Újra fellángoltak azok az aggodalmak, amelyek szerint - a betegségek terjedése miatt - a világ banántermelése egyre nagyobb veszélyben van. Az Erste agrárelemzőinek véleménye szerint a helyzet számos élelmiszernél hasonló, ezért érdemes megvizsgálni a kilátásokat.
Aktuálisan, a banán hazai kiskereskedelmi átlagára 9 százalékkal alacsonyabb, míg az almáé ugyanennyivel magasabb volt februárban, mint egy évvel korábban. A két gyümölcs ára 2020 végén még egy szinten volt. Azóta azonban a banán jóval nagyobb drágulást szenvedett el. A banán látványos átárazódása azzal járt, hogy a fogyasztók széles rétege csökkentette fogyasztását, illetve akcióvadásszá vált. Értelmezésünkben a banán sokak számára máris luxuscikk.
Forrás: KSH
A kilátások a további drágulás felé mutatnak. Ezt meglátásunk szerint több, egymással szorosan összefüggő tendencia vezérli.
1. A betegségek terjedése miatt a banántermelés jelentősen visszaeshet az elkövetkező években. Ennek sebessége a megelőzés és beavatkozás sikerétől függ.
2. A globális felmelegedés nem csak a betegségek terjedését segíti, hanem bővíti a termelés potenciális területét is. Ahogy az alacsony költségen termelő körzetek felől igen lassan, de elkezd északra húzódni a termelés, úgy fog drágulni, és szűkülni a kínálat. Ebben kulcsszerepe van és lesz a kiskereskedelmi hálózatok árpolitikájának.
3. A fenntarthatósági szempontok előtérbe kerülése emeli a banán termelésének és forgalmazásának költségét.
4. A globális banánpiac rendkívül koncentrált, jól szervezett, hatékony. Az utóbbi években a korábban a nagy banánkereskedő világcégek által kézben tartott piacon a kereskedelmi láncok közvetlen termelőktől való beszerzéssel fokozták befolyásukat. Az erősödő negatív kommunikáció hullámán a fogyasztói árak emelkedése nem várat sokat magára. Fékként a fizetőképes kereslet alakulását, illetve az alternatív gyümölcsfélék – nálunk leginkább az alma – árának alakulását lehet emlegetni.
Az EU a világ legnagyobb importőre. Alig 10-11 százalékban önellátó. A belső termelés spanyol, francia, portugál szigetekről érkezik. A piac háromnegyedét latin-amerikai, 15 százalékát afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS) államokból származó banán foglalja el.
Az EU Környezetvédelmi Bizottsága január végén szűk többséggel megszavazta az új nemesítési technikákat az Európai Unió tagállamaiban. Ez érintheti a banánt is. Jó példa a Fülöp-szigeteki banán, amely nem barnul meg. Így csökkentheti az élelmiszer-pazarlást és a szén-dioxid-kibocsátást.
A banán iránit kereslet tartósan emelkedik hosszú évtizedek óta. Az előttünk álló években sem lesz másként. Évente átlagosan 1,5-2,0 százalékkal bővül a piac. A globális banánpiac mögött azonban mindig is voltak politikai törekvések. Emlékezhetünk a banánháborúkra, amelyek során nagy gyümölcskereskedő cégek részt vettek egyes közép-amerikai országokban a politikai változások generálásában. Napjainkban a leglátványosabb átrendeződési lépés Oroszország India felé fordulása a banánimport terén. Korábban Ecuador volt a nagy beszállítója az egyik legnagyobb importőrnek számító országának, de Ukrajnai fegyverszállításai miatt (egyébként polifág kórokozó legyekkel való fertőzöttségre hivatkozva) kitiltotta és indiaival cserélte le. Mivel India az orosz olajért – egyébként a nemzeti valutaszabályozása miatt – nem tud fizeni, banánnal és egyéb gyümölcsökkel kezdett fizetni. Az első szállítmányok januárban útnak is indultak Oroszország felé.
A globális banánpiac fenntarthatósági gondjai évről-évre növekszenek. A termelést elbizonytalanító, leginkább zsugorító környezeti feltételek, a fogyasztók fenntarthatósági elvárásai, a szállítási nehézségek és kockázatok, mind arra mutatnak, hogy a banán is belép azon élelmiszerek csoportjába, ahol például a kávé, a kakaó is van. Az ellátási lánc szakadások mentén pedig egész országok szegényedhetnek el, és indulhatnak el népvándorlási hullámok. Ezeknek az országoknak most van szükségük segítségre e helyzetek megelőzése érdekében. Technológiai, genetikai fejlesztések kellenek a betegségekkel és az időjárási szélsőségekkel szemben ellenálló ültetvények kialakítása érdekében.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!
