Mindenkinek megvan? Civilizáció, gyerekkorunk játéka. Igaz csak játék, de a legfejlettebb társadalmi formában, a demokráciában rettenetesen bünteti a háborút. Jelentős növekedési áldozatokkal jár másokat csépelni. Ugyan a példa sántít, hiszen az csak egy játék, meg amúgy is az olajár zuhanása az elsődleges negatív hatás most Oroszországra. Ennek ellenére tegnap a 13...
A MOL ma reggel jelentette be, hogy a kurdisztáni Shajkan mezőn a korábbi 23 ezer hordóról 40 ezer hordóra emelete a kitermelést a partnere. A hír pozitív, de a vártnak megfelelő, így komoly árfolyamhatásra sem számíthatunk. Ráadásul még pert is nyert a horvát kormánnyal szemben, így a kormánynak át kell venni a veszteséges gázüzletágat, amely jó párszáz forinttal is növelhetné a fair étéket. Persze ehhez jogerős ítélet kellene. Plusz az „ellenfél” igencsak kreatív lehet, hogy más módon megkeserítse a MOL (INA) életét. Az orosz események szerintünk kevésbé, az olajár csökkenés viszont annál inkább érinti a MOL-t. Ezt részben kompenzálhatja a finomítói marzsok valamiféle javulása, ami viszont nem biztos, hogy tartósnak bizonyul.
A DAX tegnap beesett a 200 napos mozgóátlag alá, így most már az ellenállásként üzemelhet. Mindenesetre most úgy néz ki, mintha a 9.150 pont környéki szintet is meg akarná nézni az index. A BUX esetében a mai napon is csökkenésre számítunk.
- Óriási kamatemelés az orosz jegybanktól
- Tovább zuhan az olaj
- Újra nekifuthat a 310-es szinteknek az EUR/HUF jegyzése
- Költségvetési oldalról kap segítséget Kína
- Tovább eshet ma a tőzsde Tájékoztatjuk kedves ügyfeleinket, hogy december 24-én, 26-án és 31-én nem tartunk ügyletet.
- 0,58%, Nasdaq -1,04%, S&P500 -0,62%).
- Három új taggal bővül a Nasdaq100 index: az American Airlines, az Electronic Arts és a Lam Research lesznek az új tagok.
- Nagyot zuhant a New-Yorki Fed index, az elemzők 12,5 pontra számítottak, ezzel szemben -3,58 pontra süllyedt a mutató decemberben. Novemberben 10,16 pontot mutatott az index.
- A BMO Capital alulteljesítőről piaci teljesítőre javította az Exxon Mobil besorolását, 95 dolláros célárfolyam mellett.
- A Deutsche Bank vételről tartásra rontotta a Fordra vonatkozó besorolását. A 16 dolláros célárfolyamon nem változtattak, amely a jelenlegi szinthez képest kicsit több mint 10%-os felértékelődési potenciált jelent.
- Az ipari termelés 1,3%-kal bővült novemberben, amire 6 hónapja nem volt példa. Ez jó hírnek számít, mert az elemzők ennél kisebb, 0,7%-os növekedésre számítottak.
- A Boeing bejelentette, hogy az igazgatótanács felhatalmazást adott a vállalatnak, hogy a következő három évben 12 milliárd dollár értékben vásároljanak vissza részvényeket, a negyedéves osztalékot pedig 25%-kal emelték meg. A vállalat papírjai 1,1%-kal drágultak.
- Lakáspiaci adatokat publikálnak ma a tengerentúlról.
- 1998 óta nem látott esést könyvelt el a rubel a dollárral szemben. A 64,3-as érték napon belül 10% feletti gyengülést jelentett, és év eleje óta lassan a 100%-nál járunk. A háttérben a folyamatosan eső olajár és a kormányzati bejelentések állnak, aminek értelmében jövőre 4,5%-kal eshet vissza a GDP. A költségvetés kiadási oldalát pedig 10%-kal vágják meg.
- Az orosz jegybank 10,5%-ról 17%-ra emelete az alapkamatot, amivel támaszt nyújtana a rubelnek a további leértékelődéssel szemben, ezidáig eredménytelenül. Az egy napos hitelkamat 11,5%-ról 18,0%-ra emelkedik. Az értékpapír visszavásárlási megállapodások értékét 1,5 milliárd dollárról 5,0 milliárd dollárra emelik. Ekkora mértékű beavatkozásra az 1998-as csőd idején volt példa, ráadásul a jegybank már 80 milliárd dollárnyi devizatartalékot adott el.
- Az ukrán miniszterelnök tegnap újabb pénzügyi segítséget kért Brüsszeltől. A háború miatt 10%-kal esett vissza az ipari termelés, a GDP 7%-kal csökkent és a hrivnya 100%-ot veszített az értékéből, így nem meglepő a bejelentés.
- A Reuters szerint Angela Merkel arra biztatja a bolgár kormányt, hogy kezdjenek új tárgyalásokba a Déli Áramlat ügyében Oroszországgal. A bejelentés mögött az állhat, hogy a gázszállítás során keletkező eurómilliós bevételek kiesését nem szeretnék a német adófizetők zsebéből visszapótolni.
- A Whirlpool visszavágta az idei és a jövő évi eredmény prognózisait az Indesit és a Hefei Rongshida Sanyo felvásárlása közben megugró költségek miatt. A cég idén 8,0-8,20 dolláros egy részvényre jutó profitot érhet el (korábbi várakozás 9,4-9,9 dollár volt), ami jövőre 10,75-11,75 dollár közé emelkedhet, ez pedig elmarad az elemzők által várt 14,5 dolláros szinttől.
- A British Telecom tárgyalásokat folytat a Deutsche Telekom
- Orange párossal a brit EE mobil üzletág megvételéről. A hírek szerint 12,5 milliárd fontjába kerülhet a BT Groupnak az akvizíció. Az ügylet lezárása után az Orange 4%-os, a Deutsche Telekom 12%-os részesedéssel rendelkezne a BT Groupban.
- A mai napon euró zónás szolgáltatói és feldolgozóipari menedzser index adatok mellett brit inflációs és kiskereskedelmi számok, valamint a ZEW fogyasztói hangulat indexe érkezik.
- Nagyot zuhant tegnap az arany árfolyama is, ami a 30 napos mozgóátlag 1190 pontos értékéig zuhant, és onnan egyelőre csak enyhe visszapattanást tud felmutatni. Az arany piacán az ideges mozgást főleg a Fed ma kezdődő kétnapos ülése okozza, mellyel kapcsolatban a piac elsősorban a kamatemeléssel kapcsolatos kommentekre fog koncentrálni.
- Tegnap már a 310-as szintek fölött is járt a forint az euróval szemben, azonban a nap végére visszakorrigált a jegyzés a 309-es szintekig. Innen meglátásunk szerint újra északnak veheti az irányt.
- A HSBC felmérése szerint Kínában az előzetes PMI értéke 49,5 pontra esett vissza, ezzel már a gazdasági zsugorodást jelző 50 pont alatti tartományba esett az index, elmaradva a 49,8 pontos várakozástól is.
- A Kínába irányuló működő tőke beáramlás (FDI) 22,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbi értéket, ami lényegesen magasabb, mint az 1,1%-os várakozás.
- Kínában 192 milliárd jüan (31 milliárd dollár) értékű infrastruktúrafejlesztést jelentettek be, melynek keretében utakat és reptereket fognak építeni. Például megépül Peking harmadik reptere.
- A Gartner piackutató cég felmérése szerint mára a kínai Xiaomi a világ negyedik legnagyobb mobilgyártója a Samsung, az Apple, és a Huawei mögött.
- Holnap további 25 bázisponttal, 1,75%-ra vághatja a monetáris tanács az alapkamatot Thaiföldön.
- A Richter 149.542 darab saját részvényt vásárolt december 12-én, és a cégcsoporton belüli részvénycseréhez újabb 600.000 darab vételére adott megbízást. A cég jelenleg 1.168.605 darab saját részvényt birtokol.
- A parlament elfogadta a 2015-ös költségvetést. A főbb számok: 2,5%-os GDP növekedés, 1,8%-os infláció és 2,4%-os költségvetési hiány.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.