Az USA gázárai hullámvasúton: a nagy november-decemberi lendületet gyors visszarendeződés követte
Az USA gázárai jelentős hullámvasútszerű mozgáson vannak túl: a szokatlan, november végi-december elején tapasztalt hideg idő következtében a 3 dollár alatti tartományból 4,8 dollár/MMBTu szintig lendültek az árak. A piaci szereplők aggódtak, hogy ha az alacsony készletállomány rendkívül hideggel párosul, akkor a szezon végére komoly ellátási gondok lehetnek. A szokatlanul meleg december és január eleje azonban eloszlatta a félelmeket és az ár ismét 3 dollár körül van. Az időjárás megtréfálta a még magasabb árakra játszó befektetőket, a spekuláció pedig hozzájárult az árak gyors reagálásához.
Az amerikai gázárak november elejétől kezdve masszív emelkedésbe kezdtek, miután a meteorológiai előrejelzések komoly hidegbetörést jeleztek előre Észak-Amerikára a soron következő hetekben. Ez be is következett, emiatt november végén, december elején komoly aggodalom alakult ki a befektetők körében. Az 5-éves átlag alatti földgázkészlet egy az átlagnál hidegebb téli időjárással párosulva a fűtési szezon végére komoly ellátási gondot eredményezhetett volna. December közepén 726 milliárd köblábbal (mintegy 20%-kal ) volt alacsonyabb a betárolt gázmennyiség, mint az 5-éves átlag. A pénzügyi befektetők gyorsan rárepültek a témára.
Az USA Henry Hub 1-hónapos gázára
Forrás: Bloomberg
Az USA betárolt gázmennyisége és az elmúlt 5 év minimum-maximum ársávja (milliárd köbláb).
Forrás: EIA
Az időjárás azonban megtréfálta a még magasabb árakra ácsingózó spekulánsokat. A december sokkal melegebb lát, mint az előzetesen várták. Ez a különbség napi 10 milliárd köblábbal kisebb keresletet okoz, az ötéves átlagkészlettől való távolság mindössze 561 milliárd köblábat tett ki december végén. A melegebb idő mellett az is hozzájárult a kisebb gázigényhez, hogy az áramtermelő cégek egy része visszaváltott szénre a drága földgáz helyen. Ez a hatás ideiglenesen visszavette az USA földgáz keresletét.
A statisztikák szerint július vége és november közepe között a pénzügyi befektetők 2.229 milliárd köbláb nettó gázt vásároltak. A november közepi csúcsnál 7 nettó long pozícióra jutott egy eladási pozíció. November 13. és december 18. között viszont ezek a befektetők 715 milliárd köbláb mértékben adtak el gázt vagy zárták vételi pozícióikat. Tehát a negyedév elején történt áremelkedést felgyorsította a spekuláció, viszont a fogyasztás visszafogásával és a korán emelkedő árakkal segítette ez a folyamat elkerülni a komolyabb hiányt. Később, ahogy gyengült a felfelé történő árnyomás, az eladási hullám visszalökte az árakat a korábbi szintekre.
A piac tehát jól szerepelt: a növekvő keresletre és a szűk kínálatra játszó spekuláció időben magasra emelte az árakat, amely a kereslet visszafogása révén helyreállította az egyensúlyt. A spekuláció gyorsította az árképzést, de segített is abban, hogy ne legyen alakuljon ki masszívabb ártüske a piacon.
A jövőben is számíthatunk persze arra, hogy egy hidegebb tél ismét fellendíti az árakat. Az USA gázkínálata gyorsan nő, igaz a felhasználó oldal is aránylag gyorsan reagál: az USA egyre több gázt ad el LNG formájában, nő a váltás a földgáz alapú áramtermelés felé és a vegyipar is egyre inkább gázalapú válik a kőolaj helyet. Ezért a következő években szűkebb lehet a piac, alacsony árak mellett érdemes bespájzolni az olcsó gázból és kiszórni, ha ismét nekilendül a piac.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának