A vártnál melegebb idő lejjebb küldte a WTI árfolyamát az elmúlt hetekben. A mélyben lévő fundamentumok azonban nem változtak és tovább erősíthetik az USA gázárait a jövőben. A kereslet dinamikusan növekszik, míg a kínálat rövidtávon nem feltétlenül követi ezt. Az USA exportja lehet a fő hajtóerő.
A legközelebbi lejáratú Henry Hub gázárak a decemberi bőven 3 dollár/MMBTU feletti szintekről egészen 2,6 dollár/MMBtu-ig estek február végén.
A legközelebbi Henry Hub gázárak alakulása (USD/MMBtu).
Forrás: Bloomberg
Ennek a legfőbb oka, hogy az USA időjárása a január végétől februárig tartó időszakban jóval a sokévi átlag felett volt. Ezen kismértékben segített a március elején betörő hidegfront, de a tél javarésze már elmúlt az Egyesült Államokban. Egy jelentős hidegbetörés Észak-Amerikában akár 100 milliárd köbláb többletkeresletet is okozhat a heti fogyasztásban a január-februári átlag 90-100 milliárd köbláb fogyasztáshoz képest.
USA szezononkénti gázfogyasztása 2015-ben (milliárd köbláb/nap). A fekete terület az alapkeresletet mutatja, a piros a fűtési keresletet, a kék pedig a hűtés többletáram igényét.
Forrás: EIA
A melegebb idő egyébként jól látható a gázkészletek alakulásában. Míg december végén-január elején a hideg időnek köszönhetően leesett a gázkészlet az 5-éves átlaghoz, február közepén megint a sokéves átlag fölött volt a készletnagyság köszönhetően a kisebb fűtési keresletnek.
A kinyerhető betárolt földgáz az Egyesült Államokban (milliárd köbláb)
Forrás: US EIA
Az alapvető fundamentumok azonban nem változtak. Az USA-ban tovább folyik a gáz térnyerése a szén-nel vagy a nukleáris energiával szemben az energiatermelésben. 2016-ban 3,9%-kal nőtt az áramtermelésből eredő földgázkereslet, míg 2,6%-kal a vegyipari felhasználás. Ez a trend várhatóan fennmarad 2017-ben is, persze függően az áraktól (nemcsak a gáztól, hanem a kőszéntől is) és Trump politikájától is. A földgáz termelés várhatóan 2017-ben viszont nőni fog (2016-ban 28.300 milliárd köbláb volt a termelés a 2015-ös 28.752 milliárd köblábbal szemben), sőt az évtized végéig dinamikusan emelkedhet a 30 ezer milliárd köbméteres szint felé. Fontos keresleti tényező lehet viszont az USA LNG exportja, ami a vezetékes exporttal együtt akár naponta 14-16 milliárd köblábat (éves szinten akár 5-6 ezer milliárd köblábat) is kitehet 2020-ra, vagyis a kereslet 20%-át adhatja. Ezek a tényezők hosszútávon inkább a gázárak emelkedését indukálják a véleményem szerint. Fontos kiemelni, hogy a megújulók mellé egyre fontosabb lesz a backup kapacitások kiépítése, ha éppen nem fúj a szél vagy nem süt a nap. Erre szintén a földgáz lehet az egyik legesélyesebb.
USA gáz export-import becslés
Forrás: EIA
A Henry Hub gázárakat az Erste Certifikátokon, illetve az amerikai ETF-eken keresztül lehet megjátszani.
Pletser Tamás
EMEA Olaj-, és Gázipar Elemző, Erste Befektetési Zrt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának