Nagyon komoly céláremelés érkezett az OTP-re. Egy nagy ház 4.680 forintról 6.950 forintra emelte a 12 hónapos célárat, amely valószínűleg nem fogja hidegen hagyni a befektetőket a mai napon. Ugyanakkor az eladási pozíciók lassan leépülnek, s így az a támasztó erő, amit az elmúlt napokban láthattunk, akár el is tűnhet. Így összességében, most még jöhet egy emelkedés,...
Tegnap Janet Yellen kissé megkavarta a piacokat. Olyan volt, mint a népmeséből az okos lány, aki hozott is meg nem is. Egyrészt kinyitották a kaput a kamatemelés előtt, de ennek az élét elvette, hogy ugyanakkor a kamatemelési pályára vonatkozó kilátásokat jelentősen csökkentették az erős dollár miatti lassabb gazdasági növekedési kilátások miatt. Így a dollár-euró árfolyam erőteljesen korrigált, és az amerikai részvénypiacokat is szétvették. Azt gondoljuk, hogy ez csak ideig-óráig tart. Amúgy a gyengülő dollár miatt a DAX index (amit leginkább a gyengülő euró hajtott) a mai napon folytathatja a két napja tartó korrekciót. Ezt az egyre vészesebb görög helyzet is fűtheti, hiszen egyre több európai vezető látja úgy, hogy a görögök nem tesznek azért semmit, hogy a versenyképességük növekedjen, és kilábaljanak a válságból. Így az európai kommentárok egyre inkább abba az irányba mutatnak, hogy hamarosan elengedik a görögök kezét. Tegnap végeztünk egy kis felmérést ezügyben a cégen belül, és azt találtuk, hogy a kollégák 20-40 százalékos esélyt adnak annak, hogy a görögök így, vagy úgy, de mennek az euró zónából. Ugyan ez nem tekinthető reprezentatív felmérésnek, de ha mégis annak vesszük, akkor ez azt sugallja, hogy egy ilyen lépés meglepné a piacot, aminek valószínűleg árfolyamhatása is lenne.
- A görögök mellett a svájci jegybankra figyelünk
- A WTI erősödött a növekvő készletek ellenére, Yellen lökést adott az aranynak
- A Fed bejelentései megmozgatták a devizapiacot
- Profitrealizálás indult Ázsiában
- A GKP újraindítja a kurd termelést
- Kis emelkedésre számítunk ma a tőzsdén
- A Dow tagjai közül csak két papír zárt minimális eséssel, míg a másik oldalon komoly emelkedéseket láthattunk: a nap nyertese a Caterpillar (3,5%) volt.
- A Fed nyíltpiaci bizottsága a várakozásoknak megfelelően nem változtatta az irányadó rátát a rekord alacsony szintről (0-0,25%). A döntést követő közleményében a Fed új iránymutatást adott, és kikerült a szövegből a „türelmes” jelző, ennek ellenére nem valószínű az áprilisi kamatemelés, de még júniusban sem valószínű, hogy emelnek, bár az utóbbit kizárni sem lehet Janet Yellen, a Fed első embere szerint. (A piac szeptemberre várja az első emelést). A Fed továbbra is folyamatosan figyeli a makrogazdasági adatokat (főként az inflációt és a foglalkoztatottsági helyzetet), és ezek alakulásától is függ az első kamatemelés időzítése. Janet Yellen szerint bár a béreket is erősen figyelik, ennek alakulása nem lesz feltétele a kamatemelésnek.
- További fontos információkkal is gazdagabbak lettünk tegnap. Részben az erős dollár miatt csökkentette a Fed az idei növekedési várakozását a decemberi 2,6-3%-ról 2,3-2,7%-ra. Az infláció 0,6-0,8% lehet idén (elsősorban az olajárak csökkenése miatt), a korábban várt 1-1,6% helyett, és a jövő évi inflációt is lefelé módosították. A hosszú távú egyensúlyi munkanélküliségi rátát a korábbi 5,2-5,5%-ról 5-5,2%-ra csökkentette a Fed, vagyis van még tér a javulásra. Ezzel összhangban úgy vélik, hogy a korábbinál laposabb lehet a hosszú távú kamatpálya. A jegybankárok korábban 1,125%- ra várták az alapkamatot az év végére, amelyet most 0,625%-ra módosítottak. Ez jövőre 1,875%-ig emelkedhet, a korábbi 2,5%-os előrejelzés helyett.
- Zárás után jelenik meg a Nike harmadik negyedéves gyorsjelentése. A bevételek 6,97 milliárd dollárról 7,62 milliárd dollárra nőhetnek, miközben az egy részvényre jutó eredmény elérheti a 85 centet a bázisidőszaki 76 cent után. A kilátások tekintetében a piac azt szeretné látni, hogy a megrendelések a következő 6 hónapban 9-10%-kal bővüljenek a devizahatások kiszűrésével.
- A Starbucks részvényeiben április 9-én 2:1 arányú részvényfelaprózást láthatunk majd a menedzsment tegnapi bejelentése alapján. Az 1992-es tőzsdére menetel óta, ez már a hatodik ilyen lépés lesz a cég életében.
- A Yahoo 200-300 munkavállalójától (globális munkaerő 2%-a) válhat meg Kínában az ügyhöz közel álló források szerint. A cég még tavaly októberben döntött 700-900 fős elbocsátásról, aminek célja a költségcsökkentés.
- A Microsoft ingyen adja oda azon kínai felhasználóinak a Windows 10-et, akik a Windows 7 vagy 8.1-es verzióval rendelkeznek, még akkor is, ha ezek a szoftverek nem eredetiek.
- Az Európai Tanács ma ül le tárgyalni a görögökkel Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök és Mario Draghi EKB elnök társaságában. Az Európai Bizottság nem szeretné, ha Görögország kilépne az euróövezetből, ugyanis az egy olyan lavinát indíthatna el, melynek során újabb nevek kerülnének elő a kalapból, ami negatívan hatna a nemzetközi piacokra.
- A Bank of England jegyzőkönyve szerint a béroldali inflációs nyomás alakulása mégsem akkora, mint az a várakozásokban korábban szerepelt, ezért az inflációs pálya is laposabb maradhat, ergo a kamatemelési várakozások időben későbbre tolódnak. A piaci konszenzus 2015. decemberéről 2016. július-augusztusára módosult.
- A svájci jegybank kamatdöntő ülése során a negatív alapkamaton nagy valószínűséggel nem fog változtatni, de a kommunikációban biztosan lesznek érdekességek. Az 1,20-as árfolyamküszöb eltörlése óta számos kritika érte a jegybankárokat, melyek a „piszkos lebegtetés” módszerével kedvezhetnek a piacoknak, és megpróbálhatják az 1,1-es szintek közelébe feltornázni az EUR/CHF jegyzését a közeljövőben.
- Az arany 1.170 dollárra emelkedett a Fed közleménye után. Ez segítette az arany árfolyamát, mivel így az emelkedő kamatlábak mellett fennmaradhat az arany iránti befektetői érdeklődés.
- Az EUR/HUF devizakeresztben nem volt nagy mozgás tegnap, az árfolyam minimális erősödés után 302,8-ig süllyedt. A reggeli kereskedésben 303,5-ig kapaszkodott vissza az árfolyam. Az USD/HUF kurzusa 274-ig szúrt le tegnap a 286,5-ös nyitást követően. Zárásra 278,7-ig korrigált vissza az árfolyam, majd a reggeli kereskedésben 283,4-ig folytatódott az emelkedés.
- Az angol font nagyot mozgott tegnap, miután a legutóbbi kamatdöntő ülést követő jegyzőkönyv napvilágra került. A dollárral szemben például 5 éves mélypontra gyengült az angol fizetőeszköz, de a Fed ülést követően rendesen megrángatták az árfolyamot.
- A kínai részvénypiac 7 nap emelkedést követően korrigálni kezdett a lokális csúcsról a profitrealizálások eredményeként. Nagymértékben estek a légitársaságok árfolyamai az olaj felpattanására reagálva.
- A China Mobile 3,5%-ot zuhant, miután 1999 óta a legnagyobb mértékű profitcsökkenésről számolt be a távközlési vállalat, melynek fő oka a nagysebességű hálózat fejlesztési költsége.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.