Erste kommentár A futball VB-n már láthattuk a horvát küzdeni akarást és szívósságot, aminek köszönhetően egészen a döntőig menetelhetett nemzeti válogatottjuk. Úgy tűnik, ez a mentalitás és...
A futball VB-n már láthattuk a horvát küzdeni akarást és szívósságot, aminek köszönhetően egészen a döntőig menetelhetett nemzeti válogatottjuk. Úgy tűnik, ez a mentalitás és kitartás nem csak a focistáikat, de a horvát jogászokat is jellemzi, hiszen az évek óta tartó párharcban ismét eredményes támadást vezettek a MOL és Hernádi Zsolt személye ellen.
Az Európai Bíróság tegnapi döntése szerint a magyar hatóságok nem tagadhatják meg Hernádi kiadatását a horvát hatóságok felé. A magyar hatóságok eddig azt használták ki, hogy mivel itthon is folyt egy hasonló tárgyú vizsgálat, amely nem állapított meg bűncselekményt így nem voltak kötelezhetők a kiadatásra. Ezt változtatja meg az Európai Bíróság döntése, mivel a magyar eljárás ismeretlen tettes ellen indult, így erre hivatkozva nem tagadható meg a kiadatás.
Vagyis a hosszú évek óta tartó jogi küzdelemben most éppen a horvát félnek sikerült egy újabb pontot elérnie. A mostani döntés ellenére azonban a folyamatos jogi csűrés-csavarás közepette nem számítunk arra, hogy bármilyen azonnali lépésre sor kerüljön. Az új fejlemények inkább csak azt mutatják, hogy Horvátország ismét bekeményít, és szigorúbb álláspontot kezd el képviselni a MOL-INA ügy kapcsán. Ami azért még így is negatív a MOL-ra nézve.
Ma kora délután jelent a Richter amerikai értékesítési partnere, az Allergan. A piaci konszenzus szerint csaknem 100 millió eurós árbevételt érhetett el a Vraylar, ami alapján akár közel 5 milliárd forint körüli royalty bevételre számíthat a Richter.
Ma az európai piacok és főleg a német autógyártók táltosodhatnak meg, arra hogy Junkernek és Trumpnak konkrét kereskedelmi intézkedésekben is sikerült megállapodnia.
Újabb emelkedéssel telt a tegnapi nap a tengerentúlon, a Dow 0,7%-kal, az S&P500 0,9%-kal, a Nasdaq 1,2%-kal került feljebb. Utóbbi index azonban a határidők állása szerint mostanra visszaadta ezt a pluszt, mivel a Facebook baljós gyorsjelentése több nagy technológiai papírra is átragadt.
Eljött az a pillanat a Facebook-nál, amire a vállalat korábban már többször figyelmeztetett, miszerint a fák nem nőnek az égig. Az elmúlt negyedévekben a cég azonban rendre rácáfolt arra, hogy árbevételének növekedési üteme érdemben lassulna, így most sokkolta a piacot az, hogy a vállalat pénzügyi igazgatója szerint a következő negyedévek erről fognak szólni. Ezt részben a szigorúbb szabályozásokkal, kedvezőtlen deviza árfolyamhatással (valószínűleg az erősebb dollár), valamint olyan befektetésekkel magyarázta, amelyeknek kisebb a bevétel termelő-képességük. Emellett a jelentést követő elemzői tájékoztatón azt mondta, hogy a vállalat üzemi marzsa a 35% körüli szintek közelébe eshet majd, míg most inkább a 45% körüli szinteken tartózkodik. Ez volt az abszolút hidegzuhany a befektetőknek, így végül 20%-os mínuszban zárták a piaczárás utáni kereskedést a cég részvényei, amiket a jelentést megelőző hetekben jócskán túlhúztak a befektetők. A második negyedéves számok még 42%-os év/év alapú árbevétel növekedést mutattak, ami 13,2 milliárd dollárnak felel meg. Ez pedig minimális mértékben elmaradt a várakozásoktól, amire már rég volt példa. A felhasználói adatok arról árulkodnak, hogy az USA-ban és Kanadában megállt a felhasználók számának növekedési üteme, míg Európában már kisebb visszaesés volt megfigyelhető. A rossz hírek ellenére azt láthatjuk, hogy az Instagram továbbra is nagyon népszerű, míg a Facebook napi aktív felhasználóinak száma 11%-kal nőtt év/év alapon összességében, ami főként az ázsiai térségnek köszönhető. Emellett a Facebook-ot továbbra sem lehet igazán megkerülni az online hirdetések terén, illetve a vállalat szerint az új adatvédelmi szabályozások sem fognak túlzottan nagy hatást gyakorolni az eredményességre. Így azért egyáltalán nem kell temetni a céget.
A Ford sem szolgált jó hírekkel negyedéves jelentésében, ugyanis a General Motorshoz és a Fiat Chryslerhez hasonlóan ők is visszavágták 2018-as profitvárakozásaikat. Ők a gyenge ázsiai értékesítésekre és a növekvő európai szabályozási költségekre fogták a profit warning-ot, bár valószínűleg a trumpi vámok okozta acél- és alumíniumár emelkedés sem tesz jót a cégnek. Mindkét említett régióban veszteséges volt a negyedévben a cég, míg tavaly ugyanebben az időszakban profitábilis. Emellett egy komoly átalakítást is terveznek, ami 3-5 év addicionális 11 milliárd dollárjába fog kerülni a Fordnak. A vállalat jelenleg 1,3-1,5 dollár közötti egy részvényre jutó eredményt vár a negyedévre a korábbi 1,45-1,7 dollárral és az 1,5 dolláros konszenzussal szemben. Piaczárás után közel 4%-kal esett az árfolyam.
Lejárt a Qualcomm végső határideje Kínában arra, hogy felvásárolja az NXP félvezető céget, ezzel pedig letesznek az akvizícióról. Ebből az látszik, hogy Kína máris újabb frontot nyitott az USA-val szembeni kereskedelmi adok-kapokban, így úgy fest, hogy egyhamar nem fognak egymáshoz közeledni a felek. A Qualcomm egyébként negyedéves jelentését is közzétette, amiben felülmúlta az elemzői várakozásokat, a következő negyedévre pedig a konszenzusnak megfelelő várakozást fogalmazott meg. Piaczárás után 6,5%-kal emelkedett a papír, részben amiatt is, hogy elmarad végül az NXP deal.
116 millió dolláros profitot jelentett az AMD, ami 7 éve nem látott mértéket jelent és felülmúlta a 108 millió dolláros várakozást is. Ebből az látszik, hogy továbbra is jól fogynak a vállalat új chipjei és valóban sikerülhet a cégnek kisebb piaci részesedést rabolnia az Inteltől. Az egy részvényre jutó profit 0,14 dollár lett, minimális mértékben felülmúlván a konszenzust. A részvények 6%-kal emelkedtek piaczárást követően.
A Visa is erős jelentést tett közzé, ahol az 1,2 dolláros tisztított EPS még a legoptimistább elemzői várakozást is felülmúlta. A jó eredmény mögött főként az amerikai hitelkártya-üzletág jó teljesítménye állt, ahol 11%-kal 493 milliárd dollárra nőtt a költekezés év/év alapon.
Egész nap az eladók uralták az ázsiai piacokat. A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,8%-ot, a Shanghai index pedig 0,9%-ot csökkent.
A Bloomberg értesülései szerint Kínában a jegybank csökkentené a bankok tőkekövetelményét, ezzel támogatva a likviditás növelését, amitől a hitelezés bővülését várják, és amivel ellensúlyozni szeretnék a kereskedelmi korlátozások negatív hatását. A bankok árfolyama pozitívan reagált, de összességében nem volt elég ahhoz, hogy az ázsiai piacok emelkedni tudjanak.
A Dow pluszban, az S&P és a Nasdaq mínuszban volt ma reggel. Az európai határidős piacokon pozitív a hangulat.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.