Elkezdődött a harc az EU-s pénzekért Emelkedés jellemezte tegnap az európai piacokat. A CAC40 0,2%-ot, a FTSE100 0,3%-ot, a DAX 1,5%-ot emelkedett. Az Európai Bizottság tegnap publikálta a 2021-2027 közötti költségvetési...
Emelkedés jellemezte tegnap az európai piacokat. A CAC40 0,2%-ot, a FTSE100 0,3%-ot, a DAX 1,5%-ot emelkedett.
Az Európai Bizottság tegnap publikálta a 2021-2027 közötti költségvetési tervezetet. A 7 éves ciklus költségvetése 1280 milliárd euró lenne, míg az előző ciklusban 1090 milliárd eurót osztottak fel, vagyis nominális értelemben nem történik jelentős változás. A javaslat több átalakítást is tartalmaz, már csak a Brexit miatt is. Például az agrártámogatásokat 5%-kal tervezik csökkenteni. A bevételeket például a társasági adó reformjával, az ÁFA átalakításával és a nem újrahasznosítható műanyagokra kivetett adóval tervezik növelni. A legnagyobb növekedést mutató kiadási tételek a következők: migráció és határvédelem, ifjúsági programok, biztonság, környezet- és klímavédelem, K+F ösztönzés.
Ahogy várható volt, a költségvetési javaslat máris ellenállásba ütközött, a holland miniszterelnök például sokallta az országára jutó befizetési kötelezettségeket. Hasonló álláspontot foglal el a szintén nettó befizető Ausztria is. Míg Franciaország az agrártámogatások csökkentését tartja elfogadhatatlannak. A lengyel külügyminiszter pedig a támogatások jogállamisághoz kötése ellen emelte fel szavát. A várakozások szerint a költségvetésről szóló vita legalább egy évig fog tartani, vagyis még számos ponton módosulhat az Európai Bizottság tervezete.
Az EKB német tagja, Jens Weidmann szerint nem szabad fölöslegesen túl sokáig húzni a monetáris politika normalizálását, annak negatív hatásai miatt. Weidmann eddig is a szigorúbb monetáris politika mellett állt ki, így nyilatkozata nem számít meglepetésnek.
A vártnak megfelelően lassult az Eurózóna növekedése az első negyedévben. A korábbi 2,7%-os év/év alapú növekedés a várt 2,5%-ra csökkent. A másodlagos adatok, mint például beszerzési menedzser index előrevetítették a növekedés lassulását.
Az Infineon részvényenként 26 centes eredményt ért el felülmúlva a 21 centes profitvárakozást a most zárult harmadik gazdasági negyedévben. Ráadásul az egész évre vonatkozó várakozásokat is megemelte a társaság, a magasabb profitmarzsok miatt. Míg korábban 16,5%-os operatív profitmarzzsal kalkuláltak, most már 17%-osra számítanak és a 3-7%-os árbevétel növekedési előrejelzésüket is 4-7% közé emelték fel. A kedvező eredmény pozitív árfolyam reakciót hozhat.
Bár az első negyedévben felülmúlta az elemzői várakozásokat a Bayer, a befektetők mégsem örülhetnek, hiszen az erős euró miatt a társaság rontotta az egész évre vonatkozó kilátásokat. A negyedévet 2,9 milliárd eurós EBITDA eredménnyel zárták, felülmúlva a 2,79 milliárd eurós várakozást, annak ellenére is, hogy a 9,14 milliárd eurós árbevétel elmaradt a várt 9,29 milliárd eurótól. A Bayer arra számít, hogy a második negyedévben lezárul a Monsanto tranzakció, amivel az EURUSD árfolyam még fontosabb lesz a társaság számára, hiszen árbevétele eltolódik majd dollár irányba. Míg korábban 2017-es eredmény körüli árbevételt és eredményt vártak, most már mindegyikben enyhe csökkenésre számít a Bayer menedzsmentje. A kedvezőtlen kilátások miatt negatív árfolyam reakcióra számítunk ma.
Az első negyedévben az Adidas árbevétele euró alapon 2%-kal növekedett, azonban az erős euró negatív hatása itt is tetten érhető, hiszen változatlan devizaárfolyammal számolva 10%-kal nőtt volna az árbevétel. Az árbevétel Kínában 26%-kal, Észak-Amerikában pedig 21%-kal tudott bővülni. A marzsok javulni tudtak, a bruttó marzs 1,5 százalékponttal 51,1%-ra javult, az üzemi eredményhányad pedig 1,8 százalékponttal 13,4%-ra emelkedett. Az adózott eredmény 17%-kal 542 millió euróra javult, felülmúlva az 510 millió eurós konszenzust.
Év/év alapon 17%-kal esett a BNP Paribas profitja 1,57 milliárd euróra, ez azonban megfelelt az elemzői várakozásoknak. A gyenge teljesítmény főként a kereskedési üzletágnak volt köszönhető, ahol a bevételek 1,5 milliárd eurót tettek ki a várt 1,7 milliárd euróval szemben. A kötvény-, deviza-, és nyersanyag-kereskedési üzletág (FICC) bevételei 30%-kal estek év/év alapon, míg a részvénykereskedési üzletágban 20%-os növekedés volt tapasztalható. A vállalat pénzügyi igazgatója szerint a továbbra is alacsony kamatkörnyezet az Európai Unióban még mindig erősen visszafogott ügyfélaktivitást eredményez. A jelentést követően 3%-os esést mutatnak a részvények piacnyitás követően.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.