Ma reggel olajelemzőnk publikálta legújabb MOL elemzését, amelyben megerősítette a korábbi 13.100 forintos célárfolyamot. Az ok igen egyszerű. Miközben a kitermelés végre elkezdett növekedni, a kőolaj árfolyam esett, és a kicsit jobb marzsok sem feltétlenül maradnak fenn a finomításban. Mindenesetre az eredmények 2016-2017-től jobbak lehetnek, mint korábban vártuk....
Közben Ukrajna CDS felára 20 százalékra emelkedett, ami azt jelenti, hogy most már 76 százalékra emelkedett annak a valószínűsége, hogy öt éven belül csődbe megy az ország, legalábbis a befektetők szerint. Ráadásul úgy tűnik, hogy a 17 milliárd dolláron felül még 15 milliárd dollárra lenne szüksége a közeljövőben. Egy esetleges ukrán csőd ugyanakkor limitált hatással lenne a világra, mivel gazdaságilag Magyarországhoz hasonló méretű. Persze a részvényárfolyamok erőteljesebb korrekciójához jó katalizátor lehet, akárcsak a görögöktől való aggódás.
Ma jön a TLTRO újabb köre. A piac 170-200 milliárd euró hitelfelvételt vár a bankoktól. Csak emlékeztetőül, az első körben 100 milliárd alatt maradt az érték, ami nagy csalódást keltett. Mindenesetre ma ugyan újabb csökkenést várunk a DAX-ban és itthon is, de a csökkenés limitált lehet, hiszen a 20 napos mozgóátlagot közelíti az index.
- Ma érkezik az EKB második körös TLTRO programja
- A WTI tovább zuhan a szaúdi nyilatkozatra
- Elgyengült a forint a törékeny hangulatban
- Csúcson az ausztrál munkanélküliség
- MOL: 13,100 forint célár, marad a Tartás ajánlás
- a politikai bizonytalanság továbbra is elriasztja a befektetőket
- Csökkenésre számítunk ma a tőzsdén
- A Dow Jones index tagjai közül két olajpapír volt a nap vesztese: Exxon Mobil (-2,97%), Chevron (- 2,01%).
- Az EBay azt tervezi, hogy több ezer munkavállalót küldene el jövő év elején a PayPal fizetési részleg leválasztása miatt.
- A Yum! Brands gyorsétterem lánc visszavágta az idei évre vonatkozó várakozásait. A korábbi 6-10% helyett jelenleg már csak 5% körüli profitbővülést várnak idén. A papír 6,3%-ot esett tegnap.
- A tegnapi kereskedésben nem érkeztek piacbefolyásoló makrogazdasági adatok, ma viszont a szokásos munkanélküliségi segélykérelmek mellett kiskereskedelmi forgalmi adatok érkeznek. Piaczárás után az Adobe publikálja negyedéves számait.
- A második körös hosszú távú refinanszírozási program (TLTRO) tendere ma 11:15-kor esedékes. A várakozások szerint 170-200 milliárd eurónyi keresletet támaszthat a piac, ha ennél lényegesen kisebb számokat látunk majd, akkor szinte biztosra vehető, hogy jövő év elején elkezdi az államkötvény vásárlásokat az EKB.
- Az ukrán CDS 2.000 bázispont közelébe emelkedett tegnap az államadósság finanszírozási helyzetének romlása miatt. Az IMF 15 milliárd dolláros finanszírozási rést talált a finanszírozási pályában, miközben londoni elemzők becslése alapján 40 milliárd dolláros külső segítség kellhet a következő két évben a csőd elkerülésére. A befektetők most attól rettegnek, hogy adóság leírásra lesz szükség, mint Görögország esetében.
- Tovább gyengül a rubel a dollárral és az euróval szemben is, miután az OPEC csökkentette a jövő évi olaj keresletre vonatkozó előrejelzését. A mai kamatdöntés során támaszt nyújthat a jegybank a rubelnek a kamatemelés eszközén keresztül. A Bloomberg konszenzusa szerint a jelenlegi 9,5%-os irányadó ráta 10,5%-ra emelkedhet.
- Mark Carney, a brit jegybank elnöke szerint 1% alatt maradhat a következő hónapokban az inflációs mutató Nagy-Britanniában, azonban ez a tényező sem akadályozza meg azt, hogy a közeljövőben kamatot emeljen a Bank of England.
- A Zara tulajdonosa, az Inditex első kilenc havi nettó profitja 1%-kal 1,69 milliárd euróra, míg bevétele 7%-kal 12,71 milliárd euróra emelkedett. A karácsonyi időszak még erősebb lehet, miután a november 1. és december 8. között a cég eladásai 14%-kal nőttek.
- A novemberi német infláció 0,6% lett év/év alapon és 0,0% hó/hó alapon, ami megfelel a várakozásoknak. A délelőtt folyamán jön a francia és a portugál inflációs mutató is, azonban a lényegi bejelentés a svájci kamatdöntő ülésről vagy az EKB havi riportjából érkezhet.
- Az arany ára viszont jelentősen megugrott, 1.224 dollárig. A piac elkezdte árazni a lehetséges államcsődöket: Venezuela, Oroszország, Ukrajna és Görögország CDS felárai egyaránt növekedtek. Az amerikai részvényárak csökkenése is az arany felé vitte a befektetőket, míg a dollár gyengülése is segített a nemesfémen.
- A forint ereje megtört, és a törékeny külpiaci hangulatban a 306-os szintekről 307-es szint fölé gyengült az euró ellenében.
- A gépipari megrendelések volumene a vártnál nagyobb mértékben, 6,4%-kal zuhant október során Japánban, ami az elmúlt 5 hónapban az első csökkenő hónap.
- Ausztráliában 12 éves csúcsra, 6,3%-ra emelkedett a munkanélküliségi ráta novemberben a múlt havi 6,2%-ról. Az ausztrál gazdaság gyenge teljesítményének egyik fő oka, hogy a legnagyobb export terméknek, a vasércnek az árfolyama lefeleződött január óta. A ma megjelent kedvezőtlen munkaerő- piai adat annak az irányába mutat, hogy jövőre folytatódhat az alapkamat csökkentése a jelenlegi 2,5%-ról.
- Mark Mobius szerint a kínai részvénypiaci rally még csak most kezdődött el, ezért a Templeton tovább fogja növelni kitettségét a kínai piacon.
- A kínai tőzsdefelügyelet váratlanul újabb 12 vállalat számára engedélyezte az IPO-t.
- A Brent típusú kőolajárra csökkentettük várakozásunkat: hordónként 70 dolláros árat várunk 2015-re, 75 dollárost 2016-ra, majd az ár folyamatosan emelkedik 100 dollárra 2019-re. A finomítói árrésekben nem várunk változást.
- A MOL esetében a részvény fundamentálisan vonzó (a SOTP elemzés 17.800, a DCF 13.100 forint célárat jelez), de több olyan politikai tényező van, ami miatt nem kedveljük a részvényt. Egyrészt Horvátországból csak veszteséggel jöhet ki a társaság, másrészt a horvát/magyar állam továbbra is bármikor változtathat a szabályozáson/adózáson. Kockázatnak látjuk, hogy a MOL politikai okokból a profilba nem illő akvizíciókat tehet.
- A kurdisztáni és az északi-tengeri kitermelés felfutását várjuk, a 2018-as termelési várakozásunk napi 125 ezer hordó. A finomítás is némileg kedvezőbb lehet, a csökkenő termékár és a felfutó kiskereskedelmi forgalom javíthatja az eladási volument.
- A finomítás és a kőolaj kapcsolata nem erős szemben azzal, amit a piac gondol. A csökkenő olajár nem növeli feltétlenül a feldolgozás-kereskedelem eredményét, és nem kompenzálja a MOL kisebb nyereségét a kitermelésben.
- A Richter 133.898 darab saját részvényt vásárolt december 9-én 3,859 forintos átlagáron, ezzel a november 11-én, 500.000 darab részvény tőzsdei vételére adott megbízása teljesült. A cég ugyanezen az áron további 81.875 darabot vett, ami már a december 9-i megbízáshoz tartozik, melynek keretében 300.000 darab saját részvényt vesznek cégcsoporton belüli részvénycsere céljából. Ebből a megbízásból még 218.125 darab van hátra. Tegnap délután egy újabb, ezúttal 400.000 darabra szóló megbízást jelentett be a Richter.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.