Miközben Európa gyengélkedését láthatjuk a beszerzési menedzser indexek alapján, addig az orosz-ukrán események sem segítenek. A piac jelenlegi „legfontosabb” támogatója az EKB által várható eszközvásárlások (alacsony hozamok) és az amerikai piac, illetve az amerikai gazdaság relatíve jó teljesítménye. Ezek a tényezők ma is pozitív módban tarthatják a piacokat.
A DAX esetében továbbra is 200 napos mozgóátlag az, amit át kellene törni 9.518 pontnál. A technikai kép támogató ehhez a lépéshez. Mind a rövid, mind a hosszabb távú indikátorok az esemény bekövetkezését valószínűsítik, amelyet további emelkedés követhet.
A BUX esetében is hasonló a kép, itt 18.200 pont környékét kellene áttörni az indexnek, amire hasonlóan jó esély van. Persze nem szabad elfeledkezni arról, hogy ebben az esetben nagyobb „távolságokat” kell leküzdeni, ami tovább tarthat.
- Nincs új az orosz nap alatt
- Süllyed a WTI, beesett az arany ára
- Jól tartja magát a forint az euróval szemben
- Csúszásban az Alibaba
- Tovább emelkedhet a BUX index
- A mai kereskedésben két makrogazdasági adatra lesz érdemes figyelni, az ISM feldolgozóipari index augusztusi értékét publikálják, és a feldolgozóipari beszerzési menedzser index szintén augusztusi számai jelennek meg.
- Az euró zóna feldolgozóipari indexének 50,7 pontos értéke láttán nem is lepődünk meg a minimális mozgáson, hiszen júliusban még 51,8 ponton állt a mutató értéke. A geopolitikai feszültségek számos országnak kihívást jelentenek az új megrendelések lemondásán vagy elhalasztásán keresztül.
- Vlagyimir Putyin nem kíván lemondani továbbra sem Ukrajna elfoglalásáról (a Spiegel német lap szerint Ukrajna lerohanásával fenyegetőzött Putyin a José Manuel Barossóval folytatott telefonbeszélgetésében), sőt megvádolta Ukrajnát azzal, hogy ők nem akarnak politikai párbeszédet folytatni Oroszországgal. A NATO mindeközben a csütörtök-pénteki csúcsán úgy dönthet, hogy fokozza jelenlétét a keleti tagországokban, hogy a jövőben hasonló helyzetre ne kerülhessen sor.
- Egyes források szerint az ukrán központi bank a mai naptól betiltja a lakossági kártyás valutafelvételt, és a készpénzes tranzakcióknál csak hrivnyában lehet majd fizetni.
- Az arany 1.276 dollárra esett ma reggel. A dollár erősödése mellett az ukrán helyzet romlása is közrejátszott az esésében. A kínai aranykeresletről szóló pozitív hírek sem mozgatták a piacot a kedvező irányba. A hírek szerint a hitelnyújtók 66%-kal növelték arany vásárlásaikat, mivel a szigorított hitelszabályok elkerülésének egyik módja az aranyban történő hitelezés.
- A kedvezőtlen külpiaci hangulat ellenére is erősödni tudott a forint az euróval szemben. A nap elején látott 315-ös szintekről 314-ig esett az EUR/HUF jegyzése.
- Az eredetileg tervezett szeptember 3. helyett csak szeptember 8-án indul az Alibaba roadshowja, ugyanis a tőzsdefelügyelet részére még meg kell válaszolniuk néhány kérdést. A csúszás ellenére az IPO szeptember 18-án lezárul és 19-én kezdődik a részvényekkel a kereskedés az amerikai tőzsdén.
- A kínai bankok gyengén teljesítettek a mai kereskedésben, miután a kínai jegybank felhívta a figyelmüket, hogy felgyorsíthatnák a céltartalékolást a nem teljesítő hitelek növekvő aránya miatt.
- Japánban a bérek 2,6%-kal nőttek júliusban egy év alatt, ami 1997 óta a legmagasabb érték. A bérnövekedés meglepő abban a tekintetben, hogy az infláció továbbra is alacsony. A kedvező adat mellett a jen további gyengülése is támogatta a Nikkei emelkedését.
- Az ausztrál jegybank a várakozásoknak megfelelően 2,5%-on tartotta az alapkamatot. A Bloomberg által megkérdezett mind a 31 elemző a kamat tartására számított.
- Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója interjút adott a Világgazdaságnak, melynek főbb pontjai a következők: (i) Az európai és a latin-amerikai piac növekedése sem tudja kompenzálni az orosz és az ukrán piac visszaesését. (ii) Tovább nőhet az orosz gyártás (jelenleg az orosz értékesítés 15%-át gyártják helyben), ami a gyenge rubel esetén is segít a profit marzs megtartásában. (iii) Az olcsó távol-keleti készítmények az egész európai gyógyszerszektort veszélyeztetik. (iv)A fő fejlesztési terület a biohasonló és a központi idegrendszerre ható készítmények.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.