Olcsó vodka feledtetheti az oroszok gondjait. Rendkívüli intézkedéseket hoznak az oroszok a gazdasági problémákra adott válaszokra. Egyrészt az 5 legnagyobb orosz vállalat devizabetétjét is bevonnák a rubel megmentésébe, másrészt Putyin népszerű intézkedéssel próbálja feledtetni a rubel értékvesztését, a GDP zuhanását és a magas inflációt, ugyanis lényegében a vodka...
A globális hangulat optimista, a Dow és az S&P500 is történelmi csúcsra, a Nasdaq pedig több éves csúcsra tört. Az év utolsó néhány napjában már az emelkedésé lehet a főszerep, az alapkezelők megpróbálhatják még feljebb húzni a részvénypiacokat és ezzel egy jó évet zárni. Persze óriási forgalomra és túl sok izgalomra már nem szabad számítani.
- Minden erővel védik az oroszok a rubelt
- 55 dollárhoz tapadt az olaj
- Elgyengült a forint az ünnepek alatt
- Újabb fiskálisélénkítés Japánban Tájékoztatjuk kedves ügyfeleinket, hogy december 31-én nem tartunk ügyeletet.
- Az S&P500 és a Dow Jones index is történelmi csúcson zárta a kereskedést, a Nasdaq index pedig utoljára 2000 márciusában látott szintekre kapaszkodott. 1991 óta a legerősebb karácsony előtti rallyt láthattunk a Dow Jones piacán.
- Múlt kedden publikálták a harmadik negyedéves végleges GDP adatot, amely lényegesen jobb lett a várakozásoknál. 3,9% helyett 5%-kal bővült a tengerentúli gazdaság évesített negyedéves alapon, amely 11 éves rekordnak felel meg. Az adat még a legoptimistább 4,5%-os becslésnél is lényegesen jobb.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe 93,6 pontra emelkedett decemberben, amely 2007 januárja óta nem látott érték.
- A múlt hét második felében nem érkezett fontos makrogazdasági adat a tengerentúlról, és a mai kereskedésben sem lesznek izgalmas adatok.
- A rubel védelme érdekében az állami tartalékokat is felhasználná az állam. A Financial Times értesülései szerint 5 orosz vállalatnak, például a Rosznyeftnek és a Gazpromnak is március végére az októberi szintre kell lecsökkentenie devizatartalékait. Bár a rubel sikeres stabilizálása esetén az érintett vállalatoknak a devizaeladásból akár árfolyamnyeresége is keletkezhet mégis szokatlan az ilyen mértékű ráhatás a magánvállalatokra.
- Az elmúlt hetek orosz pánikja elmúlni látszik, az USDRUB árfolyam megnyugodott, így a devizapár jegyzése mára visszatért 55-ös érték környékére.
- Már az orosz pénzügyminiszter is pesszimistán nyilatkozik az orosz gazdasági kilátásokat illetően. Előrejelzése szerint jövőre 4%-kal csökkenhet a GDP és 10% körül lehet az infláció a jövő év egészét tekintve.
- Ma délután tartja a görög parlament az elnökválasztást, melynek sikertelensége esetén jövő év elején előrehozott választások következhetnek, mely azonban nem lenne érdeke a jelenlegi parlamenti pártok többségének, így valószínűbb, hogy a kisebbik rosszat választják és megegyezésre jutnak az elnök személyét illetően.
- Néhány napnyi gyengélkedést követően hirtelen magához tért az arany árfolyama, ami ismételten a 20 és a 30 napos mozgóátlag 1200 dollár körüli értékéhez ugrott.
- Hiába telt alapjában véve nyugodtan a karácsonyi ünnep a nyitva tartó részvény és devizapiacokon, a forint mégis elgyengült az euróval és a dollárral szemben is. Az EURHUF árfolyam 317,2-es idei csúcsokat tesztelte, innen azonban ma már lefordulhat.
- A japán parlament ismét Abe Shinzo-t választotta miniszterelnöknek, ez azonban csak formalitásnak számít, ugyanis pártja több mint 2/3-os többséget szerzett az előrehozott választásokon.
- Hétvégén japánban 29 milliárd dolláros fiskális élénkítésről döntöttek, ami egyfelől kedvezményes hitellehetőséget takar kis és közép vállalatok részére, másrészt a legszegényebbek fogyasztását igyekszik növelni. A legrászorultabbak számára vásárlási kuponokat biztosítanak. A gazdasági miniszter jelezte, hogy a gazdaságélénkítő lépés nem jár új államkötvények kibocsátásával.
- Meg nem erősített hírek szerint 333 millió dollárért eladta japán lakossági üzletágát a Citigroup a Mitsui Banking Corp-nak.
- A kínai statisztikai hivatal közleménye szerint novemberben a kínai ipari vállalatok profittömege 4,2%- kal esett vissza az egy évvel ezelőtti értékről, ami a legnagyobb mértékű csökkenés 2012 augusztusa óta. Az újabb gyenge kínai makroadat ismét alapot biztosított a kínai lazításról szóló spekulációknak.
- A kínai jegybank megváltoztatta a nem banki pénzügyi intézmények tartalékára vonatkozó szabályozást, ami segítheti a hitelezést és a növekedést is.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.