzák a növekedést.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.