A kínaiak az elmúlt 15 év legalacsonyabb növekedését, 7 százalékot tűztek ki célul. A lépés nem meglepő, hiszen már évek óta arról beszél a piac, hogy a kínai növekedés lassul, és mindenki azon spekulál, hogy puha vagy kemény landolásra lehet-e számítani a több mint egy évtizedes, 10 százalék körüli növekedés után. A tavalyi 7,5 százalékos célt követően az idei 7...
Ma várjuk az EKB-tól a részleteket a QE-vel kapcsolatban, miközben azt gondoljuk, hogy az alapkamathoz nem fognak nyúlni a döntéshozók. A DAX tegnap huszáros vágással kezdte el ledolgozni az előző napi nagyobb esését, ahogy a rövid indikátorok vételi jelzést adtak. Azaz a bika továbbra is erős, miközben bizonyos mutatók szerint a DAX-nak egy ideje korrigálnia kellene a néhány hónap alatt bekövetkezett, több tíz százalékos felértékelődést követően.
Tegnap a BUX egy doji gyertyát hozott össze a 200 napos mozgóátlag felett egy kicsivel. Innen enyhe további emelkedésre számítunk a mai napon. A DAX esetében is újabb emelkedés, újabb csúcs van kinézőben.
- Az EKB-ra figyelünk ma
- 52 dollár közelében a WTI, 1.200 dollárra süllyedt az arany
- A jegybankok napja volt tegnap, a dollár 11 éves csúcsra kapaszkodott
- Lassabb lehet idén a kínai növekedés
- Holnap reggel jelent az OTP
- Kis emelkedésre számítunk ma a tőzsdén
- Az ADP tegnap közölte a tegnapi munkaerő-piaci adatokat, amely csalódást okozott a befektetőknek. Februárban 212 ezerrel bővült az álláshelyek száma, miközben a piac 219 ezerre számított, viszont a januári értéket 213 ezer főről 250 ezerre módosították.
- Charles Evans, a chicagói Fed elnöke tegnap azt mondta, hogy a jegybanknak nem kellene sietnie a kamatemeléssel, amíg nem látható biztosan, hogy az infláció eléri a kitűzött 2%-os célt. Evans már korábban is azt nyilatkozta, hogy a Fed-nek csak jövő év elején kellene kamatot emelnie.
- Az amerikai jegybank tegnap publikálta a Bézs Könyvet, amelyben azt lehetett olvasni, hogy Boston, Cleveland és Chicago államokban gyengélkedtek a feldolgozóipari vállalatok, illetve Texas és Kalifornia területén a mezőgazdasági ágazatok is küszködtek az erős dollárnak köszönhető gyenge export miatt. Az alacsony olajáraknak köszönhetően az olajkitermelés is visszaesést mutatott. A legtöbb körzetben stagnáltak az árak.
- Az ISM szolgáltatóipari index a januári 56,7 pontról a várt kisebb esés helyett 56,9 pontra emelkedett. A Fed 12 körzetének felénél volt mérsékelt növekedés az elmúlt időszakban, a többi körzetben pedig csak lassú növekedés volt jellemző.
- A Markit által közölt szolgáltatóipari beszerzési menedzser index 57 pontról 57,1 pontra emelkedett februárban.
- A Bloomberg értesülései szerint az Apple kénytelen lesz elhalasztani a nagyobb kijelzővel ellátott iPad piacra dobását, ugyanis a készülékhez szükséges panelek gyártása jóval lassabban halad, mint ahogy Tim Cook várta.
- Az Alibaba betette lábát Amerikába a felhő alapú szolgáltatások terén, ugyanis az Aliyun Cloud Computing névre keresztelt részleg adatközpontot nyit a Szilícium-völgyben.
- A Wal-Mart-tal az élen a Target és a Best Buy egy saját fizetési rendszert fejleszt, és remélhetőleg idén be is vezeti, amivel az Apple Pay szolgáltatásának üzenne hadat.
- Az Alcoa részvényei több mint 5%-ot estek azok után, hogy a Bank of America vételről tartásra módosította a részvényre vonatkozó ajánlását, és 20 dollárról 17 dollárra csökkentette a célárat. Az elemző szerint 7,8%-kal csökkenhet az alumínium ára idén.
- Eurós kötvényeket dobhat ma piacra Warren Buffett cége, a Berkshire Hathaway a Wall Street Journal értesülései szerint. Az „omahai bölcs” cége eddig is dúskált a készpénzben, ugyanis a legutolsó adatok szerint 63 milliárd dollárnyi szabadon elkölthető összeg állt a rendelkezésére. Már csak azt lenne jó tudni, hogy melyik kedvenc cégében növeli a részesedését Buffett.
- A McDonald’s besorolását szektorteljesítőről felülteljesítőre javította az RBC Capitals, miközben a célárfolyamot 93 dollárról 115 dollárra javították.
- A szokásos heti friss munkaerő-piaci adatokat publikálják a tengerentúlon.
- A vártnál kedvezőbb német kiskereskedelmi adatok mellett a befektetők a mai EKB ülés miatt nyomkodhatták a vételi gombokat. A várakozások szerint a testület véglegesíti az európai QE program részleteit, és elindulhat a 60 milliárd eurós vásárlási program. A piac további vágást egyelőre nem vár az irányadó rátában.
- Az arany viszont visszahullott a támasznak tekinthető 1.200 dolláros árszintre. A piac a holnapi munkanélküliségi adatra figyel leginkább, ami ha erős lesz, valószínűleg csökkenti az arany árát, mivel a befektetők inkább a részvények felé fordulnak, és a Fed is hajlandó lesz előbb kamatot emelni. Tegnap rekorderősségre emelkedett a dollár árfolyama is, ami szintén negatívan hatott az aranyra.
- A lengyel jegybank tegnap kamatot vágott, 50 bázisponttal 1,5%-ra csökkentette az irányadó rátát. Az EUR/PLN árfolyama 4,181-ig emelkedett, amelyet nagy zuhanás követett, miután a jegybank bejelentette, hogy nem folytatják a kamatvágásokat. Az árfolyam 4,13-nál is járt, végül 4,147-nél fejezte be a napot.
- A kanadai jegybank is kamatdöntő ülést tartott tegnap, és a várakozásoknak megfelelően nem változtattak a 0,75%-os irányadó rátán. A döntés után az euróval és a dollárral szemben is erősödött a kanadai fizetőeszköz.
- A Kínai Népi Gyűlésen több témakörben is döntést hoztak. Például hivatalosan is 7% körüli növekedési célt határoztak meg 2015-re. Ez lassabb, mint a 2014-es 7,5%-os növekedés, azonban megfelel a várakozásoknak, és összhangban van az eddigi kommunikációval is. A 7%-os cél a legalacsonyabb az elmúlt 11 év alatt. A hivatalos kommunikációban a minőséget hangsúlyozzák a mennyiség helyett.
- A GDP-vel párhuzamosan a külkereskedelemtől várt növekedési ütemet is csökkentették. Ebben már csak 6%-os növekedést várnak, szemben a tavalyi 7,5%-kal.
- Két nagyszabású infrastruktúra fejlesztési projekt elindításáról is döntöttek összesen 255 milliárd dollár értékben. Ennek felét vasútfejlesztésre, másik felét pedig vízprojektekre költik. A vasútfejlesztéssel is igyekeznek a külkereskedelmet támogatni. Ennek fontos része az új selyemút, ami egy Európába irányuló vasúti összeköttetés lesz majd az áruk gyorsabb szállítása érdekében.
- A kínai kormány új célkitűzései között szerepel az energiaintenzitás 3,1%-os csökkentése az idei évben. Ez a mutató azt mutatja meg, hogy mennyi energiára van szükség egy egységnyi GDP előállításához. Azonban a teljes energiafelhasználás várhatóan még tovább fog növekedni a GDP növekedés miatt. A program fontos része a széntüzelésű erőművek visszaszorítása.
- Kínában az idei évben 10%-kal növelik a katonai kiadásokat, ami GDP arányosan is növekvő költségvetési keretet jelent.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.