A magyar agrárium egyik legszélesebb alapját a szántóföldi növénytermesztés képezi. Ezért, amikor megújulási kényszerről, agrárstartégiáról beszélünk, ezen alapoknál kell kezdenünk. Az elmúlt két hétben megkezdett úton tovább haladva most a gabonapiaci ármozgatók sajátságait nézzük meg. Meggyőződésem, hogy minden tudás rendelkezésünkre áll, ami a tartós válság okozta kihívásoknak való megfeleléshez szükséges, a befogadóképesség oldalán viszont súlyos problémák vannak.
Itt van mindjárt a múlt heti tőzsdei áremelkedés. Ennek oka az, hogy az Európai Bizottság ismét csökkentette a 2024/25-ös szezonra vonatkozó gabona- és repcetermésre vonatkozó előrejelzéseit. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint az EU gabonatermelése 2024/25-ben az előző szezonhoz képest 269,9 millió tonnáról 264,5 millió tonnára csökken. Ez az előző szezonhoz képest 2 százalékos, az ötéves átlaghoz képest pedig 5,9 százalékos visszaesés, ami leginkább az agrometeorológiai körülmények romlásának köszönhető. Legnagyobb csökkenést a lágy búza mutatja: 125-ről - 4 éves minimumra - 116,1 millió tonnára (az előző előrejelzésben 120,8 millió tonna volt). Az EU-ban a 2024/25-ben betakarított repcetermésre vonatkozó előrejelzést 18,4 millió tonnáról 18 millió tonnára csökkentették, ami 9,4 százalékkal kevesebb, mint a 2023/24-es 19,7 millió tonna.
A magyar terménypiac eközben tetszhalott állapotban van. Alig mozog az áru. Így időlegesen elszakadtunk a nemzetközi trendektől.
Az EU előrejelzése az ötéves átlaghoz viszonyítva
Annak, hogy a globális terménymérlegeket befolyásoló hírek ilyen közvetlenül tudtak a tőzsdei árakban megjelenni, van egy olyan háttere is, hogy a többi befektetési terület jól teljesít, így a gabonatőzsdéken alacsony a kötésállomány. Az, hogy a részvénypiaci mozgások és a terményárak milyen szorosan függenek össze, jól látható az alábbi, amerikai tőzsdei árakon. Persze kissé leegyszerűsítve a dolgot: az S&P500 részvényindex tartósan emelkedik, sorra dönti a csúcsokat. Eközben a chicagói árutőzsdén csak akkor tudott kisebb rally indulni, amikor április közepén rövid időre a részvénypiac elbizonytalanodott az amerikai alapkamat-vágással összefüggő vita miatt. Azóta ismét felfelé rohannak a részvényárak, a búzáé pedig zuhan. Az üzenet egyértelmű: a terményárak várható alakulását akkor fogjuk megérezni, ha nem csak az agrárhíreket olvassuk. A többi befektetési piac mozgása is előre jelzi a várható irányt. Ezt pedig szolgai módon jelzik a negatív vagy éppen pozitív agrárhírek. Ilyenek minkét kalapból bármikor előhúzhatók. Elnézést a leegyszerűsítésért, de akkor értjük meg a dolgot, ha ismerjük a tőzsdék természetét.
Forrás: ft.com
Ami a kilátásokat illeti: amíg a részvénypiacok agilisak, emelkedők, addig kevéssé számíthatunk élénkülésre, áremelkedésre a gabonapiacon. A terméskieséséket a világ egyik felén jellemzően kompenzálja a másik. Kisebb hullámok viszont jönni fognak. Úgy, ahogy tették azt április második felében, vagy éppen a napokban. Ezeket ki kell használni, mert nem trendszerűek.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Shutterstock
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.