Növekedésnek indult az európai szolgáltató szektor Az európai vezető indexek enyhe emelkedéssel zárták a tegnapi napot. A CAC 40 index 0,9%-ot, a DAX index 0,5%-ot, a FTSE 100 index pedig 1,1%-ot emelkedett. A tegnapi nap folyamán megérkeztek a...
Az európai vezető indexek enyhe emelkedéssel zárták a tegnapi napot. A CAC 40 index 0,9%-ot, a DAX index 0,5%-ot, a FTSE 100 index pedig 1,1%-ot emelkedett.
A tegnapi nap folyamán megérkeztek a végleges szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexek. A német index 47,3-ról 55,6-ra emelkedett, az Eurózóna aggregát indexe pedig 48,3-ról 54,7-re ugrott. A legfontosabb komponens, az új megrendelések al-index mind Németországban, mind az Eurózónában február óta először mutatott növekedést. A kilátással kapcsolatban tovább nőtt az optimizmus, ami 5 hónapos csúcsra emelkedett.
Az Adidas második negyedéves árbevétele év/év alapon 35%-kal 3,58 milliárd euróra csökkent, de még így is felülmúlta a 3,24 milliárd eurós piaci konszenzust. Elsősorban Észak-Amerikában alakult a vártnál kedvezőbben a társaság árbevétele. Ennek ellenére a működési eredmény a vártnál rosszabb lett, 306 millió eurós veszteséget ért el az Adidas szemben a 263,5 millió eurós várakozással. A vegyes eredmény oka, hogy a költségek a vártnál nagyobb mértékben ugrottak meg, elsősorban a magasabb készletek, a raktárköltségek és a kétes kintlévőségek emelkedése miatt.
A második negyedévben a Lufthansa 80%-os árbevétel visszaesést szenvedett el, így bevételei 1,89 milliárd euróra csökkentek. A kilátásokat illetően is meglehetősen pesszimista a társaság, ugyanis legalább 2024-ig nem számítanak a korábbi keresleti szint visszatérésére. A második negyedévben a rövidtávú járatok 20%-a közlekedett 70%-os kapacitáskihasználtság mellett. Előrejelzésük szerint a harmadik negyedévben a rövidtávú járatok 40%-a, a hosszútávú járatoknak pedig a 20%-a indulhat el. A negyedik negyedévben a rövidtávú járatok 50%-a, a hosszútávúaknak pedig az 55%-a térhet vissza a menetrendbe. A második negyedévet 1,68 milliárd eurós EBIT veszteséggel zárta a Lufthansa, hiszen a flotta nagyrészt a földön tartózkodott és az év hátralévő részére is veszteséggel kalkulálnak. A társaság likviditása 2,8 milliárd euróra javult az előző negyedévi 1,4 milliárd euróról és ez még nem tartalmazza az állami mentőcsomagot, amiről csak júliusban állapodtak meg.
A második negyedévben 420 millió eurónyi nyereséget ért el az UniCredit, felülmúlva a 235 millió eurós elemzői várakozást. A kereskedési bevételek és költségcsökkentések ugyanis ellensúlyozni tudták a kamat- és jutalékbevételek csökkenését. Az olasz bankcsoport a vártnál valamivel kevesebb céltartalékot képzett a második negyedévben. Az első negyedévben még 1,26 milliárd eurós céltartalékot képeztek, amit a második negyedévben 937 millió euró követett, így az európai bankok közül már az egyik legmagasabb céltartalékot képezte meg az UniCredit a várható veszteségekre, de a bank célja, hogy megtartsa konzervatív céltartalékképzési politikáját. A hitelportfolió minőségben egyelőre nem látszik romlás, sőt a nemteljesítő hitelek aránya az előző negyedévi 4,9%-ról 4,8%-ra csökkent. A vezérigazgató szerint az elmúlt időszakban már javuló gazdasági jeleket tapasztaltak. Az idei évre adott 3-3,5 milliárd euró közti profitvárakozását megerősítette a menedzsment, ami 20-25%-os visszaesést jelentene a tavalyi évhez képest.
539 millió euróra feleződött a Siemens profitja a gazdasági harmadik negyedévben, ami azonban jócskán felülmúlta a 82 millió eurós elemzői konszenzust. Az árbevétel 5%-kal, 13,5 milliárd euróra esett év/év alapon, ez nagyjából megfelelt a konszenzusnak. A tisztított EBITDA az ipari szegmensben 1,8 milliárd euró lett, jóval felülmúlva az 1,2 milliárd eurós konszenzust. Ez főként a szoftverüzletág jó teljesítményének volt köszönhető, ahol egy 200 millió euró körüli átértékelés is segítette az eredményt. Emellett az árbevétel és a rendelésállomány is kétszámjegyű százalékos növekedést mutatott ebben a szegmensben. A teljes rendelésállomány 7%-kal, 14,4 milliárd euróra csökkent év/év alapon, ami a koronavírus által sújtott időszakhoz képest relatíve jónak mondható. A teljes évre továbbra is enyhe visszaesést vár az árbevételben a cég. A hírekre az árfolyam 5%-kal emelkedett piacnyitás után.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.