Vannak országok, ahol a populizmus az úr, és vannak, ahol a józan ész diadalmaskodik efölött. Az előbbi csoportba tartozik pl. Horvátország és Görögország, míg az utóbbiba Lengyelország vagy Románia tartozik, vagy tartozhat. A horvátok a korábbi árfolyamon egy évre azonnal befagyasztották a svájci frank hiteleket, ezzel veszteséget okozva a bankoknak. A görögöknél...
A DAX ugyan tegnap megpróbált emelkedni, de szerintünk az irány lefelé van a mai napon. Továbbra is a természetes támasz 10.450 és 10.500 pont között van. A BUX tegnap a nap végén lefordult a 17.000 és 17.100 pont körüli szintről, és ez a nap végi csökkenés a mai napon folytatódhat. Az OTP határozottan rosszul viselkedett a görög és európai bankok gyengélkedéseivel párhuzamosan, míg a Richter a kezdeti szárnyalást követően mutatott be hulló csillag formációt. Ezek pedig nem jó előjelek a mai kereskedésre nézve.
- Nem piacbarátok az első görög intézkedések
- 6 éves mélyponton a WTI, süllyed az arany
- Folytatódik a forintgyengülés
- Ismét kényszerlikvidálások jöhetnek Kínában
- Csökkenés várható ma a budapesti börzén
- Ahogy várható volt, a Fed nem változtatott az alapkamat nagyságán, azt továbbra is 0 és 0,25% közötti szűk sávban tartotta. A tegnapi kamatdöntést nem követte sajtótájékoztató, így a piac egyértelműen arra számított, hogy a jegybank kommunikációjában sem fog érdemi változás bekövetkezni. Igazuk lett. A közlemény továbbra is azt tükrözi, hogy a Fed döntéshozói türelmesek a kamatemeléssel kapcsolatban. A tegnapi közlemény nem tartalmazza részletesen az alacsony olajár hatásait, melyből arra lehet következtetni, hogy arra egyszeri tényezőként tekintenek, vagyis ennek infláció csökkentő vonzata nem fogja befolyásolni a döntéshozókat a kamatemelés megkezdésében. A következő kamatdöntő ülés hat hét múlva lesz, melyet már sajtótájékoztató is fog következni.
- A piaczárás után megjelenő Facebook gyorsjelentés jól sikerült, azonban a befektetők nem lájkolták a számokat. A bevételek 49%-kal 3,85 milliárd dollárra emelkedtek (várakozás 3,77 dollár), miközben az egy részvényre jutó eredmény 20 centről 25 centre hízott. A havi aktív mobil felhasználók száma 26%-kal 1,19 milliárd főre bővült. A bevételi struktúrából pedig ez a rész immáron 69%-ot hasít a bázisidőszaki 53% után. A befektetői pesszimizmust talán az okozhatta, hogy a költségek brutálisan, 87%-kal 2,72 milliárd dollárra nőttek (K+F költségek duplázódtak), azonban erre már Zuckerberg felkészítette a piacot, hiszen az akvizíciók és a munkaerő felvétel nem olcsó dolog.
- Az Apple első negyedéves gyorsjelentése után számos elemzőház módosította a cég részvényeire vonatkozó célárát. Az indoklások szerint a kínai piacban rejlő potenciál, az Apple Watch piacra dobása és az Apple Pay fizetési rendszer felfutása további dollárkötegekkel gyarapíthatja a cég kasszáját. A legoptimistább a Cantor Fitzgerald elemzője, aki a 143 dolláros célárat 160 dollárra emelte.
- A McDonald’s vezérigazgatója, Don Thompson március elsejével távozik a cégtől, helyét Steve Easterbrook veszi át. A befektetők örömmel fogadták a hírt, hiszen 3%-ot emelkedet a részvény.
- A mai kereskedésben a számos makrogazdasági adat mellett a szokásos heti friss segélykérelmeket publikálják.
- Ma nyitás előtt az Alibaba, zárás után pedig a Google és az Amazon publikálja negyedéves számait.
- A hétvégi görög választásokat követően már meg is születtek az első intézkedések. Ezek keretében 10%-kal emelik a minimálbért, leállítják a folyamatban lévő privatizációkat és visszavonják a közszférában tervezett leépítéseket. Az intézkedések népszerűek a görög választók körében, ugyanakkor legalább annyira szembemennek Görögország hitelezőinek az elképzeléseivel. A 330 milliárd eurós görög államadósság durván 2/3-a az IMF, EKB, Európai Bizottság alkotta trojka kezében van. Akik a két éve nyújtott kedvezményes hitelekért cserébe szigorú fiskális politikát várnának el Görögországtól. A mostani intézkedéseket követően csökkent annak az esélye, hogy Görögországnak sikerül megegyeznie a hitelezőivel.
- Negatív felülvizsgálat alá vetette a görög államadósság hitelminősítését az S&P, miután úgy vélik, hogy megnőtt a kockázata annak, hogy Görögország nem teljesítővé válik.
- A görög bankok 25-30%-ot estek a tegnapi kereskedésben. A hellén bankok helyzete egyébként is törékeny volt, amin nem javítottak a tegnap bejelentett kormányzati intézkedések sem. Gyors ütemű betétkivonás figyelhető meg a bankoknál. Görögország esetleges csődje esetén valószínűleg vissza kéne térniük a drachmára, ami viszont gyors ütemben értékelődne le. Ezen félelmek miatt a görögök valószínűleg igyekeznek készpénzben, euróban megtakarítani, miközben meggyengült a bizalmuk saját bankrendszerüket illetően is.
- Az euró zónás fogyasztói bizalmi index mellett januári német inflációs adat is érkezik, amire érdemes figyelnünk.
- Az arany 1.281 dollárig süllyedt, miután tegnap a Fed nem adott arra utaló megjegyzést, hogy a mostani kamatlábszinten mikor kíván változtatni. A piac azonban nem kedvelte, hogy a Fed egyre pozitívabb megjegyzéseket tesz a piacról, ami előrevetíti, hogy a vártnál hamarabb lesz kamatemelés.
- A tegnapi kereskedésben is folytatódott a forint gyengülése az euróval szemben. A hétfői és keddi megingás után tegnap határozottan emelkedett az EUR/HUF, és a reggeli kereskedésben már 313 fölé kapaszkodott a kurzus. Rövidtávon arra számítunk, hogy a 316-os ellenállást is megérinti az árfolyam.
- Az ausztrál dollár gyengülése a tegnapi kereskedésben is folytatódott, az AUD/USD újabb mélypontot ütött 0,785-nél, ahol 2009 júliusában járt utoljára. Az elemzők szerint egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az ausztrál jegybank kamatcsökkentésről dönt a február 3-i ülésén.
- A kínai pénzügyi felügyelet 46 pénzügyi szolgáltatóra terjesztette ki a szabálytalan margin kereskedéssel kapcsolatos vizsgálatot. 13 brókercég gyakorlatát már szabálytalannak minősítették, ezért döntöttek a vizsgálat kiterjesztése mellett. Az elmúlt, nagyjából fél év alatt 40%-ot emelkedett a Shanghai index értéke, amire hatalmas tőkeáttételes pozíciók is felépültek, esetenként olyanok is, melyeknél a tőkeáttétel nagysága nem felel meg a szabályozásnak. A hír kapcsán óvatosak lennénk a kínai részvénypiaccal kapcsolatban, ugyanis, ha a mostani vizsgálat azzal zárul, hogy több cég esetében is szabálytalanságot tárnak fel, akkor ismét jelentős volumenű kényszerlikvidálások lehetnek, amik átmenetileg erőteljes eladói nyomás alá helyezhetik a Shanghai indexet, illetve az azt alkotó részvényeket.
- A világ harmadik legnagyobb mobilgyártójának, a Xiaomi-nak az új modelljét néhány perc alatt elkapkodták tegnap a vásárlók, így az újabb szállításra heteket kell várni. A kínai márka rendkívül erős konkurenciát támaszt a mobilgyártóknak, főleg a Samsungnak a 100 ezer forint környéki kategóriában. A vállalat tervei között az idei évben 100 millió darab készülék eladása szerepel az idei 61,1 millió után.
- Az előzetes vállalati előrejelzéseknek megfelelő negyedik negyedéves eredményről számolt be a Samsung. A dél-koreai óriás óvatos előrejelzést fogalmazott meg az idei évre. A negyedik negyedévben 5,3 ezermilliárd won (4,88 milliárd dollár) összegű profitot ért el a Samsung, kismértékben felülmúlva a korábban jelzett 5,2 ezermilliárd wont. Három év után először csökkent a Samsung eredménye, elsősorban a telefon szegmens gyenge teljesítménye miatt. Az olcsóbb készülékek esetében a kínai gyártók támasztanak erős versenyt, míg a magasabb szegmensben az Apple számít erős riválisnak. Az idei évvel kapcsolatban az európai lassulás és a feltörekvő piaci pénzügyi kockázatok aggasztják a Samsung vezetését.
- Decemberben a japán kiskereskedelmi forgalom 0,3%-kal elmaradt az egy hónnappal korábbi értéktől, miközben az elemzői várakozások átlaga 0,3%-os növekedés volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.