Erste kommentár Holnap a Richterrel kezdődik a nagyágyúk jelentése a BÉT-en. Augusztus 5-én a MOL, 9-én az Mtel, 11-én pedig az OTP eredményével leszünk gazdagabbak. A meglepetés az, hogy a négy nagy eredménye...
Holnap a Richterrel kezdődik a nagyágyúk jelentése a BÉT-en. Augusztus 5-én a MOL, 9-én az Mtel, 11-én pedig az OTP eredményével leszünk gazdagabbak. A meglepetés az, hogy a négy nagy eredménye – amelyek a BUX-ot több mint 90 százalékban reprezentálják – akár újabb rekordot is érhet el a várhatóan 360 Mrd forintot is meghaladó eredménnyel, amely enyhén nagyobb lehet a tavaly második negyedéves, eddigi rekordot tartó összprofit-tömegnél. Viszont míg akkor gyakorlatilag mindenki jól teljesített, ami igaz a kispapírokra is, most erős szétválás látható ennek az eredménynek az előállításban. Ugyanis míg az OTP és az Mtel esetében, amelyeket a kormányzati intézkedések (különadók, kamatstop) jobban sújtanak és eredménycsökkenésre számíthatunk, addig a MOL profitja nagy valószínűséggel felrobbant a kedvező környezetnek (magas marzsok, Ural-Brent különbség…stb.) köszönhetően. Azaz ennek az eredménynek a nagy részét az olajcégnek köszönhetjük. Ugyankkor a Richternek sem lehet oka a panaszra. Az Oroszországgal kapcsolatos aggodalmak eddig nem realizálódtak, s a Amerikából is szép jövedelemre tesz szert a cariprazine kapcsán, sőt még mérföldkő kifizetés is növelhette az eredményét. Egy szó mint száz, abban a furcsa helyzetben vagyunk, hogy miközben a BUX-ban nagy valószínűséggel a negyedéves teljes profittömeg rekordra fog futni, addig a BUX index 25 százalékkal tartózkodik a történelmi csúcsértéke alatt. Az okok ismertek, amelyben elsődlegesként az EU-val való vitánk és lehetséges pénzvesztés játszik szerepet, de a kormányzati intézkedések mellett, a magas energiaárak, infláció és az ehhez köthető magas hozamszint is fontos tényező.
Ma a DAX folytatja a tegnap megkezdett korrekciót, miközben a BUX oldalazik.
A főbb európai indexek, az Euro Stoxx50, a DAX és a FTSE100 is egyaránt 0-0,2% közötti enyhe csökkenést mutatott tegnap. A szektorok vegyesen teljesítettek. Az IT vezette az emelkedést, míg az energia volt a leggyengébben szereplő szektor.
Amerikában is visszafogott esés volt látható tegnap, a Dow 0,1%-ot, a Nasdaq 0,2%-ot, az S&P 0,3%-ot csökkent. Itt is vegyesen teljesítettek a szektorok, a nehezék az energiaszektor volt, míg legjobban a fogyasztási cikk gyártók szerepeltek.
Ezzel szemben Ázsiában tapintható a feszültség Nancy Pelosi tajvani látogatása kapcsán, ami az ázsiai részvényindexek esésében is lecsapódik. A Nikkei 1,5%-ot, a CSI300 1,7%-ot, a Hang Seng 2,5%-ot esett.
Holnap kora hajnalban teszi közzé idei második negyedéves eredményét a Richter.
Négy részben, összesen 5,5 milliárd dollár értékben bocsát ki kötvényt az Apple. Ezek közül a leghosszabb lejáratú értékpapír 40 éves lesz, a tervek szerint 118 bázispontos prémiumot kínálva az államkötvényekhez képest. A szerzett forrást elsősorban részvény-visszavásárlásra és osztalékkifizetésre fordíthatja a techóriás.
8,5%-os részesedést vásárolt a Celsius Holdings sportitalokat és készítményeket gyártó vállalatban a Pepsi. Az 550 millió dolláros üzlet részeként a két cég stratégiai egyezséget kötött a termékeiknek forgalmazásáról. A Bloomberg elemzője szerint az is elképzelhető, hogy az üdítőital-gyártó teljes egészében felvásárolná a Celsius-t. A Celsius 11%-ot ralizott a tegnapi kereskedés folyamán.
1,27 milliárd eurós adózott eredményt ért el a Raiffeisen a második negyedévben, jelentősen felülmúlva a 854 millió eurós várakozást. A meglepetés fő oka a vártnál magasabb nettó kamatbevétel és a szintén várakozáson felüli jutalékbevétel. A jobb bevételekben jelentős szerepet játszott az orosz rubel erősödése. A 2022-es évre az eddigi 8-10%-ról legalább 15%-ra emelték a ROE célt.
Hétfőn 404-ről kezdte meg az e heti kereskedést a forint az euró ellenében, majd ezután mintegy egy százalékos erősödést mutatott a magyar deviza és a bűvös 400-as szint alá is benézett. A nap vége felé 401 körül stabilizálódott a kurzus, és ma reggel is e szint magasságában jár az árfolyam.
Hétfőn reggel az 1,02-es szintekről indította a hetet az EURUSD, viszonylag szűk, nagyjából fél százalékos sávban mozogva végül 1,027-ig emelkedett az értéke. Ma délelőtt némi erősödést láthatunk a dollártól: 1,024-ig jutott az amerikai deviza.
A WTI 93,5 dollárra, a Brent 99,5 dollárra esett a szeptemberi határidőre, míg az Ural azonnali jegyzése mindössze 76,5 dollár volt ma reggel. A csökkenő árak elsősorban a recessziós félelmekkel magyarázhatók: az USA technikailag recesszióba került az előző negyedévben, míg Kínában a zéró covid politika miatt lassul a gazdaság. Az azonnali piacon is a feszültség enyhüléséről számoltak be a kereskedők, mivel Líbia ismét teljes kapacitással termel, miközben a globális kereslet némileg csökkent a nyersolaj iránt. A piac a héten az OPEC+ találkozóra figyel, miután a közelmúltban Joe Biden amerikai elnök szaúdi látogatást tett, ahol a termelés fokozását kérte az arab ország vezetőitől. A piac szerint nem lesz érdemi kínálat növelés, legfeljebb a szokásos kismértékű növelést fogadhatják el a vezetők. A legtöbb OPEC tagállam a maximális kapacitás mellett termel, Szaúd-Arábia jelenleg napi 11 millió hordó kőolajat hoz a felszínre, míg a teljes kartell napi 2,8 millió hordóval marad el a kvótáktól. Oroszország esetében pedig a piac árazza, hogy az év végétől a nyugat szankciókkal sújtotta az olaj és olajtermék exportot.
A gyenge dollár és Nancy Pelosi demokrata házelnök tajvani látogatása miatt az arany 1.771 dollárig erősödött ma reggel. Az utóbbi hír növeli a geopolitikai feszültséget Kína és az Egyesült Államok között, miután ilyen magas rangú amerikai vezető már 25 év óta nem látogatott el a szigetországba. A kínai vezetés konzekvenciákra hívta fel a figyelmet, többek között katonai akciókra is, ha a látogatás megtörténik. A dollár gyengült a Fed várható lassuló kamatemelése miatt. A piac szerint az amerikai monetáris hatóság további 75 bázispontos emelést hajt végre szeptemberben, utána viszont további jelentős szigorításra már nem kerül sor. Ez pedig nyugtatólag hatott a piacra.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.