Pénteken a szállingózó hírek ellenére sem mozdultak napközben a piacok. Már reggel lehetett arról hallani, hogy egy harci járművekből álló konvoj Oroszország felől átlépte az ukrán határt. Aztán arra a hírre, hogy ezt gyakorlatilag megsemmisítette az ukrán hadsereg, a német piac nagyot esett. Nyilván a helyzet további mélyülésétől, és újabb szankcióktól kezdett el...
Az amerikai piacokat nem hatották meg a német piaci aggodalmak, legalábbis csak limitált volt a hatás. Kezdetben csökkenéssel reagáltak az indexek, de aztán a zárásra vegyes lett a kép Az erős technológiai szektor a pozitív tartományban zárt, míg az S&P500 index stagnált.
Habár Kínában szörnyű tőkebeáramlást mértek (17 százalékos csökkenés), amelyre 2011 év vége és a 2009- es válságos év óta nem volt példa, ennek ellenére Európában a fent vázolt okokból kifolyólag emelkedést várunk. Ráadásul az ázsiai piacokat is csak kissé érintette meg a gyenge kínai adat.
- Ismét az orosz-ukrán konfliktus áll a figyelem középpontjában
- Az olaj emelkedett, az arany esett pénteken
- Feszült hangulatban gyengült a forint
- Kiábrándító kínai adat érkezett
- Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a júliusi 81,8 pontról 79,2 pontra süllyedt augusztusban az előzetes adatok szerint. Ilyen gyenge értéket tavaly novemberben láthattunk utoljára, miközben a piac 82,5 pontra számított.
- A New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index 25,6 pontról 14,7 pontra zuhant vissza, ami lényegesen rosszabb a piac által várt 20 pontnál.
- A júliusi ipari termelési adat viszont pozitív meglepetés lett, a várt 0,3% helyett 0,4%-ra emelkedett, miközben a júliusi adatot 0,2%-ról 0,4%-ra korrigálták fel. A jó adat hátterében főként az autóipar 10,1%-os bővülése áll.
- A Monster Beverage árfolyama 30%-os pluszban zárta a pénteki kereskedést, miután kiderült, hogy a Coca Cola 17%-os részesedést szerez az energiaitalokat gyártó cégben, és a két cég hosszú távú együttműködési megállapodást kötött egymással.
- A Ford bejelentette, hogy több mint 83 ezer autót hív vissza a tengerentúlon. Azért rendelik vissza az autókat, mert egy hibás alkatrész miatt álló helyzetben elgurulhatnak, vagy menet közben lelassulhatnak a járművek.
- Ma nem várható piacmozgató makroadat a tengerentúlon.
- A későbbiekben azonban ellentmondásos hírek jelentek meg, mert a moszkvai védelmi minisztérium tagadta, hogy orosz hadoszlop lépett volna Ukrajnába, így azt is tagadták, hogy az ukrán hadsereg ilyet semmisített volna meg.
- A Fehér Ház sem erősítette meg az értesüléseket, miszerint orosz katonai járművek lépték át Ukrajna területét. A hétvégén is zajlottak az események, a kelet-ukrajnai szakadárok vasárnap reggel lelőttek egy MiG 29-es vadászgépet.
- Piacmozgató makrogazdasági adatokat nem publikáltak pénteken, és a hét eleje is csendes lesz.
- A múlt hét nagy része oldalazással telt az arany piacán, pénteken azonban megérkeztek az eladók, és 1.313 dollárról 1.292 dollárig süllyedt a kurzus, majd a nap végére 1.304 dollárig korrigált vissza az árfolyam.
- Az EURUSD árfolyama 1,3365-ről 1,3401-re emelkedett, ezzel a devizapár a 20 napos mozgóátlagot érte el.
- Júliusban a kínai FDI 17%-kal esett vissza, míg a várakozás mérsékelt, 0,8%-os növekedés volt. Bár az adat meglehetősen ingadozó, de ekkora mértékű kilengés ritkán fordul elő, ráadásul az első hét hónap adatai is enyhe visszaesést mutatnak. A júliusi erőteljes visszaesés mögött a kínai hatóságok szigorú monopolellenes fellépései húzódhatnak meg, ami visszaveti a beruházási kedvet. A Microsoft, a Qualcomm és az európai autógyártók ellen is vizsgálat indult az elmúlt hetekben. A júliusi 7,8 milliárd dolláros FDI beáramlás az elmúlt két év leggyengébb adata volt.
- A kínai M&A piac aktivitása is visszaesett, míg tavaly az első 7 hónapban 2,3 milliárd dollár értékben vásároltak fel amerikai cégek kínaiakat, addig idén ennek értéke csak 611 millió dollár, és kimondottan nagy (500 millió dollár fölötti) tranzakcióra idén nem is került sor.
- Kínában a vizsgált 70 városból 64-ben csökkentek az ingatlanárak hó/hó alapon június és július között.
- A bank már ezen a héten a bírósághoz fordul, hogy bizonyítsa a kamatemelések jogosságát.
- A mentőcsomag kamatemelésekre vonatkozó iránymutatása miatt évente 7,5 milliárddal csökkenhet a nettó kamatmarzs, és további 2,5 milliárddal, ha a visszafizetendő összeg a tőkerészt csökkenti. (Az devizahitelek kamata az eredeti 6-6,5%-ról 8-8,5%-ra ment fel. A forinthitelek kamata eredetileg is 8% körül volt).
- Oroszországban a növekedés helyett a profitabilitáson van a fő hangsúly, javult a betétgyűjtés.
- Ukrajnában az éves veszteség 30 milliárd forint lehet, szemben az eredetileg várt 10-20 milliárddal. Az első féléves veszteség 19,3 milliárd volt.
- A Krímben a hitelek 90%-ára céltartalékot képzett a bank. A maradék 10% két vállalati hitelhez kapcsolódik.
- Ukrajnában a bank leállította a személyi hitelezést.
- Ukrajnában is felmerült a devizahitelek átváltása, de sem a jegybank sem az új elnök nem támogatja azt.
- Az OTP 70 millió kunás (2,7 milliárd forintos) potenciális veszteséggel számol a devizahitelek horvátországi szabályozása miatt. Ebből 40 millióra már képzett céltartalékot, és a következő negyedévekben újabb 10 millióra fog.
- A mostani nagy leírás nem érinti az osztalékpolitikát.
- Összességében az OTP fő problémái: a hazai devizahiteles helyzet, Oroszország és Ukrajna. Ezek közül az első remélhetőleg idén lezárul, míg a másik kettőnek a kimenetele jelenleg még előrejelezhetetlen.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.