Ha trendvonalat illesztünk rá, a magyarországi tejárak impozáns növekedést tudnak maguk mögött. Ez azonban már a múlt, a kérdés, miért üt nagyot rajtunk is a kínai agrárreform, mikor és mekkorát. Szokásos Erste Agrár előrejelzés következik.
Ahogy a brit tudósok a reklámban, úgy az olasz spotárak a tejpiacon kedvelt hivatkozások. Bár nyerstej kivitelünk már csak kis arányban irányul feléjük, ármozgásaik tanulságosak. Most éppen egy április óta tartó emelkedési fázist mutatnak. Ehhez nyomban hozzáteszem, hogy az EU-ban hónapok óta oldalaznak a tejárak.
Forrás: clal.it
Mindezek fényében tekintsünk a várható világpiaci ármozgásokra! Ennek két mozgatója emelkedik ki. Egyik a korábbi alacsony árakról való elrugaszkodás, készletfeltöltések, nem pedig a fogyasztói kereslet élénkülése. A másik, a kínai importigény csökkenése.
Kína tanult Oroszország élelmiszer-önellátási törekvéseinek sikeréből, és évek óta gyorsuló ütemben fejleszti mezőgazdaságát. Ennek egyik látványos eleme a nemzetközi tejpiactól való függetlenedése. A 2021. évi csúcs óta gyakorlatilag állandósult az importfüggés csökkenése. Ezzel párhuzamosan a kínai tejárak azóta harmadukkal mérséklődtek. Most 43 eurós szinten vannak 100 kilogrammonként. Szóval, mint nálunk.
Forrás: USDA
Forrás: clal.it
Kínában 6,6 millió tehén van, és 42,5 millió tonna tehéntejet állítanak elő. Az import idén 750 ezer tonna körüli lesz, ami már látványosan elmarad a 2022. évi 977 ezer tonnától. A teljes fogyasztás 44,2 millió tonna. A fejlesztések náluk hatalmas telepek kialakítását jelentik, amelyek hirtelen tudják a termelést növelni.
A tejárak csökkenése a beruházásokkal egymás hatását erősítve gyorsítják fel a tejszektor szerkezetváltását Kínában. Felméréseik szerint, a termelők 70 százaléka már tavaly is önköltség alatti áron volt kénytelen eladni tejét. A kis- és közepes méretű tejtermelő gazdaságok 2023-ban kezdtek kivonulni a piacról. Mivel a feldolgozók is a nagyobb beszállítókkal való szerződésben érdekeltek, a termelés koncentrálódása egyre gyorsul. Tavaly az átlagos telepenkénti tehénállomány 40 százalékkal nőtt! Eközben a tehénállomány 3 százalékkal emelkedett 2023-ban. Ehhez érdemes tudni, hogy a tejtermelő telepek több mint fele a feldolgozók tulajdonában van, vagy hosszú távú szerződés köti oda. Ők az átlagnál magasabb árakat kapnak. A kivágásokat a marhahús alacsony ára is lassítja. A genetika a koncentráció emelkedésével javul, ami magas hozamokban is megmutatkozik.
Ami a tej és tejtermék fogyasztást illeti, tart a lassú emelkedés azzal, hogy a folyadéktej felől szerkezeti elmozdulás van a magasabb hozzáadott értékű termékek irányába. A piacbővülés üteme azonban jelentősen elmarad a termelés növekedésétől, ezért kevesebb importra van szükségük.
A kínai tej és tejtermékimport tehát tartósan fog csökkeni az előttünk álló években is. Ebből pedig az is következik, hogy nemzetközi árnyomásuk állandósul. Ezt ránk nézve úgy fordítanám le, hogy a 2020-21-ben látott dinamikus áremelkedések nem térnek vissza. A következő években 170 és 175 forint közötti éves átlagárakkal számolunk, amihez költségemelkedések is társulni fognak. Ez nem jelent emelkedést az elmúlt két évihez képest. A lényeg: a hatékonyság és hozzáadott érték további növelése nem lanyhulhat.
Forrás: KSH + Erste Agrár előrejelzés
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Shutterstock
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.