Japán ma nap a kultúra napja miatt zárva volt. Eközben az ázsiai piacok enyhe csökkenést mutattak be a múlt heti rallyt követően, amelyre 2013 áprilisa óta nem volt példa. Vagyis a csökkenés természetesnek mondható. Sajtóhírek a kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexnek tudják be, amelyre egyébként nincs előrejelzés. Az index 53,8 pontra csökkent októberben...
- Elég egyoldalúan sikerült a kelet-ukrajnai elnökválasztás
- Süllyedt a WTI ára, az arany 4 éves mélyponton
- Már 1,25 alatt az EUR/USD
- Növeli részvénykitettségét a japán nyugdíjalap
- Oldalazásra számítunk ma a tőzsdén
- A mai kereskedésben ismét a megszokott időben (15:30-kor) nyitnak a tengerentúli börzék, miután az USA-ban is sor került az óraátállításra.
- A Micihgani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének októberi végleges értéke 86,9 pontra emelkedett, amely meghaladta a 86,4 pontos előzetes értéket és várakozást is. A piac örülhetett az adatnak, mert 2007 júliusa óta nem látott magasságba kapaszkodott a mutató.
- Gyengébb makroadatokat is publikáltak, a személyes jövedelmek 0,2%-kal nőttek havi alapon a várt 0,3% helyett. A személyes kiadások pedig 0,2%-kal csökkentek, a várt 0,1%-os növekedés helyett.
- A Citigroup tartás ajánlás mellett kezdte el követni a LinkedIn papírjait, a célárfolyam 206 dollár.
- Az Apple egyik vezetője, Angela Ahrendts interjút adott egy internetes újságnak, ahol arról is szó esik, hogy az Apple okos óráját jövő tavasszal dobhatják piacra. Ez egybeesik az eddigi várakozásokkal.
- Az Exxon olajipari vállalat publikálta pénteken negyedéves számait. Az tisztított részvényenkénti profit 1,89 dollár volt, szemben az 1,71 dolláros várakozással. A cég árbevétele 4,3%-kal 107,5 milliárd dollárra csökkent, amely azonban még így is jobb a várakozásoknál. A kitermelés 3,83 millió hordónyi kőolaj egyenértékes volt, ami minimálisan marad el a 3,87 millió hordós várakozástól. A papír 2,4%-ot emelkedett.
- Piaczárás után az AIG publikálja negyedéves számait. ISM feldolgozóipari index és gépjármű- értékesítési adatok is érkeznek ma a tengerentúlról.
- Az előzetes eredmények alapján a szavazatok több mint 81%-át szerezte meg a szeparatista vezető, Olekszandr Zaharcsenko a vasárnapi kelet-ukrajnai elnökválasztáson. A részvételi arány 60% felett volt. Ukrajna nem ismeri el legitimnek a szavazást, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Oroszország is hasonlóan vélekedik majd, mert ellenkező esetben a minszki jegyzőkönyv hitelessége forogna veszélyben (lehet választást szervezni, de csak az ukrán törvények alapján). Nem lennénk meglepve, ha Oroszországnak más lenne erről a véleménye.
- A Der Spiegel szerint a német kormány elképzelhetőnek tartja, hogy Nagy-Britannia kilép az EU-ból. A 2,13 milliárd eurós pótlólagos befizetés ügyét még elnéznék, azonban David Cameron kormányfő által támogatott bevándorlási korlátozások már kiverhetik a biztosítékot. A német külügyi bizottság tagjai londoni látogatásuk során azt tapasztalták, hogy az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja, az egyértelműen EU ellenes programot hirdető UKIP uralja a terepet.
- A Ryanair kora reggel 18%-kal emelte meg idei éves profit várakozásait. A 2015 márciusával záródó periódus eredménye a korábbi várakozások szerint 620-660 millió euró között alakult volna, azonban a magasabb foglalási számnak köszönhetően elérheti a 750-770 millió eurót is (a Bloomberg konszenzus 684,5 millió euróval számolt).
- A délelőtt folyamán csak úgy záporoznak majd az európai beszerzési menedzser indexek. A várakozások szerint a bázisadatnál gyengébb számokra kell felkészülnünk, ami az európai lassulás újabb jele lenne.
- A gyenge olaj és a Fed mennyiségi lazításának vége az arany árát 1,171 dollárra küldte le, ami négyéves mélypontot jelent. Az arany árára negatívan hatott az ezüst árzuhanása is: az árfolyam 2,4%-kal 15,77 dollárra esett. A piac szerint együtt mozoghat az arany és a kőolaj ára, mivel az alacsonyabb olajár alacsonyabb inflációt okozhat, ami süllyesztheti az arany árát.
- Az EUR/HUF kereszt sem tudja függetleníteni magát a történtektől és már 307-nél is jártunk múlt héten, azonban innen megpattant az árfolyam a 308-as szintek fölé.
- Pénteken piaczárást követően jelentette be a japán egészségügyi miniszter a nyugdíjalap változásait. A módosítás szerint 25%-os súlyt fognak kapni a belföldi és a külföldi részvények is, 35%-ot a japán államkötvények és 15%-ot a külföldi államkötvények. A puffer zóna meglehetősen széles lesz a japán részvények esetében: +/-9%, vagyis 16-34% közötti részvényarányt tarthat majd az állami nyugdíjalap. A negyedéves adatok alapján a japán részvények aránya az alapon belül 17,3% volt, így a 25%-os középérték elérése jelentős átsúlyozást eredményezhet.
- Az előzetes adatoknak megfelelően októberben 50,4 pont lett az ipari beszerzési menedzser index értéke a HSBC felmérése szerint.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.