Van egy Richter eredményünk, amelyben a mögöttes folyamatok nem túl jók (nagyobb visszaesés Ukrajnában és Oroszországban, mint vártuk), de összességében jobb eredmény az árfolyamhatás miatt (forintgyengülés, rubelerősödés a negyedévben). S van hozzá egy Fed döntésünk, amely semmilyen meglepetést nem hozott (10 Mrd dollár csökkentés az eszközvásárlásban, kamatemelés...
- Hamarosan életbe léphetnek az orosz szankciók
- 100 dollár alatt a WTI, süllyed az arany ára is
- Nem bírt az 1,34-es szinttel az EURUSD
- Nincs egyértelmű irány Ázsiában
- Publikálta negyedéves számait a Richter
- Mérsékelt csökkenésre számítunk ma
- Jócskán rácáfolt a kétkedőkre Amerika a második negyedéves GDP adattal, ami a várt 3% helyett 4% lett. Ráadásul a hideg téli időjárás sújtotta -2,9%-os első negyedéves adatot felülvizsgálták és -2,1%- ra módosították. A gyorsabb gazdasági növekedés a vállalati profitokat is felfelé tornászhatja így nem volt meglepő az indexek emelkedése. Az alábontásból kiderül, hogy a tartós cikkek rendelésállománya, az üzleti beruházások és az export vártnál magasabb növekedése eredményezte a felülteljesítést. Ugyanakkor a kamatemelési várakozások szempontjából releváns személyes fogyasztási kiadások értéke is növekedett 2,3%-kal a várt 2,0% helyett, ergo egyre jobban érik a monetáris szigorítás. Az amerikai államkötvény piac valósággal felrobbant az adatokra, a 10 éves állampapírok hozama 9,5 bázisponttal 2,556%-ra emelkedett, ami november 8-a óta a legnagyobb napon belüli hozamemelkedésnek minősül.
- Az esti Fed kamatdöntő ülés forgatókönyve ezúttal sem változott, hiszen újabb 10 milliárd dollárral, 25 milliárdra csökkent az eszközvásárlási program keretösszege. Ennek a lépésnek hála a piac által korábban megálmodott menetrend teljesülhet, azaz októberre leállhat az amerikai pénznyomda. A közlemény szerint a teljes foglalkoztatás megvalósítása felé egy lépéssel közelebb kerültünk, illetve a középtávú inflációs cél (PCE 2% éves alapon) teljesülésére is egyre nagyobb az esély.
- Nem volt ennyire jó napja a Bank of Americanak, ugyanis a szövetégi bíróság 1,27 milliárd dolláros kártérítés megfizetésére kötelezte a bankot hibás jelzáloghitel értékesítések miatt. A második negyedéves jelentésben a profit a 4 milliárd dollár összegű bírság megfizetése miatt esett 2,29 milliárd dollárra. A mostani összeg nagyságrendileg 8 centes mínuszt eredményezne a második negyedéves 19 centes EPS-ben.
- A Yum Brads több mint 6%-kal esett a zárás utáni kereskedésben arra a hírre, miszerint az egyik kínai beszállító illegális tevékenységet folytatott az elmúlt hetekben, ezzel is sértve az értékesítéseket.
- A Standar & Poor’s Argentina adósbesorolását selective default, azaz nem törlesztő kategóriába sorolta. Ez azt is jelenti egyben, hogy nem sikerült a szerdai megbeszélésen a hitelezőkkel egyezségre jutni. A 2002-es államcsődhöz hasonló helyzettől azonban nem kell tartani, ezúttal a betéteket biztosan nem fagyasztják be. A peso leértékelődése és a beruházások csökkenése azonban elkerülhetetlen. Továbbá a szójabab árfolyama is emelkedhet, hiszen a harmadik legnagyobb exportőr a világon Argentína.
- 14:30-kor enetrendszerűen érkeznek az amerikai munkaerő-piaci statisztikák. Az elemzők a heti új segélykérelmek számában emelkedést, míg a tartós segélykérelmek számában kismértékű esést jeleztek előre.
- A mai vagy a holnapi nappal hivatalosan is életbe léphetnek az Oroszországgal szembeni szankciók, ha a tagállamok kormányfői nem emelnek írásban kifogást a benyújtott szövegezés ellen. A végleges tekinthető feltételek szerint a fegyverkereskedelmi embargo visszamenőleges hatálya kimaradt a dokumentumból, továbbá csak a közvetlen katonai felhasználásra szánt fegyvereladásokat tiltották meg, a polgári célút nem. A bankokat terhelő pénzügyi kondíciók is puhultak, ugyanis az Európai Unión kívüli leánybankokra és a hazai 51% feletti állami tulajdonban lévő bankok részvényeit és 90 napnál hoszabb kötvényeit lesz tilos megvásárolni. A szankciókat legkésőbb októberben felülvizsgálják a tagállamok és a helyzet rendeződése esetén meg is szűntethetik azt.
- Oroszország válaszul a kemény szankciókra augusztus 1-től behozatali tilalmat rendelt el a lengyel agrártermékekre, továbbá kilátásba helyezte a tilalom kiterjesztését az Európai Unióra.
- A július folymán a piacot sokkoló portugál Banco Espirito Santo 10,6%-ot esett tegnap, aminek hatására 34,7 euró centre süllyedt a részvény árfolyama, erre az 1990-es évek közepe óta nem volt példa. A bank 3,58 milliárd eurós veszteséget halmozott fel az első félévben, miközben a tőketartalék csupán 2,1 milliárd eurót tesz ki
- a számokat látva tőkepótlásra lenne szükség. Mindeközben aportugál jegybank a Banco Espirito Santo betéteseit és befektetőit is igyekszik megnyugtatni a kialakult helyzettel kapcsolatban.
- A délelőtt folyamán csak úgy záporoznak majd az euró zónás országok inflációs adatai. Az eredmények láttán valószínűleg a piac újra elkezd spekulálni az EKB eszközvásárlási programjával kapcsolatban, ez pedig átmenetileg akár euró erősödéshez is vezethet.
- A forint továbbra sem tudott talpra állni az előző napokban bekapott pofontól, aminek köszönhetően egyre közelebb kerül az EUR/HUF kurzusa a 312-es szinthez.
- Az IMF véleménye szerint az idei hivatalos 7%-os cél alatt lehet a Kínai GDP bővülése jövőre és meglátásuk szerint 2015-ben 6,5-7% közötti növekedés a valószínű.
- A Sony 43 millió darabra vágta vissza a korábbi 50 millió darabról az okos telefonoktól várt értékesítési számot.
- A Samsung a vártnál gyengébb negyedéves számokat tett közzé elsősorban a telefoneladások lassulása és a növekvő marketingköltségek miatt. A Samsung 6180 milliárd wonos adózott eredményről számolt be, ami elmarad a 6830 milliárdos piaci várakozástól.
- A pozitív pénzügyi eredménynek köszönhetően a Richter 13,8 milliárd forintos adózott eredménye meghaladta a várakozásokat. Az alapfolyamatok szintjén ugyanakkor a vártnál nagyobb visszaesést láthatunk, elsősorban a rubel árfolyamának kedvezőtlen változása miatt. Az orosz értékesítés 30%-kal, az ukrán pedig 20%-kal esett vissza. Magyarországon és Európában az értékesítés árbevétele stabilizálódott annak ellenére is, hogy Németországban a hazaihoz hasonló szabályozói fizetési kötelezettséggel (claw- back) szembesült a Richter. Az Esmya első féléves árbevétele 14,5 millió euró lett, összhangban az éves 30 millió eurós céllal. Összességében kissé negatívnak ítéljük meg a ma hajnalban közzétett második negyedéves gyorsjelentést.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.