Még mindig Putyin látogatásától hangos a magyar sajtó. Már az is elhangzott, hogy állítólag most 260 dollárért kapjuk a gázt, ami azt jelentené, hogy újabb 13 százalékos csökkenés következett be az augusztusi 300 dolláros árhoz képest. Persze ez forintban sajnos nem annyi, mert a dollár erősödött, így valójában a beszerzési ár nem változott forintban számítva, sőt még...
Itthon a NHP+-tól reméli a jegybank, hogy tovább élénkíti a gazdaságot. Ugyanakkor azzal, hogy a kockázatok egy részét átvállalja, valószínűleg tudja növelni a kihelyezéseket, de nem vagyunk biztosak abban, hogy az 500+500 milliárd forintos kihelyezési tervet olyan könnyű lesz teljesíteni. Mindenesetre a lépés pozitív mind a magyar gazdaságra, mind a bankokra nézve.
Közben a Fed bézs könyvből azt is megtudhattuk, hogy a kamatemelés későbbre csúszik. A piac most őszre várja, de szerintünk ez is optimista. Az olajpiaci összeesés miatti munkaerő-piaci aggodalmak, a dezinflációs nyomás és az erős dollár sem segíti a gazdaságot, miközben a görög és az orosz-ukrán geopolitikai feszültség sem segít. Mindezt összevetve azon sem lepődnénk meg, ha idén nem lenne egyáltalán kamatemelés. A piaci reakció nagyon visszafogott volt, hiszen a piac látja a fent említett folyamatokat, és képes kitalálni ezek következményeit.
Ma összességében akár mehetnének fölfelé is az indexek a rövidtávú technikai indikátorok alapján, de mivel fáradtságot látunk rajtuk, ezért inkább csak oldalazásra számítunk. Ráadásul még mindig várunk a görögök kérelmének benyújtására, amely lehetőséget nyújtana az elkövetkező félévre, hogy elkerüljék a csődöt, és közben megállapodjanak a jövőbeli programról. Állítólag ezt ma fogják benyújtani.
Tegnap a Richter volt a sztár a magyar piacon. Az árfolyam áttörte a 200 napos mozgóátlagot, az ellenállást. Ezt ma meg kellene erősítenie, amely további emelkedésben, vagy csökkenés esetén a 200 napos mozgóátlag visszatesztelésében nyilvánulna meg. Ha visszaesik a szint alá, akkor ez behalt kitörésnek minősül és maradhat az oldalazás. Mivel a rövid indikátorok túlvettséget mutatnak, ezért inkább a közbülső megoldásra szavazunk.
- Sziesztáznak a görögök
- Brutális készletadatra esik a WTI árfolyama
- A Fed volt a karmester a devizapiacon
- Száguld a japán export
- Együttműködési megállapodást kötött a Richter és az Evestra
- Indul az NHP+ program
- Oldalazásra számítunk ma a tőzsdén
- A 8 óra után publikált Fed jegyzőkönyv hangvétele a korábbiakkal ellentétes volt, és arról szólt, hogy későbbre csúszhat az első kamatemelés (eddig június szerepelt a várakozásokban) az erősödő dollár és a geopolitikai kockázatok miatt. A piaci árazásra pillantva az látható, hogy a határidős kamatláb megállapodások (3X6 FRA) 0,38%-os értéke 0,36%-ra csökkent.
- Brutálisan jó negyedéve volt a Marriott hotelláncnak, mivel a negyedik negyedéves profitja 30%-kal emelkedett év/év alapon. Az idei évre vonatkozó menedzsment várakozások is kecsegtetőek, hiszen a korábbi 3,0 dolláros EPS prognózist 3,12 dollárra emelte a cég. Elsősorban az amerikai bevételek húzták feljebb a számokat, de a nemzetközi hotelekre sem lehetett panasz.
- Az Exxon Mobil kaliforniai finomítójában robbanás történt tegnap, ami akár egy hónapos kiesést is jelenthet a cég számára. A kaliforniai gáz ára 12 centtel 2,01 dollárra emelkedett a hír hatására.
- A SolarCity árfolyama több mint 5%-kal esett a negyedik negyedéves eredményre. A cég 1,33 dolláros veszteséget könyvelt el, miközben a piac 1,27 dolláros mínusszal kalkulált csupán. Elon Musk nem lehet boldog, hiszen a Tesla után a napenergia piacon tevékenykedő cége sem muzsikált túl fényesen.
- A heti munkaerő piaci adatok mellett az EIA gáz- és olaj tározói kapacitás adata lesz releváns a piac számára.
- Bár tegnapra ígérték, Görögország még nem nyújtotta be a hitelprogram meghosszabbítására vonatkozó kérvényt. Viszont állítólag ma már tényleg be fogják nyújtani, azonban még továbbra se tisztázott, hogy milyen kompromisszumra hajlandóak a program hat hónapos kiterjesztéséért cserébe.
- Az EKB 65 milliárd euróról 68 milliárd euróra növelte a görög bankok sürgősségi likviditási hozzáférését (ELA). Ennek értékéről kéthetente szerdán döntenek. Sajtóhírek szerint Németország igyekezett elérni, hogy ezt a likviditási csatornát ne hosszabbítsák meg, ami komoly finanszírozási gondokat okozott volna a görög bankok számára, és lényegében egy azonnali görög megállapodást tett volna szükségessé. A likviditási program megemelésére valószínűleg a tovább folytatódó betétkivonás miatt volt szükség.
- Kanada és az EU is újabb szankciókat léptetett életbe orosz magánszemélyekkel és vállalatokkal szemben, amire válaszul Oroszország ismételten ellenszankciókkal fenyegetőzött.
- Petro Porosenko ukrán elnök bejelentette, hogy megkezdik az ukrán csapatok kivonását Debalcevéből, a Donyeck és Luhanszk közötti városból, ahol vasárnap óta is tovább folytatódtak a harcok a tűzszünet ellenére. Az ukrán szakadárok szerint viszont erre az egy területre eredetileg sem vonatkozott a tűzszünetről szóló megállapodás.
- Az arany árfolyamában emelkedést láthattunk, miután a Fed jegyzőkönyv hatására gyengülésbe kezdett a dollár az euróval szemben. A további emelkedést támogathatja Görögország időhúzó stratégiája is.
- Jó napot zártak tegnap a régiós devizák, és velük együtt a forint is erősödni tudott az euróval szemben. Az esti órákban a Fed jegyzőkönyve további erősödést adott a régiós devizáknak. Ma reggel már 306 alatt jegyzik az EURHUF devizapárt.
- Nagyot erősödött tegnap a brit font, miután a jegybanktól bérinflációs nyomásra utaló kijelentések hangoztak el, ami miatt szigorúbb brit monetáris politika lehet indokolt. A tegnap délelőtt megjelent béradat 2,1%-os emelkedést mutatott, míg a várakozás csak 1,7% volt. Így az EURGBP árfolyam 0,74 alá esett a tegnapi kereskedésben.
- Januárban a japán export 17,0%-kal emelkedett, a várakozás csak 13,5%-os bővülés volt. Ezzel párhuzamosan az import 9,0%-kal esett vissza, a várakozás 4,9%-os visszaesés volt. A gyenge exportadat alapján a japán vállalatok versenyképessége javult, miközben az alacsony import oka továbbra is az alacsony belső kereslet és az alacsony nyersanyagárak.
- A Samsung felvásárolt egy amerikai startup céget, ami mobilfizetési megoldások fejlesztésével foglalkozik. Pénzügyi adatokat nem hoztak nyilvánosságra.
- Matolcsy György bejelentette az NHP+ programot. Az program 500 milliárd forint keretösszegű. Alapvető különbség a korábbi NHP és a mostani NHP+ között, hogy az MNB átvállalja a hitelkockázatok egy részét (egyedi szinten maximum 50%-ot, aggregát szinten legfeljebb évi 2,5%-os a hitel első 5 évében) a kereskedelmi bankoktól. A bankok továbbra is 2,5%-os marzsot kapnak. Az NHP+ csak új hitelek folyósítására használható. Az NHP kiterjesztése pozitív, hiszen élénkíti a hitelezést és a nettó kamatbevételt. A részvényárra gyakorolt hatása ugyanakkor minimális lehet, az OTP esetében számításaink szerint 1-2% a felértékelődési potenciál.
- Dr. Ferri Abolhassan 2015. február 17-i hatállyal lemondott a Magyar Telekomnál betöltött igazgatósági tagságáról.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.