Az a gyengeség, amire tegnap reggel utaltunk, realizálódott napközben. Az USA felől érkező negatív hírek (gyenge New York-i ipari termelés), illetve a Fitch leminősítési fenyegetőzése megtette a hatását. Persze az aggodalom Európában valahogy nagyobbnak bizonyult, mint az Egyesült Államokban. A DAX betöltötte azt a rést, amely eddig támaszként működött, és ez megint...
- A jelentős készletnövekedésnek köszönhetően csökkent a nyersolaj ára
- A Fitch fenyegetése sem tudta tegnap gyengíteni a dollárt
- Csökkenés az ázsiai piacokon
- Lejtmenet jöhet ma a BÉT-en is
- Tegnap sajtótájékoztatót tartott a Facebook, ahol kiderült, mi áll a hetek óta tartó titkolózás hátterében. Mark Zuckerberg egy új keresőt mutatott be, ami nem egy webes keresőmotor, mint a Google, hanem a Facebook-on belüli keresésre lesz alkalmas. A piac nem fogadta nagy örömmel a hírt, az árfolyam 2,7%-ot veszített értékéből.
- A kiskereskedelmi forgalom jól alakult decemberben, a várt 0,2% helyett 0,5%-kal bővült a forgalom, és az előző havi adatokat is felfelé módosította a tárca.
- A New-Yorki feldolgozóipari index januári értéke csalódást okozott a befektetőknek, a felülvizsgált -7,3 pontról (eredetileg -8,1 pont volt a korábbi adat) -7,8 pontra csökkent a mutató, miközben a konszenzus -2,8 pont volt.
- Az Apple tovább esett, ezúttal 3%-ot. A piac továbbra is attól tart, hogy az iPhone 5 iránt a vártnál gyengébb a kereslet.
- A Fitch felülvizsgálhatja az Egyesült Államok legjobb „AAA” osztályzatát, ha a politikuson nem tudnak megegyezni időben az államadósság plafon emelésének kérdésében.
- Az előző napi 13% után további 7%-ot erősödött a Dell a felvásárlási pletykákra.
- A Richter tengerentúli partnere, a Forest Laboratories 21 centes részvényenkénti veszteséget szenvedett el az elmúlt három hónapban, miközben a piac 8,4 centes veszteségre számított. Az árbevétel 42%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Ennek ellenére az árfolyam 0,7%-kal emelkedett.
- Ma a JPMorgan, a Bank of New York, a Goldman Sachs és az eBay publikálja negyedéves számait.
- Számos makroadat is érkezik a tengerentúlról: az NAHB házárindex januári értéke, az ipari termelés decemberi értéke és a fogyasztói árindex.
- Egy- és másféléves kincstárjegyet értékesített Spanyolország 5,75 milliárd euróért. A hozam alacsonyabb lett a decemberinél.
- A német gazdaság 0,7%-ra lassult tavalyi évben, ami kicsivel gyengébb az elemzők által várt 0,8%- nál.
- Az arany viszont ismét emelkedni tudott 1.682 dollárig unciánként, ugyanis ismét előtérbe kerültek a világ likviditás ösztönző programjai.
- A Fitch Ratings, az egyik legnagyobb hitelminősítő tegnap jelezte, hogy felülvizsgálhatja az USA jelenlegi AAA kockázati besorolását. Erre akkor kerülne sor, ha az adósságplafon körüli viták túlságosan elhúzódnának. Ennek ellenére a dollárnak sikerült tegnap erősödnie, miután a tengerentúlról a vártnál jobb kiskereskedelmi adat érkezett, miközben a vártnál kisebb lett a termelői árindex értéke is, ami Bernanke-t támasztja alá, vagyis az inflációtól egyelőre nem kell félni. Közben a német évesített GDP bővülés 0,7%-os értéke elmaradt a várakozásoktól. Ezek együttes hatására a dollár 1,3382-ről 1,3306-ig emelkedett.
- Japánban annak ellenére következett be jelenetős csökkenés, hogy a gépek rendelésállománya várt fölötti lett. Azonban a jen erősödésnek indult a dollárral szemben az eddigi gyengülő trend helyett, ez pedig negatívan érintette az exportáló vállalatokat.
- A kínai piacok sem teljesítettek jól, ennek oka, hogy a vártnál nagyobb csökkenés volt tapasztalható a decemberi FDI-ban.
- Áldott Zoltán, az INA Igazgatóságának elnöke és a MOL ügyvezető testületének tagja 2013. január 15-én 5.000 darab MOL részvényt értékesített 18.536 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Áldott Zoltán tulajdonában 60.000 darab MOL részvény maradt.
- Magyar Telekom: Tegnapig kellett volna a Getronics-nak aláírnia az elektronikus útdíj szerződést az állammal. Hivatalos bejelentés még nem érkezett, egyes sajtóorgánumok úgy tudják, hogy aláírták, míg mások úgy, hogy nem. A sajtó is arra számít, hogy új tendert fognak kiírni.
- A Kúria az Európai Bíróság eljárását kezdeményezte az OTP ellen folyó perben. A pert egy magánszemély indította az OTP ellen a bankok azon gyakorlatát kifogasolva, hogy hitelfolyósításkor deviza vételi, míg a törlesztőrészlet megállapításakor deviza eladási árfolyamon számolnak. Az OTP szerint a szerződések jogszerűek és világosak, így a bíróságnak nincs joga azokat vizsgálni. Kedvezőtlen bírósági döntés esetén, illetve ha azt minden ügyfélre alkalmazni kell, az OTP-nél 10-15 milliárd forintos veszteséggel számolhatunk, ami részvényenként 35-55 forintot jelent. Ennek azonban kicsi az esélye.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.