Az elmúlt napokban nem csak nálunk eredtek meg az ég csatornái, hanem az USA szójatermő területein, Brazíliában, Argentínában és Ukrajnában is. Ez kedvezően hat a friss vetésekre. De, amit az ember végez, az már nem ilyen egyértelműen pozitív. A vámháború szójapiaci viharjai már elkezdődtek. A világpiac gyors ütemben rendeződik át. Valószínűsítem: nem rövid távon.
Elöljáróban két céges döntésről. (1) Az ADM bezárja szójabab-feldolgozó üzemét a dél-karolinai Kershaw-ban. A hivatalos kommunikáció szerint ezt a vállalat globális lábnyomának, költségeinek csökkentési és konszolidációs tervének részeként teszik. Ugyanakkor azt is közölték, hogy a Crushing alszegmens 2024-es működési eredménye 844 millió dollár volt, ami 35 százalékkal alacsonyabb az előző évinél, mivel a Dél-Amerikából származó bőséges kínálat kiegyensúlyozottabb keresleti és kínálati feltételeket eredményezett, ami csökkenő feldolgozási jövedelmezőséghez vezetett. A tavalyi számviteli botrány részvényárfolyamot romboló hatásait mind a mai napig nyögi a cég, erre most kemény ellenszéllel néz szembe az Egyesült Államok és a kulcsfontosságú piacok, köztük a legfontosabb szójabab-importőr, Kína közötti növekvő kereskedelmi feszültségek miatt.
(2) A CJ CheilJedang, Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari vállalata 2023 októberében részvényvásárlási megállapodást kötött a CJ Selecta részvényeinek 66 százalékának eladásáról a Bunge brazil leányvállalatának. Az ügylettől most a dél-koreaiak elálltak. Brazília a világ legnagyobb szójababtermelője és -szállítója. A brazíliai Minas Gerais-ban székhellyel rendelkező CJ Selecta az egyik legnagyobb szójafehérje-koncentrátum exportőr, amely ipari egységgel rendelkezik Araguariban, kereskedelmi irodával São Paulóban és több fiókkal Brazíliában.
Nem kérdés, az amerikai vámemelések és ellenintézkedések legnagyobb nyertese - többek között – a nemzetközi szója és szójatermék piacokon Brazília. Kína, mint a legnagyobb importőr, leállította amerikai szójaimportját, és kétoldalú tárgyalásokat folytat a brazilokkal a szójaigényeinek biztosításáról. Az USDA szerint, 2024-ben Kína több mint 27 millió tonna szójababot importált az Egyesült Államokból, 12,8 milliárd dollár értékben.
Az Amerikai Szójabab Szövetség (ASA) szerint, "a rövid távú zavarok fájdalmasak, de a hírnevünkre, beszállítói megbízhatóságunkra és a kereskedelmi kapcsolatok stabilitására gyakorolt hosszú távú következményeket nehéz szavakba önteni."
Ezek a folyamatok megerősítik Kínát azon döntésében, hogy – egyébként Oroszországhoz hasonlóan – gyors ütemben növelje élelmiszer önellátását. Az erre irányuló programok már elindultak, és az import szűkülésében már tetten is érhetők. Ráadásul, Zhao Chenxin, a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság igazgatóhelyettese megjegyezte, hogy az olyan amerikai növények, mint a szójabab, a kukorica és a cirok, amelyeket Kínában főként takarmánygabonaként használnak, "könnyen helyettesíthetők", és hogy a globális kínálat "teljesen elegendő".
Az amerikai szójaexport súlypontja tehát áthelyeződik. Máris Mexikó lett az első számú célpontja. Az amerikai élelmiszer- és mezőgazdasági export 65 százalékos növekedésével az elmúlt négy évben Mexikó valószínűleg megelőzi Kanadát, mint az amerikai termékek első számú célpontja. Mennyiségi alapon a kukorica, a sertéshús, a tejtermékek, a szójabab és a baromfitermékek alkotják a Mexikó által vásárolt öt legnagyobb amerikai árucikket.
Az európai és a hazai szójapiaci hatásokra majd jövő heti cikkemben térek ki.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Shutterstock Inc.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.