Lassan továbbkúszik a görög csődkockázat fölfelé. Eközben egyes híresztelések szerint a görög kormánynak sikerült 2,5 milliárd eurót besöpörnie az állami szervektől, amivel akár június közepéig/végéig is kihúzhatják csőd bekövetkezte nélkül. Sőt, tegnap még a piacokról is sikerült bevonni pénzt, így az IMF kamatfizetést is tudták teljesíteni. Vagyis ennek a sagának...
Közben Janet Yellen megpöckölte a piacokat. Szerinte a jelenlegi hozamkörnyezet mellett a részvénypiacok nem drágák, de ha normál hozamokat tekintünk (amik hamarosan eljöhetnek), akkor már nem olcsók a részvények. Abban egyetérthetünk, hogy ez a kijelentés nem abba az irányba mutat, hogy rohanjunk részvényeket vásárolni, hiszen az elmúlt napokban megindultak a hozamok fölfelé.
Közben egyre inkább elszállnak a hozamok, ahogy egyre inkább hisznek a mennyiségi lazítás hatásosságában. Ez pedig negatívan hat a részvényárfolyamokra. Így a DAX esetében további csökkenésre számítunk, és Magyarországon is inkább a medve lehet az úr.
- Brit parlamenti választások a fókuszpontban
- A nagy emelkedés után gyengült az olaj, az arany is lejjebb zárt
- Mélyrepülésben a forint
- Jöhet a kínai stimulus, mégis zuhan Ázsia
- Holnap reggel jelent a MOL
- Az NMHH vizsgálja a távközlési cégek áremeléseit
- Csökkenésre számítunk ma a BÉT-en
- 0,48%, Nasdaq -0,39%, S&P500 -0,45%).
- Az ADP tegnap publikálta a munkaerőpiaci adatokat, amelyek nem győzték meg a piacokat. A mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma a várt 199 ezer fő helyett csak 169 ezerrel bővült áprilisban, miközben a márciusi adatot is lefelé módosították.
- A vártnál kisebb veszteségről számolt be a Tesla tegnap zárás utáni gyorsjelentésében, hiszen az elemzők által várt 50 centes mínusz helyett 36 centes mínuszt láthattunk (a dollár erősödés 22 millió dolláros mínuszt okozott, ami részvényenként 17 centnek felel meg). A bevételek a bázisidőszaki 713 millió dollárról 1,1 milliárd dollárra emelkedtek (várt 1,04 milliárd). Elon Musk elnézést kért az európai vevőktől, ugyanis 5%-os áremelésre számíthatnak a dollár miatt. A gyártói kapacitás egyre jobban pörög, mivel 11.160 darab Tesla gördült le a futószalagról, ez 10%-kal több mint az előzetes prognózis, ráadásul a folyó negyedévben 12.500 darabra emelkedik a szám. Utóbbiból 10.000-11.000 darabot ki is fognak szállítani, így a teljes évre tervezett 55.000 darabos eladási cél meg is lehet. Negatívumot csupán az jelentett, hogy a kínai értékesítésekkel kapcsolatban továbbra is sok a kérdőjel. Az „X” modell a harmadik negyedévben, a „3”-as pedig 2016 márciusában érkezhet. A részvény 1,4%-os pluszban fejezte be a kereskedést.
- A Zynga 18%-kal csökkenti alkalmazotti létszámát, ami 364 fős elbocsátásnak felel meg. A bejelentésre több mint 4%-ot emelkedett a részvény.
- A Bloomberg forrásai szerint az EKB az eurócsoport május 11-i találkozóján vitatja meg a görög bankok fedezetigényének szigorítását.
- Nagy-Britanniában ma tartják a parlamenti választásokat, melynek győztese a tory-k és a Munkáspárt közül kerülhet ki. A kimenetel befolyásolhatja az ország uniós tagságát is.
- Újabb pofonba szaladt bele a Tesco. Az április 26-ával végződő 12 hét során rekord eladásokat produkált az Aldi-Lidl páros Nagy-Britanniában. Az Aldi piaci részesedése 4,7%-ról 5,4%-ra, a Lidl-é pedig 3,5%-ról 3,8%-ra emelkedett. A Tesco piaci részaránya mindeközben 28,8%-ról 28,4%-ra süllyedt.
- Az arany 1.187 dollárig süllyedt. Janet Yellen tegnapi nyilatkozata, mely szerint jelentősen ugorhatnak a kötvény hozamok, az aranyra is negatív hatással volt. A piac a holnapi munkanélküliségi számokra figyel leginkább. A csökkenő munkanélküliség újra felélesztheti a kamatemelési várakozásokat.
- A forintnál is gyengébben teljesített tegnap a török líra, az árfolyam a reggeli kereskedésben már a 3,074-es szintet súrolja, ez pedig 13 havi mélypontnak felel meg az euró ellenében. Áprilisban több mint 10%-ot gyengült a török fizetőeszköz. Ha ilyen tempóban folytatódik a leértékelődés, akkor egyre valószínűbb, hogy a jegybank is közbelép.
- Az EUR/USD szárnyalása is töretlen, a vártnál gyengébb munkaerőpiaci adat segítette az emelkedést, ugyanis a befektetők az első kamatemelés csúszását olvashatják ki a tegnapi adatból. A kurzus 1,136-ig emelkedett a reggeli órákban, és gyorsan közelíti az 1,145-1,15 közötti ellenállászónát.
- Az IMF új tanulmánya szerint továbbra is Ázsiában láthatjuk majd a legnagyobb növekedést. Idénre 5,6%-os GDP növekedést várnak, ami jövőre minimálisan 5,5%-ra mérséklődik. A növekedés okaként elsősorban a növekvő belső keresletet, a munkaerőpiac jó helyzetét, az alacsony kamatokat nevezték meg. Kínától 6,8%-os növekedést várnak idénre és 6,3%-ot jövőre, ami némileg gyengébb, mint a kormányzat 7%-os célkitűzése. Japánban idén 1%, jövőre pedig 1,2% lehet a GDP növekedés. India viszont idén és jövőre is 7,5%-kal növekedhet.
- Nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket az eddigi kínai monetáris stimulusok, ezért a kormány a közvetlenebb fiskális eszközök irányába nyúlhat, elsősorban a kedvezőtlen munkaerőpiaci folyamatokhoz kötődő aggodalom miatt.
- Az elmúlt hónapok kedvező munkaerőpiaci trendje megtört Ausztráliában, és a korábbi 6,1%-ról 6,2%-ra ugrott a munkanélküliségi ráta, ezáltal alátámasztva a jegybank legutóbbi kamatvágását.
- Az INA összesen 150 millió horvát kunát fizet ki osztalékként, ami részvényenként 15 kunát jelent. A MOL korábban 2 milliárd kuna osztalékot javasolt, de mivel jelentősen visszaestek a nyersolaj árak, visszavonta javaslatát.
- A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság vizsgálja a távközlési cégek áremeléseit. A Magyar Telekom nemrég jelentette be, hogy előfizetői díjait átlagosan 6%-kal, míg percdíjait 5-10%-kal emeli júliustól. A piac többi szereplője is emelt már árat. A hatóság azt vizsgálja, hogy jogosan voltak-e az áremelések. A távközlési különadók miatt a három nagy piaci szereplő közül egy veszteséges, egy másik nullszaldós, egyedül a Magyar Telekom maradt minimálisan nyereséges. Mindezek hatására a cégek elkezdtek árat emelni.
- Tegnap a Richter konferencia beszélgetésből kiderült:
- Nincs garancia arra, hogy az FDA a második negyedév során dönt a Cariprazine bevezetési kérelméről, a nagy mennyiségű feldolgozandó adatmennyiség miatt.
- A cég továbbra is 7-8 százalékos árbevétel csökkenést vár idénre, de…
- …. az üzemi eredményhányad a korábban várt 10 százalék helyett 11 százalék körül alakulhat (ez közvetett, 10 százalékos eredményvárakozás emelés).
- A Stada-tól kapott mérföldkő bevétel 1-2 millió euró között alakult, vagyis marginális. Hogy melyik gyógyszerfejlesztéshez kötődik, azt nem mondja el a cég (a Rituximab és Trastuzumab jöhet szóba).
- A konzervatív hozzáállás ellenére a pontok összességében mégis inkább enyhén a pozitív irányba mutatnak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.