OTP - 2024/68 - napi
Az elmúlt napokban a várakozásoknak megfelelő mozgás érkezett a bankpapír piacára, mely elérte az elsődleges célárunkat.
A havi és a heti idősíkokon tapasztaltak miatt vagyunk inkább bear irányba elfogultak a napos kép kapcsán, mivel ezeken az idősíkokon elakadásra és korrekció indulására utaló jelek tapasztalhatóak, mindazonáltal a napos kép bearish motívumára a megerősítés még nem érkezett meg. A korábban megrajzolt ellenállási zóna valóban kemény falatnak bizonyul, 10 kereskedési napja nem tudja átvinni a piac, csak oldalazik alatta. Ugyanakkor 18250-nél is látható egy támasz, mely az ellenállásról lepattanva útját állta eddig a további esésnek.
Habár minimális esélye még mindig van annak, hogy a c hullám (b) alhulláma nem fejeződött be és még felszúr az árfolyam a zöld zóna mélyebb rétegeibe, a nagyobb esélyt immár az esés kibontakozásának adjuk, mivel az oldalazás időben túlságosan széles lett, mely ennek a verziónak az esélyeit nagymértékben csökkenti.
A következő napok mozgására vonatkozóan a nagyobb esélyt az esésnek adjuk, az ellenállás továbbra is működni fog, a következő célár a korábbi másodlagos célár (18080), erőteljes esés megindulása esetében pedig 17880-ig is eljuthat az árfolyam.
Az elemzések során összehangoljuk az eltérő trendszinteken és idősíkokon tapasztalható adatokat, melyek segítenek kontextusba helyezni a charton látható mozgást. A piac fraktálokban mozog, ezekben a végtelenül komplex és bonyolult szerkezetekben egyszerre vannak jelen a különböző trendszintek, így előfordulhat, hogy amíg egy magasabb trendszinten korrekció készülődik, addig egy sokkal alacsonyabb trendszinten még a főiránnyal szembemenő trendszerű, impulzív mozgást tapasztalunk. Azaz az eltérő trendszintek várakozásai úgy is tűnhet, hogy rövidtávon szembe kerülnek egymással. Igazán erős mozgások akkor érkeznek a piacra, amikor a különböző egymásra épülő trendszintek egy irányba mutatnak vagy egy magasabb idősík trendmozgató alakzata indul el és átgázol az alacsonyabb trendszinteken kialakult támaszokon, ellenállásokon. Általánosságban elmondható, hogy a nagyobb trendszint erősebb hatással bír a chartra, mint az alacsonyabb szintek.
A múlt pénteki gyertyával lezárult egy havi gyertya, mely a júliusi gyertyával egy nagy százalékban fordulatot hozó gyertyaformációt alakított ki (Bearish Engulfing – 79%). Ez azt jelenti, hogy a magasabb idősíkon lehetőség és nagy valószínűségű jelzés érkezett arra vonatkozóan, hogy magasabb trendszinten megindulhat egy korrekció, ami még nem a trend törését hozhatja el, hanem egy megnyugvást a másfél éve tartó töretlen emelkedésben. Egy korrekciót, ami azonban a trendszintből következően akár pár ezer pontos mozgást is jelenthet, napos idősíkon pedig trendszerű, déli irányú, impulzív mozgásokat is, legfőképpen a korrekció első és harmadik alhullámában. A jelzés nem jelenti azt, hogy akár napos idősíkon nem lehet egy rövid emelkedés, nem jöhetnek zöld napi gyertyák, csupán annyi információval szolgál, hogy hosszútávon nagyobb az esélye, hogy piros havi gyertyák alakulnak ki a jövőben és az augusztusi záróárnál nagyobb valószínűséggel találhatjuk szembe magunkat alacsonyabb árakkal, mint az augusztusi tetőnél magasabbal. (lásd: OTP - 2024/67M - havi)
Hetes idősíkon a közelmúltban megjelent egy divergencia, melyből erős esés érkezett, azonban ezek után felépült a piac. Aktuálisan alakul a második short indikátor-konfiguráció, egy konvergencia a bull ellenállás zónája alatt, melyhez 18.245 alatti heti zárásra és ezt követően megerősítésre van szükség. A konfiguráció az előzetes adatok alapján 16.550 környékére mutat (ennél mehet mélyebbre is, el is maradhat tőle, azonban az alakzat esetében nagy valószínűség mellett ezt a célárat kell majd kijelölni, mert ennek elérésére van a legnagyobb esély), mindemellett a nagy spike-ok miatt a célár esetében alacsonyabb megbízhatósággal kell számolni, mint az általános esetben. A hetes idősíkon kijelölt zöld zóna, amiben nagy eséllyel mozogni fog a részvény árfolyama a következő hetekben megfelel annak az oldalazó mozgásnak, melyet a havi idősíkon felvázoltunk. (lásd: 2024/64W - heti)
Összefoglalva: Magasabb idősíkokon korrekció lehetőségének a jelzése tűnt fel a charton, ami nagy eséllyel egy oldalazó korrekciót hoz a következő hetekben, hónapokban, mely az esés mellett, a korrekció futása közben, akár újabb csúccsal is járhat (korrekció második alhulláma, exp. flat korrekciós forma, b alhullám). Ugyanakkor ez a várhatóan oldalazó korrekció, alacsonyabb, napos idősíkon nagyobb elmozdulásokhoz, trendszerű mozgásokhoz is vezethet, hiszen pár ezer pontos sávban mozoghat majd az árfolyam. Ennek a korrekciónak lehetett a legelső része a július végén megindult esés, majd az augusztusi emelkedés is.
Korábbi elemzések releváns tartalma:
2024/67
Támogatott verziónk szerint egy (b) hullám c alhulláma halad északnak, mely a jelzett zöld zónában (D1 idősíkon jelölt zöld zóna) fejeződhet be ideálisan. Az elmúlt két nap az előzetes várakozásoknak megfelelően lefordult az árfolyam és elérte az elsődleges célárat, mely rövid ideig két szcenárió egymás melletti futásának az eredménye. Az egyik, hogy elkészült a feltételezett (b) hullám, a másik, hogy a déli irányú mozgás csupán a c hullám negyedik alhulláma volt és az ötödik alhulláma visszamegy a zölddel jelölt zónába és ott fejezi be a nagyobb trendszint (b) hullámát is.
Bullish szcenárióval annak alacsony valószínűsége és extrémitása miatt aktuálisan nem érdemes foglalkozni, arra csak a zöld zóna meghaladását követően szükséges figyelmet fordítani. Fontos azonban megjegyezni, hogy a zóna meghaladását követően sem biztos, hogy a trend tér vissza (lásd hetes elemzés 2024/64w).
Elliottilag nagyobb eséllyel arra számítunk, hogy a zöld zónában elakadhat (vagy már elakadt) az emelkedés és megindul a következő hullám, mely esést hozhat a következő hetekben. A verzió pivot pontja 18880 környékén található.
2024/66
Az indikátorképek szerint a piac több idősíkon is jelentős ellenállás előtt van, gyakorlatilag az összes intraday idősík és a napos indikátor képe is azt mutatja, hogy az ellenállás leküzdésére alacsony esély mutatkozik, miközben a belső szerkezetek abba az irányba mutatnak, hogy a papír árfolyama, legalább egy pár száz pontos korrekcióra, elakadhat az ellenállási zónában. Az ellenállási zóna, mely a korábbi szélsőséges piaci mozgások és jelentős gyertyaárnyékok miatt igen széles, zölddel látható a charton (18550-18860).
Az elsődleges elliotti számozásunk szerint a zónában befejeződhet egy Minuette (b) hullám és elindulhat a korrekció (c) alhulláma, mely egy jelentősebb esést hozhat, úgy, hogy nagyobb idősíkon csupán a bull trend korrekciója futhat.
Elliotti megközelítéssel csupán a zölddel jelölt zóna fölötti árfolyamértékek esetében érdemes rövidtávú bull verziókat keresni (pl.: 1-2-1-2 szituáció), addig ezeknek a verzióknak az esélye minimális.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
A BRAD az Erste Befektetési Zrt. ügynöke.