„Hatalmasat” estek az amerikai indexek a kamatemelési várakozások erősödésének okán. Az ok igen egyszerű: ilyenkor a befektetők mindig csak az alternatíva költség emelkedését látják, és így a leértékelődő értékeltségekkel számolnak, amelynek egyenes következménye a „sell” gomb megnyomása. Ugyanakkor a kamatemelés alapvetően az inflációs folyamatok miatt szokott...
Így a tegnapi „jelentős” amerikai esés csak részben hatotta meg az ázsiai és európai piacokat. Pedig Ázsiában a kínai gazdaságról megint a lassulás jeleit mutató adatokat láthattunk, a 6,8 százalékos ipari termelés formájában. A DAX pedig a tegnapi napközbeni jelentős esést követően a kereskedés végére egész jelentős emelkedést tudott felmutatni a mélypontról. Ez az emelkedés folytatódhat a mai napon. Persze ne menjünk el a figyelmeztető jelek mellett. A tegnapelőtti moderált esésből végül a pozitívtartományban zárt az index. Tegnap, méretes zuhanásból állt fel a DAX, amelyet a 10 napos (!!!) mozgóátlag fordított meg! Vagyis még mindig megvesznek minden esést a befektetők, de egyre fogy az erejük. Így nem árt az óvatosság középtávon.
Itthon tegnap, még ha csak kis mértékben is, de tovább emelkedett a BUX. Az OTP megerősítette a 4.500 forintos szint áttörését. Elnézve a technikai képet, nem lepődnénk meg, ha a mai napon csökkenést látnánk Budapesten.
- Tovább tárgyalnak a görögök
- Az erős dollár süllyesztette az olaj árát, az arany stagnál
- A forint jobban gyengült mint a régiós devizák
- Gyenge adatokat hozott a kínai újév
- Csökkenésre számítunk ma a BÉT-en
- A makrogazdasági naptár üres volt tegnap, ennek ellenére nagy mozgások voltak a börzéken. A negatív hangulatot a kamatemelési félelmekkel kapcsolatos spekulációk határozták meg, de az erős dollár és a csökkenő olajárnak köszönhetően gyengén teljesítő energiaszektor is lefelé nyomta az árfolyamokat.
- A General Mills 7%-kal 44 centre emelte meg a negyedéves osztalék mértékét, amit május elsejéén fog kifizetni a cég.
- A Google bejelentette, hogy pénzügyi vezetője hamarosan nyugdíjba megy, és már gőzerővel keresik az utódját.
- Az euró zóna pénzügyminiszterei 315 milliárd eurós beruházási csomagról állapodtak meg, amely 4 évig tart majd. A spanyol, német, és francia kormány a nemzeti fejlesztési bankokon keresztül támogatni fogja a projekteket, míg Olaszországban a kormány maga járulhat hozzá 8 milliárd euróval a beruházásokhoz.
- Mario Draghi 9 órakor tartandó beszéde mellett brit ipari termelési adat érkezik majd. Természetesen a görög tárgyalásokkal kapcsolatos információk sem lesznek elhanyagolhatóak.
- Az arany 1.164 dolláron stagnált. A piac számít arra, hogy ezeken a szinteken beerősödik a fizikai kereslet az arany iránt, ami ellensúlyozza az erős amerikai gazdasági hírek és a szárnyaló dollár hatását. A Fed egy alelnöke szerint a korai kamatemelés veszélyezteti a gazdasági fellendülést, így egyelőre a Fed inkább kivár az emeléssel.
- A forint a többi régiós devizánál is erőteljesebben gyengült tegnap. A megjelent inflációs adat azt mutatja, hogy folytatódhat a kamatvágás, a legutóbbi kamatdöntő ülésen a márciusi inflációs jelentéshez kötötte a jegybank az alapkamat további alakulását. A dollárral szemben 13 éve nem látott szintre gyengült a forint, a reggeli kereskedésben már 288 forint felett is járt az árfolyam. Az euróval szemben is látványos volt a gyengülés 307,6-ig emelkedett az árfolyam.
- A kínai kiskereskedelmi forgalom az év első két hónapjában 10,7%-kal emelkedett, ami elmaradt a 11,7%-os várt növekedéstől. Az ipari termelés 6,8%-kal növekedett év/év alapon, míg a várakozás 7,8%-os bővülés volt. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy a tegnap megjelent inflációhoz hasonlóan ezeket a számokat is torzítja a kínai újév.
- Az első két hónapban 16,7%-kal estek vissza az ingatlaneladások. A két hónap során 498,3 milliárd jüan, vagyis 79,6 milliárd dollár értékben értékesítettek ingatlant. Az ingatlanpiaci visszaesés a GDP- re is negatív hatást gyakorolhat.
- Japánban a gépek rendelésállománya 1,7%-kal esett vissza decemberhez képest, ami kisebb mértékű csökkenés, mint amire a piac számított, ugyanis a várakozások 4,1%-os visszaesést valószínűsítettek.
- Piaci vélemények szerint 140-es USDJPY árfolyam lenne szükséges ahhoz, hogy a BoJ elérhesse 2%-os inflációs célját.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.