OTP - 2024/58 - napi
Az elmúlt napokban a várakozások szerint esés érkezett, mely hibahatáron belül megközelítette az elsődleges célárunkat (18280 vs. 18305), majd emelkedés indult.
Az esések továbbra is korlátozottak, az első célárakat vagy azok környékét eléri a piac, azonban a másodlagos célárak eddig jó látható módon szóba sem kerülnek, nincs az esésekre „follow-through”, azaz nem csatlakoznak be további kereskedők az eladásokba, inkább a vevők jelennek meg és a piaci mélypontokat vételre használják ki. Habár hetes idősíkon folyamatosan ott a lehetőség egy fordulós jelzés kialakulására, megfelelő kontextus mellett, a lehetőségek ez idáig kihasználatlanok maradtak, fordulós jelzés nem érkezett. Nézzük meg egy szélesebb eszköztárral, mit láthatunk a grafikonon, milyen következtetéseket vonhatunk le a rendelkezésre álló adatokból
Gyertyaalakzatok/Japán gyertyák:
Az elmúlt napokban látható emelkedést követően a keddi kereskedésben ismételten egy „Bearish Kicker” gyertyacsoport jelent meg a charton, megerősítést a szerdai kereskedésben kaphat. A múlt héten egyszer már feltűnt alakzat alacsonyabb árszinteken megismétlődött, a következő két napban megerősítést is kaphat, amennyiben megérkezik, az bearish irányultságot jelent.
Indikátorképek:
A keddi gyertyazáróval létrejött a kereszteződés az MACD és a szignálvonala között (figyelem, csak az osztalékkal módosított charton!), önmagában - gyenge - eladási jelzés.
Az RSI immáron beszorult a bull ellenállás zónája alá, konvergenciát kialakítva a tetők között. Ugyanakkor a szembe keletkezett „Bullish Slinghot”-nak még nem megfelelő, erre csak 18840 feletti zárással nyílna mód (célára az alakzatnak 19100 környékére mutatna), ugyanakkor a szignál esetében már fennáll a kiöregedés veszélye. Aktuálisan ez szintén egy gyenge bearish jelzés (konvergencia és bear horog esély alakult ki a rövid rsi mozgó alatt, csúzli kiöregedésének növekvő esélye mellett).
Intraday idősíkon short indikátor-konfiguráció alakul, melynek első célára 18000 alatt található, a második pedig a pivot pont környékén), de ennek triggerelődéséhez minimum a hétfői low alá kellene benéznie az árfolyamnak.
A mozgóátlagok közötti szeparáció eltűnt, a „trendpárna” (SMA5/SMA10) már bearish irányba mutat. A trend ereje megtört, a Bollinger szalag közepe, az SMA20 állta egyelőre útját az esésnek
A forgalom az elmúlt napokban lecsökkent, amit okozhat a kereskedők bizonytalansága, a nyári időszak is. Általában a forgalom leesése korrekciót jelez, az északi irányú mozgás az elmúlt napokban inkább korrekciós jellegű volt, habár a bázisépítés önmagában nem lenne kizárható, azonban az esésben nagyobb volt a forgalom, mint az emelkedésben, azaz nagyobb az esélye, hogy nem a trend tért vissza a felfelé körben. Halványan ez is a bear irányultságot helyezi előtérbe.
Technikai alakzatok:
A napos charton két „Rising Wedge” formáció is felfedezhető (kékkel és magentával halványan jelölve a charton), azonban egyik esetében sem beszélhetünk triggerelődésről, habár az alakzatok bearishek, aktuális állapotukban további emelkedés sem zárható ki, az alsó szárak töréséig evidenciában tarthatóak, de jelenlegi állapotukban érdemleges információ nem szűrhető le belőlük.
Felfedezhető egy emelkedő csatorna is a charton (pirossal jelölve), melyből letört az árfolyam és az elmúlt két napban a letörés visszatesztjét láthattuk.
Míg az első körben említett alakzatok csak a jövőbeli lehetőségre hívják fel a figyelmet, aktuális helyzetben inkább semlegesek, addig a másodkörben említett emelkedő csatorna törése és visszatesztje szintén halvány bear irányultságba mutat.
Elliott hullámok:
A számozás több trendszinten is késznek vagy ahhoz nagyon közelinek tűnik. Long szekvenciák végén vagyunk, akár arra is van esély, hogy elkészültek, azonban a pivot szintek nem törtek. Az elsődleges pivot - szint napos idősíkon - a hírgyertya (kormányzati intézkedések bejelentése) aljánál található, nagyon-nagyon mélyen (17505). Elliotti értelemben még mindig van esély arra, hogy további – igaz jó eséllyel csak korlátozott – emelkedés érkezzen, akár egy záró diagonál formájában.
A technikai kép több aspektust is figyelembe véve jelenleg enyhén bearish irányultságot mutat, a kép 18800-18840 felett változhat meg, a bear 18365 alatti szintekkel erősödhet tovább, bár egyelőre a piaci szereplők részéről a fordulatra, lefordulásra utaló kétségek láthatóak a grafikonon. A long trend, ahogy azt korábban írtuk fáradni látszik, tetőépítés folyhat a részvényben, azonban - új a kereskedőket érő impulzusok megjelenéséig - egyelőre leginkább a traderek bizonytalansága tükröződik a grafikonon is.
Összefoglalva: A fentiek alapján halvány bear BIAS tükröződik az adatokból, érdemi megerősítés nélkül. A következő időszakban – alacsony megbízhatósági szint mellett – esésre számítunk, elsődleges célár 18400, másodlagos 18125.
Korábbi elemzések továbbra is releváns tartalma:
2024/57:
Intraday idősíkokon a vételi klimax állapotából gyorsan lefordult a papír árfolyama, mely napos idősíkon is fordulatot és esést hozott. A „Bearish Kicker” gyertyacsoport a befektetői hangulat hirtelen megváltozását mutatja és egyértelműen bearish fordulatra utaló jelzés, megfelelő kontextus mellett, melynek megerősítése a csütörtöki kereskedésben meg is érkezett.
Újra lehetőség mutatkozik, hogy fordulós jelzés alakuljon ki hetes idősíkon és arra a következő időszakban megerősítés is érkezzen, így a napos idősíkon elindult fordulat behúzhatja a magasabb idősíkot is, mely egy nagyobb idősíkon minimum korrekciót, kisebb, például napos timeframen trendfordulót hozzon. Nagy az esélye annak, hogy a jó ideje futó bull trend végét láttuk a héten.
2024/56:
Nagyon magas forgalom melletti emelkedést láthattunk, főleg a csütörtöki kereskedésben. Ilyen magas forgalom leginkább a trend közepi helyzetekben, egy kifulladás előtt lévő trend végén, megnyúló utolsó hullámok és vételi klimax állapot közelében, a shortosok kapitulációjával együtt járó helyzetben, esetleg speciális esetekben (például MSCI átsúlyozás) fordul elő.
Habár egy rally megindulása nem zárható ki, valószínűsége nagyon alacsony, a trend az elmúlt hónapokban vesztett a lendületéből, inkább már a lassulás fázisával mutatott összefüggést, speciális eset ez idáig nem jutott a tudomásunkra, így legvalószínűbb verzió, hogy egy trend végéhez közelítő állapotot láthatunk, ahogy arról korábbi elemzéseink is szólnak.
A következő időszakban további emelkedés érkezhet, azonban a 18550-18800-as zónára nagyon kell figyelni, mert amennyiben a zóna megfogja az emelkedést, akkor esés érkezhet a piacra, ebben az esetben az esés elsődleges célár 18160. Amennyiben a zónán sikeresen átverekszi magát az árfolyam, akkor a 19200-as szint kerülhet célkeresztbe.
2024/53:
Nagy esélyét látjuk annak, hogy tetőépítés folyik a bankpapírban (időben elhúzódó folyamat), melybe akár egy újabb lokális csúcs elérése is beleférhet. A nagyobb idősíkon (trendszint) a lehetőség nyitott egy lefordulásra, azonban az aktuális adatok szerint a héten ennek a megerősítése már nem várható, néhány száz pont emelkedés a magasabb trendszint képét még nem befolyásolja, nem zárja ki, napos idősíkon egyelőre pedig még nem eldönthető egyértelműen, hogy elkészült-e a teljes északi irányba futó szerkezet vagy sem.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
A BRAD az Erste Befektetési Zrt. ügynöke.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. Jelen dokumentum a rá irányadó jogszabályok alapján marketing közleménynek minősül, nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését megelőző kereskedésre vonatkozó tiltás.
- Az Erste Befektetési Zrt. felügyeleti szerve a Magyar Nemzeti Bank.
- Az ajánlást az Erste Befektetési Zrt. a kibocsátóval nem közölte.
- Az elemzésben közölt információk forrását az adott grafikon vagy táblázat alatt külön jelezzük.
Az elemzés készítése során használt módszertannal, értékeléssel, valamint a becslés, előrejelzés, célárfolyam készítésekor használt feltételezésekkel kapcsolatos további információkat az Elemzési hirdetményben találhat. Az Elemzési hirdetmény ezen túlmenően magyarázatot ad az ajánlások (Long, Short) jelentésére.
Az ajánlás a következő időtartamra (befektetési időtartam) vonatkozik: Az ajánlás a célárfolyam teljesüléséig, vagy a stop-loss aktiválódásáig érvényes.
Az ajánlás tervezett aktualizálása: Társaságunk az általa korábban kiadott elemzéseket külön nem aktualizálja. Erre tekintettel, kérjük vegye figyelembe a fent megjelölt befektetési időtartamot, amelyre ajánlásunk vonatkozik.
Kockázati figyelmeztetés: Felhívjuk figyelmét arra, hogy az értékpapírokba történő befektetés különböző kockázatokat hordoz magában, ezért befektetési döntése meghozatala előtt körültekintően értékelje az egyes értékpapírok termékparamétereit! Társaságunknál elérhető termékekről részletes tájékoztatás – mely tartalmazza az adott termékekben rejlő kockázatokat is – a weboldalunkon található Erste Market Dokumentumok – Erste Market anyagokban érthető el. A társaságunk által terjesztett befektetési ajánlások listája a következő helyen érhető el, ugyanitt megtalálhatók az adott instrumentumra esetlegesen adott is.
Összeférhetetlenségi nyilatkozat
A Társaság képviselői és alkalmazottai a törvények által lehetővé tett mértékben a Vállalat értékpapírjaiban pozícióval (vagy a Vállalattal kapcsolatos opciókkal, warrantokkal vagy jogokkal, vagy a Vállalat pénzügyi eszközeiben vagy más értékpapírjaiban érdekeltséggel) rendelkezhetnek. Továbbá a Társaság, annak társult vállalatai, képviselői és alkalmazottai befektetési banki szolgáltatásokat ajánlhatnak fel a Vállalatnak. Társaságunk minden szükséges lépést megtesz az érdekellentétek lehető legteljesebb elkerülése érdekében. E cél megvalósítása érdekében - többek között - ún. kínai falak kerültek felállításra, amelyek elválasztják az üzleti és elemzési területet. A kínai fal tényleges és virtuális korlátok felállítását jelenti az információáramlás korlátozása, adott esetben megtiltása érdekében (például: fizikai elválasztás, informatikai elválasztás). Ezen kívül korlátozzuk és nyomon követjük munkavállalóink saját számlás kereskedését. A befektetési ajánlások tekintetében az összeférhetetlenség megelőzésére és elkerülésére létrehozott belső szervezeti és igazgatási megoldások, valamint információs korlátok leírása az Elemzési hirdetményben található.
Az Erste Befektetési Zrt. folyamatosan nyomon követi az ajánlásban foglalt kibocsátókkal kapcsolatos összeférhetetlenségi eseteket. Az azonosított összeférhetetlenségi esetekről és kezelésükről az alábbiakban tájékozódhat.