Az OTP május 8-án hajnalban számol be első negyedéves teljesítményéről, ami a megugró céltartalékképzés és a jelentős egyszeri tételek miatt jócskán elmaradhatott a tavalyi évi szinttől. A bevételi sorok továbbra is erősek lehetnek az OTP-nél,...
Az OTP május 8-án hajnalban számol be első negyedéves teljesítményéről, ami a megugró céltartalékképzés és a jelentős egyszeri tételek miatt jócskán elmaradhatott a tavalyi évi szinttől.
A bevételi sorok továbbra is erősek lehetnek az OTP-nél, amit még mindig támogatnak az akvizíciók. A szlovén bankvásárlás lezárására tavaly decemberben került sor, így ez lesz az első negyedév, amikor teljes mértékben konszolidálásra kerül. Ennek hatására a nettó kamatjövedelem és a nettó díj- és jutalékbevétel is 21% körüli mértékben bővülhetett a tavalyi évhez képest, még úgy is, hogy a díj- és jutalékbevétel szezonális okok miatt visszaeshetett az előző negyedévhez képest.
A csoport növekedése nem csak bevételi oldalon, hanem működési költség tekintetében is tetten érhető, a kiadási oldal 18,1%-kal haladhatta meg a tavalyi értéket.
A korábbi időszakokhoz képest jelentős különbség a céltartalékolás nagyarányú megváltozása, hiszen a járvány miatti gazdasági leállások régió-szerte jelentősen rontották a makroökonómiai környezetet. Ez a bank esetében rosszabb hitelportfolió minőségben és ennek eredményeként magasabb céltartalékképzésben csapódhat le. A tavalyi 6,2 milliárd után a mostani negyedévben 70 milliárd forint körüli összegben képezhetett céltartalékot az OTP. Ez meghaladja a teljes 2019-es céltartalékolás összegét, hasonló mértékű provízió képzésre utoljára 2015 első negyedévben volt példa.
A megugró céltartalékolás és áttételesen a COVID-19 járvány következményeként az elmúlt negyedév és év rekord profitja jelentősen visszaeshet, megtörve az eddigi emelkedő tendenciát. Előrejelzésünk szerint az első negyedéves profit 16,7 milliárd forint lehet, ami 77%-kal marad el a tavalyi évi eredménytől.
Az egyszeri tételekkel korrigált eredmény esetében kevésbé borús a kép, 50,2 milliárdos profitot érhetett el a bank, ami 44,4%-os csökkenés a tavalyi évhez képest. Az első negyedévben két nagy egyszeri tétel várható. A bankadó mellett a hitelmoratóriumhoz köthető nettó jelenérték különbözet miatti leírás is megjelenik, ennek értéke becslésünk szerint 16,5 milliárd forint lehet.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.