Úgy tűnik, hogy az ukrán politikai helyzet gyorsabban oldódik, meg mint korábban sokan gondolhatták. Egyből megindult a spekuláció, hogyan fog ez gazdasági megoldássá transzformálódni, és egyesek már 20 milliárd eurós EU-s segítségről beszélnek. Ha időben jön a segítség, akkor további hrivnya gyengülésre nem kell számítanunk. Ellenkező esetben komoly baj lehet, amely...
A DAX nem viselkedik kitörően. A rövidtávú indikátorok alapján jelentősen emelkednie kellene az árfolyamnak, ezzel szemben pénteken is éppen hogy csak poroszkált fölfelé. Ma pedig a Kína körüli aggodalmak miatt (ahol a szmog nehezíti a gazdasági életet, és az ingatlanárak sem növekednek tovább) egyesen csökkenni akar a határidős indexek alapján. Persze egyelőre még nincs baj, hiszen a 20 és a 30 napos mozgóátlagok fölött van az index, de a technikai kép egyelőre óvatosságra, kivárásra int.
Az S&P500 esetében is hasonló a kép, de sokkal pozitívabb, hiszen az árfolyam sokkal közelebb van a csúcshoz (14 pont a távolság). Ráadásul pont úgy néz ki, hogy mintha ma ki akarna törni, legalábbis ami a rövidtávú indikátorokat illeti. Így a nap végére akár pozitív meglepetés is születhet, amely lehet, hogy inkább csak holnap hat majd az európai és az ázsiai piacokon. Mindenesetre figyelő szemünket ma az USA-ra vessük, szerintünk annak a viselkedése lesz meghatározó középtávon a részvénypiacok tekintetében. Külföldi és hazai makro adatok Dátum Idő Ország Adat Időszak Korábbi Várt febr. 24. 11:00 EMU Fogyasztói árindex - végleges jan. 0,7% 0,7% febr. 24. 10:00 GE IFO üzleti hangulatindex feb. 110,6 110,5
- Alig változott az olaj ára, nekilódult az arany
- Komoly erősödés a forintnál
- Lejtmenetben Ázsia
- Holnap reggel jelent a MOL
- Az alkotmánybíróság ma tárgyalja a devizahitelek ügyét
- Oldalazásra számítunk a mai nap folyamán
- Két jegybankár is megszólalt pénteken, és egymásnak ellentmondóan nyilatkoztak. Richard Fischer, a dallasi Fed elnök azt mondta, hogy az eszközvásárlási programot tovább kell csökkenteni. James Bullard, a st. louis-i Fed elnök szerint a kedvezőtlen adatok miatt meg kellene hosszabbítani a programot.
- A használt lakások iránti kereslet tovább csökkent a tengerentúlon januárban. A várt 4,1%-os visszaesés helyett 5,1%-kal csökkentek a lakásértékesítések. Összesen 4,62 millió lakás cserélt gazdát, ami másfél éves mélypontnak felel meg.
- A G20 találkozón arról beszélt Mario Draghi, az EKB elnöke, hogy a jegybank készen áll a további lazításra, ha az inflációs várakozások tovább csökkennek.
- Az euró zónában januári inflációs számokat, a németeknél pedig IFO hangulatindexet publikálnak.
- Az arany 1.330 dollárra ugrott. A kereskedők elsősorban a kockázatkerülés növekedésével magyarázzák a magasabb keresletet. Az aranyat ismét elkezdték a pénzügyi alapok is vásárolni, igaz továbbra is óvatosak. A tavalyi évben a legnagyobb meglepetés az ázsiai kereslet megugrása volt.
- Tovább folytatódott az oldalazás az EUR/USD árfolyamában. A rövidtávú trend jelenleg az oldalazás az EUR/USD árfolyamában, és ennek megfelelően komolyabb elmozdulásokat nem láthattunk.
- Kínában a rendkívül erős szmog miatt már 5 napja folyamatosan riasztás van érvényben, és a leginkább érintett Pekingben pénteken már leállították a termelést a szennyező gyárakban, továbbá az építkezéseket is korlátozták.
- Kínában 70 városból 69-ben emelkedett az ingatlanárak az előző év azonos időszakához képest, hasonlóan az előző havi adatokhoz. Hó/hó alapon azonban már lassult a növekedés. Az új ingatlanok esetében 62 esetben növekedett az ingatlanok értéke, szemben a decemberi 65-tel. A használt ingatlanok esetében hó/hó alapon már csak 48 esetben volt növekedés, szemben az egy hónappal korábbi 64-gyel szemben.
- A HSBC ma piaczárást követően publikálja negyedik negyedéves eredményét.
- A kormány non-profittá szeretné tenni a közmű szektort. Ezt vélhetően nem lenne hatással a Magyar Telekomra (hiszen amúgy sem nyereséges ezen üzletága) és a MOL-ra sem, mivel a cég gázszállításban és gázkitermelésben érdekelt.
- A Magyar Telekom partnerségi együttműködési megállapodást írt alá a kormánnyal. A vállalat beruházásaival elősegíti a nagysebességű szélessávú internet mielőbbi hazai elterjedését. Sajtóértesülések szerint az Mtel 1 milliárd eurót ruház be, cserébe a kormány támogatja ezen beruházásokat. Elképzelhető, hogy a különadókból kap majd kedvezményt a cég. A hír pozitív, de a részletek egyelőre nem ismertek.
- Kerstin Günther, a Magyar Telekom igazgatóságának elnöke azt nyilatkozta, hogy a Deutsche Telekomnak nincs oka arra, hogy kivásárolja a Magyar Telekomot. Ezt mi is így gondoljuk. A részvényár nagyot zuhant ennek hatására.
- OTP, FHB: Az alkotmánybíróság ma tárgyalja a devizahitelek ügyét.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.