A tegnap esti események megosztották a befektetők figyelmét, hiszen egyik szemünkkel Athénra, másik szemünkkel pedig Janet Yellen szenátusi meghallgatására kellett figyelnünk. Athént végül nem borították lángba sem a politikusok, sem pedig a tüntetők. A tegnapi tüntetések nemcsak nagyszámú embert mozgattak meg, de az elmúlt évek legagresszívebb,...
Athént végül nem borították lángba sem a politikusok, sem pedig a tüntetők. A tegnapi tüntetések nemcsak nagyszámú embert mozgattak meg, de az elmúlt évek legagresszívebb, Molotov-koktélokat is felvonultató tüntetése volt. A parlamentet azonban nem zavarták meg az utcán történtek, meglepő erejű többséggel fogadták el a szükséges törvényeket. Nem kellett sokat várni arra, hogy bebizonyosodjon, hogy az EU egysége szempontjából milyen jelentős, hogy a hitelezők a rögösebb utat választották, és kemény megszorításokat követeltek meg Görögországtól. Spanyolországban már így is jelentős méretű szolidaritási tüntetés volt a görög megszorítások ellen. Gondoljunk bele, milyen irányba ment volna a spanyol népakarat és ezzel együtt is a politika, ha Görögországnak megszorítások nélkül további pénzeket nyújtanak. Garantálható, hogy a többi mediterrán ország is megpróbált volna a görögök útjára lépni.
Janet Yellen szenátusi meghallgatása nem hordozott különösebb új információt. Továbbra is az idei kamatemelés lehetőségét hangsúlyozta, és, hogy javuló gazdasági környezetet látnak. Ezt támasztotta alá a bézs könyv is, ami az összes gazdasági térségben növekedésről számolt be, nyelvezete pedig a korábbinál optimistább lett. Fellendülést lát például a fogyasztási cikkekben, az ingatlanpiacon, és mérsékelt béroldali nyomás jeleire hívja fel a figyelmet, a hitelezés terén pedig fokozódó aktivitást lát, vagyis összességében egy javuló gazdaságról számol be, így egyre bizonyosabbak lehetünk benne, hogy jöhet az idei kamatemelés.
A mai kereskedésben mérsékelt emelkedésre számítunk.
- A görög dráma helyett ma az EKB-ra figyelünk
- Kissé elmozdult a négyhavi mélypontjáról a WTI, az arany nyomás alatt van
- Hat napja erősödik egyhuzamban a forint
- 70 éves hozzáállásán változtat Japán Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén
- Janet Yellen a féléves szenátusi meghallgatásán arról beszélt, hogy jó úton halad az USA afelé, hogy még az idén kamatot tudjon emelni a tengerentúli jegybank. A Fed elnöke szerint a munkaerőpiacon tovább javulhat a helyzet, és a görög szituáció nem fogja negatívan érinteni az USA-t. Az elemzők is idei kamatemelésre számítanak, és a Fed is ezt kommunikálta már korábban, tehát meglepetést nem okozott Yellen tegnapi beszéde, de a piac örült a megerősítésnek.
- Közel 10%-ot emelkedett a Netflix árfolyama tegnap. A 7:1 arányú részvényfeldarabolás (stock split) helyett a második negyedéves gyorsjelentés számainak örültek meg ennyire a befektetők. A felhasználói létszám a menedzsment által várt 64,77 millió fő helyett 65,55 millió főre emelkedett. A bevételek ugyan minimálisan elmaradt a várttól, de az egy részvényre jutó eredmény a nemzetközi terjeszkedés költségei ellenére is 2 centtel múlta felül a konszenzusban szereplő 4 centes értéket. A menedzsment ugyanakkor arról tájékoztatta a befektetőket, hogy csupán 2016 után léphet be a cég a kínai piacra.
- Az Intel is pozitív meglepetést tartogatott a befektetőknek, hiszen az adatközpont szegmens eredménye ellensúlyozta a PC szegmens visszaesését. Az egy részvényre jutó eredmény 50 cent helyett 55 cent lett. A jelentés sarokpontja, hogy a folyó negyedéves bruttó fedezeti szint 63% körül alakulhat, miközben az elemzők 61%-os értékkel számoltak.
- A Delta Airlines bevételei 1%-kal 10,71 milliárd dollárra emelkedtek, miközben az egy részvényre jutó eredmény a várt 1,21 dollár helyett 1,27 dollár lett. A cég szerint a folyó negyedévben a bevételek 4,5-6,5%-kal csökkenhetnek, és az operatív marzs 19-21% között alakulhat.
- A görög parlament 229 igen, 64 nem és 6 tartózkodás mellett elfogadta a legújabb reformcsomagot. Üröm az örömben, hogy Alekszisz Ciprasz kormányfő elveszítette 38 képviselőjét a 149 fős frakcióból. A kormányzati mandátum megtartásához 121 főre lenne szükség, így Ciprasz kormányátalakításba kezdhet.
- Ma 10 órakor ül össze az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa, hogy folytassa az egyeztetést Görögország áthidaló rövid távú finanszírozásáról. Az euróövezeti parlamentek péntektől szavazhatnak a csomagról. Jövő hétfőig pedig át kell utalnia a görögöknek az EKB felé fennálló tartozást, vagy meg kell állapodniuk addig az áthidaló kölcsönről.
- Christine Lagarde, az IMF vezetője szerint jöhet a görög adósság átstrukturálása, ami nem haircut-ot jelent, hanem csupán a törlesztési időszak meghosszabbítását.
- A mai napon a júniusi eurózónás inflációs adat mellett az EKB kamatdöntő ülésére lesz érdemes figyelnünk. Utóbbi esetén sem az alapkamatban, sem a betéti kamatban nem vár elmozdulást a piac.
- Az arany 1.147 dollárig süllyedt, miután Janet Yellen tegnap ismét azt jelezte, hogy még az idén lesz USA kamatemelés. A görög parlamenti döntés, mely alapján az görög állam elfogadta a harmadik mentőcsomagot, szintén csökkentette az arany iránti keresletet. Az arany ennek megfelelően az idei évi mélypontja körül maradt.
- Tegnap sikerült az EUR/USD devizapárnak elszakadnia az 1,10-es szinttől, és zárásra már 1,094-ig zuhant a kurzus. Janet Yellen beszéde is segítette a dollár erősödését, amely folytatódhat tovább rövidtávon, a következő támasz 1,085-nél húzódik.
- A japán parlament alsóháza megszavazta a hadsereg hatáskörének kibővítését, ezzel Japán 70 éves katonai politikája változott meg. A 2/3-dal elfogadott javaslat meglehetősen heves reakciókat és tüntetéseket váltott ki. A javaslat legfontosabb pontja, hogy a japán katonák külföldön is bevethetők lennének, amire a II. Világháború óta nem ad lehetőséget a szabályozás.
- Az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADP) csökkentette 2015-ös és 2016-ös GDP növekedési várakozását is. A növekedési várakozás csökkentése néhány tized százalékpontot jelent az idei és a jövő évre nézve is.
- A Nikkei újság jelentése szerint a 2016-os japán költségvetésben 4000 milliárd jent (megközelítőleg 32 milliárd dollárt) különítenének el a növekedés támogatására.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.