Erste kommentár Tegnap este a CEZ gyorsított könyvépítéses módszerrel eladta a könyveiben levő 7,65 millió MOL részvényt 18.700 forintos árfolyamon. Ugyanakkor kezdeményezte az...
Tegnap este a CEZ gyorsított könyvépítéses módszerrel eladta a könyveiben levő 7,65 millió MOL részvényt 18.700 forintos árfolyamon. Ugyanakkor kezdeményezte az átváltható kötvények visszavásárlását 109 százalékon, amelyek a tulajdonosokat feljogosítják MOL részvények lehívására 19.000 forint körüli árfolyamon. Így gyakorlatilag 20.700 forintos „MOL részvényekkel” fizeti ki a kötvénytulajdonosokat, miközben ő 18.700 forintot kap egy részvényért. Ez valamivel több, mint 1,3 milliárd koronával kevesebb bevételt eredményez neki (kicsivel több, mint 2 korona részvényenként), mintha nem csinált volna semmit, azaz a kötvénytulajdonok lehívták volna az opciójukat és / vagy MOL részvényekben fizettek volna. Hasonló veszteségre akkor számíthatott volna, ha 17.000 forintra, azaz 17 százalékkal esett volna a MOL részvény árfolyama az elkövetkező hónapokban. Éppen ezért a lépés számunkra és valószínűleg a piac számára is meglepő volt. A cég azt is elmondta, hogy csak minősített befektetőknek adott a részvényekből, vagyis azok nagy valószínűséggel stabil kezekbe kerültek. Mindezek ellenére a mai napon nagyot eshet a MOL árfolyama a nyitásban, majd megpróbálhat emelkedni, de azért valamiféle további eladói nyomásra számítunk. Ugyanakkor a cég fundamentumai jók, ráadásul a 7 százalékponttal növekvő közkézhányad a közeljövőben azt eredményezheti, hogy növekedhet a súlya a különböző indexben (MSCI, CECE, BUX, stb.), ami pozitív lehet az árfolyamra, hiszen az alapkezelők emiatt „kénytelenek” részvényt vásárolni. Szerintünk innen alapvetően és hosszútávon emelkedhet a MOL. Korábban meghatározott intézményi célárfolyamunk 25.900 forint.
A mai napon mind a DAX, mind a BUX esetében csökkenésre számítunk. A MOL körüli események miatt a BUX index esetében nagyobb csökkenés elképzelhető.
Továbbra is kicsivel a rövidtávú mozgóátlagok alatt tartózkodik az S&P500 és a Dow, így a hét második felében dőlhet el, hogy merre veszik az irányt a vezető amerikai indexek. Az S&P500 0,11%-kal, a Nasdaq 0,38%-kal emelkedett, míg a Dow 0,2%-kal csökkent.
Mind a bostoni, mind a San Franciscó-i Fed elnök több kamatemelést támogatna 2017-ben, mint ahogy azt a Fed Nyíltpiaci Bizottsága tagjainak többsége elképzeli. Eric Rosengren bostoni Fed elnök szerint négy kamatemelésre van szükség összesen az idei évben annak érdekében, hogy a gazdaság ne váljon túlfűtötté. John Williams San Franciscó-i Fed elnök sem zárja ki az idei további három kamatemelés esélyét, ugyanis szerinte nagyobbak a felfele mutató kockázatok, mint ahogy azt sokan gondolják. Sem Rosengren, sem Williams nem rendelkezik idén szavazati joggal a kamat meghatározó ülések során, így szigorúbb monetáris politikai elképzeléseik legfeljebb 2018-ban juthatnak érvényre.
2010 júliusa óta nem látott mértékben ugrott meg a függőben lévő lakásértékesítések száma a tengerentúlon februárban. Az elemzők az előző havi 2,8%-os havi alapú visszaesést követően 2,5%-os növekedést vártak, ám ez végül 5,5% lett.
A mai nap során még piacnyitás előtt lát napvilágot a végleges amerikai negyedik negyedéves GDP, ahol az elemzők a második becslésben kimutatott 1,9%-os növekedésnél kicsivel nagyobb, 2%-os éves alapú növekedést várnak.
Csökkenés jellemezte az ázsiai piacokat. A Shanghai index 1%-ot, a Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng index 0,4%-ot csökkent.
A kínai jegybank nem tartotta meg az előzetesen meghirdetett repo tranzakcióját, mellyel a bankok számára nyújthatott volna likviditást a jegybank. Sőt a likviditás tovább csökkent a lejáró repo műveletek miatt, így a bankközi kamatok továbbra is magas szinten maradtak.
Tegnap bemutatta új csúcskészülékét, a Galaxy S8-at a Samsung, mellyel az Apple-t igyekeznek megszorongatni. A telefon néhány hét késéssel jelent meg az eredetileg várt időponthoz képest. Korábban ugyanis a barcelonai mobilkiállításon tervezték bemutatni a készüléket.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.