Talán jobb napunk lehetett volna ma, ha nincs a pénteki bejelentés. A befektetők egyelőre pozitívnak értékelik a tárgyalásokat a republikánusok és a demokraták között. A felek karácsonyig szeretnének megegyezni, s abban is egyetértenek, hogy el kell kerülni a „fiskális szakadékot”. Erre emelkedtek a piacok, s Ázsia után Európában is optimista a hangulat. Nálunk...
- Az olaj és az arany is pozitív irányba fordult a reggeli órákban
- Kismértékű elmozdulás a forint piacán
- Emelkedés a távol-keleten
- Itt vannak az újabb megszorító csomag részletei
- Ma zárás után jelent az FHB
- Csökkenésre számítunk ma a BÉT-en
- Rossz lett pénteken a tengerentúli ipari termelési adat. Októberben 0,4%-kal csökkent a mutató a várt 0,2%-os visszaesés helyett, ami a Sandy hurrikánnak köszönhető.
- Pénteken a költségvetési szakadékról tárgyaltak egymással a demokraták és a republikánusok. A felek szerint hamarosan lehet megállapodás, a republikánusok hajlandóak tárgyalni a bevételnövelő intézkedésekről. Timothy Geithner pénzügyminiszter azt mondta, hogy közel van a megállapodás, már karácsonykor döntés születhet az adósságkezelő intézkedésekről.
- A Bloomberg szerint a JPMorgan és a Credit Suisse 470 millió dolláros büntetést kaphatnak, amiatt, mert 2008 előtt nem tájékoztatták kellően az ügyfeleket a jelzálog fedezetű ügyletekről.
- A Moody’s hitelminősítő leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Ciprus „B3” besorolását, ami már így is mélyen spekulatív kategória. Leminősítés esetén Ciprus „C” kategóriába kerülne. A kormány azt mondta, hogy az ország kénytelen elfogadni a hitelezők feltételeit, mert különben decemberben kifut a pénzből, ami csődöt jelentene az országnak.
- A Bundesbank elnöke, Jens Weidmann felvetette az újabb görög adósságleírás lehetőségét, amit a német kancellár és a pénzügyminiszter elutasít.
- A Financial Times arról ír, hogy az EU az Egyesült Királyság nélküli hosszú távú költségvetési tervvel állhat elő.
- Ingatlanpiaci adatok lesznek ma délután a tengerentúlon: NAHB házárindexet és a használt lakásértékesítési adat októberi értékét publikálják 16 órakor.
- A mai kereskedésben a keddi eurócsoport ülésre figyelhetnek a piaci szereplők, ahol a görög hitelrészletről dönthetnek a pénzügyminiszterek.
- Az olaj árfolyama emelkedésnek is indult pénteken, 85 dollárról 86,7 dollárig erősödött az árfolyam, majd reggel réssel nyitott és 30 napos mozgóátlagig, 88 dollárig emelkedett.
- Az arany kurzusa pénteken egy szűk sávban, 1.706-1.717 dollár között oldalazott. A reggeli órákban emelkedés indult, 0,5%-kal a 30 napos mozgóátlagig, 1.724 dollárig kúszott fel az árfolyam.
- A hét utolsó kereskedési napján az EUR/UISD árfolyam 1,2781-ről 1,2743-ra változott, az árfolyam a 200 napos mozgóátlagot megközelítve váltott irányt. A dollár erősödésének a hátterében az áll, hogy a pénteki „fiscall cliff”-ről folytatott megbeszélések pozitív visszhanggal zárultak, bár konkrét megállapodás továbbra sem történt.
- A legnagyobb emelkedés Japánban volt megfigyelhető, ahol a piacokat továbbra is fűtötte a jen gyengülése és a korlátlan mértékű gazdaságélénkítés ígérete.
- Kína 70 jelentős városában mért ingatlanárak változatlanok maradtak az előző hónaphoz képest.
- Évi 90 milliárd forintos költségvetési bevételt eredményező, adótörvényeket érintő változásokat jelentett be pénteken Matolcsy György. MOL: (i) A Robin Hood adó a jelenlegi 8%-ról a korábban tervezett 11% helyett 31%-ra nő. Az adó 50%- kal csökkenthető a beruházások összegével. (ii) A korábban tervezett önkormányzati adókivetés helyett mégis az állam rója ki a közműadót, ami évente maximum 100 forint méterenként)
- Mivel a MOL jelentős összegeket szokott beruházni (csoportszinten 220 milliárd forintot évente), így számításaink szerint a fizetendő Robin Hood adót 15,5%-ra tudja csökkenteni. 2009-ben 4,9 milliárdot, 2010-ben 3 milliárdot, 2011-ben pedig 300 millió forintot fizetett ezen a címen. Így a korábban tervezett 11% helyetti 15,5%-os effektív adókulcs további 2-3 milliárd forintnyi adófizetési kötelezettséget jelent a MOL számára. Ennek hatása részvényenként 200-300 forint lehet.
- A közműadó módosítása értelmében a MOL-nak 5.500 kilométernyi nagynyomású vezeték, illetve egyéb vezetékek után kell majd közműadót fizetni. A pontos részletek még nem ismertek, ma talán többet tudhatunk meg. Ha a gázvezetékeket is megadóztatják, akkor az újabb 5 milliárdnyi adót jelent, melynek részvényenkénti hatása 500 forint. OTP, FHB: a bankadó 2013 után is teljes összegben fizetendő, vagyis nem feleződik meg 2014-től, ahogy korábban ígérték.
- Az OTP jelenleg 29 milliárd forint bankadó fizet. Ha nincs felezés, akkor 2014-től évente további 11,5 milliárd forintnyi adót jelent a banknak. Ez számításaink szerint 260 forinttal csökkenti a részvény érétkét, ami részben már beárazódott korábban, amikor egy évvel elhalasztották a felezést, hiszen sokan azzal számoltak, hogy az adó véglegesen érvényben marad. Így az árfolyamhatás most kevesebb lehet, mint 260 forint.
- Az FHB jelenleg 2,8 milliárd forint bankadó fizet, a változás negatív hatása részvényenként 100 forint körül van, ami még nem árazódott be a részvény árába. Magyar Telekom, PannErgy: az önkormányzatok helyett az állam veti majd ki a közműadót.
- A Magyar Telekom esetében a most bejelentett módosításoknak nincs jelentős hatása, azonban maga a közműadó jelentős lehet.
- A PannErgy-nek jelenleg, illetve a közeljövőben 25 kilométernyi távhő vezetéke lesz, vagyis a cégnek 2,5 millió forintos adóteher növekedéssel kell számolnia, aminek részvényenkénti hatása marginális. Hangsúlyozni kell azonban, hogy a pontos részletek hiányában nehéz a részvényekre gyakorolt hatást megbecsülni.
- Makra József, az E-Star egyik nagy tulajdonosa és korábbi vezetője interjút adott a Napi Gazdaságnak, melyben elmondta, hogy a jelenlegi helyzetre megoldást jelenthet, ha a cég csődvédelmet kér, s ha sikerül megállapodni a kötvényesekkel, akkor elkerülhető a felszámolás.
- A Robin Hood adó a tervezett 11% helyett 31%-ra növekszik, de maximum a felét le lehet írni a beruházások segítségével. 40 milliárd forint bevétel származhat az adóból.
- A közműadó önkormányzati adó helyett központi adó lesz. (max. 100 Ft méterenként, évente) (30 milliárd forint bevétel.)
- Növelik az osztalék elvonást a Szerencsejáték Zrt-nél. (10 milliárd forint)
- Magasabb adók az online szerencsejátékon. (10 milliárd forint)
- A bankadó nem lesz lefelezve 2014-től, hanem a 2013-as szinten marad örökre. (72 milliárd forint 2014-től) Remélhetőleg a kormány több részletet megoszt velünk a fenti adókkal kapcsolatban, különösen a közmű adó részleteit nem lehet látni. A növekedési oldal kockázatai miatt, valószínűleg az EU szerint még így sem lesz meg a 2014-es 3% alatti hiánycél.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.