Az Li-Ion akkumulátorok előállításához szükséges lítium-karbonát világpiaci ára 2020 eleje óta közel 12-szeresére, tonnánként 7 ezer dollárról 82 ezer dollárra nőtt. Az Egyesült Államokban a néhány hónapja elfogadott inflációcsökkentési törvény egyik kulcsfontosságú része, hogy a – többek között az elektromos autóknál használt – akkumulátorokhoz szükséges kritikus fémek gyártása és feldolgozása az USA területén történjen. A Lithium Americas rendelkezik Nevadában a legnagyobb észak-amerikai lítiumbánya, a Thacker Pass kitermelési jogával, ezért a vállalat fontos szerepet tölthet be abban, hogy az USA-nak ne kelljen másik országra támaszkodnia az elektrifikációhoz elengedhetetlen fém beszerzése során.
Nehezítő körülmények
A sikerhez egy fontos akadálynak még el kell hárulnia. Bár a kitermelésre vonatkozó engedélyt 2021 elején a Trump-kormányzat megadta, ez jelenleg felülvizsgálat alatt áll, és januárban 5-én lesz a következő meghallgatás. A környezetvédők a felszín alatti vizek veszélyeztetése, a helyi indiánok pedig ősi területeik használata miatt támadták meg a munkálatok folytatását a bíróságon.
A vállalatnak időközben sikerült megegyeznie a helyi törzsekkel. A Lithium Americas a tervek szerint képzést és foglalkoztatást biztosít az őslakosok számára, valamint támogatást nyújt kultúrájuk megőrzéshez. Ez persze növeli a kiadásokat, de lényegesen nem rontja a projekt jövedelmezőségét.
Az elmúlt hónapokban látott árfolyamcsökkenést a kitermelés kezdetének későbbre tolódása és a bírósági döntés körüli bizonytalanság eredményezte. Bár a helyi őslakosokkal sikerült megegyezni, a környezetvédelmi aggályok miatt továbbra is kockázatot jelent az esetleges negatív elbírálás.
Amennyiben a vállalt megkapja a végső engedélyt, kezdetét veheti a bánya kialakítása. A munkálatok várhatóan 2 évet vesznek igénybe, így a kitermelés első fázisa 2025-ben kezdődhet meg legkorábban, és éves szinten 40 ezer tonna lítium-karbonát származhat a nevadai bányából. A második fázisra ez a duplájára nőhet, de az csak 3,5 évvel későbbre várható. Az első fázisban kitermelt mennyiség nagyjából 4,5 dollár nyereséget jelent részvényenként, ami a jelenlegi eredményvárakozásokban még nem jelenik meg. Ezzel együtt 2025-re nagyjából 4-es P/E ráta jön ki a jelenlegi árfolyam alapján, szemben a versenytársak 8 fölötti értékével. Az amerikai kitermelés engedélyezése emiatt jelentős árfolyamemelkedést eredményezhet. A projekt sikeres beindítása nélkül viszont a hasonló vállalatokénál magasabb a Lithium Americas értékeltsége.
Forrás: Erste, Bloomberg
Észak és dél
Az észak-amerikai bányán kívül Argentínában is vannak érdekeltségei a vállalatnak. A Caucharí-Olaroz bánya kitermelési jogának 45 százalékát, a Pastos Grandes lelőhelynek pedig 100 százalékát birtokolják. Előbbi esetén a kitermelés várhatóan 2023 elején kezdődik meg, és évi 40 ezer tonna lítium-karbonát származhat innen. Utóbbi esetén a bánya kialakításához szükséges építési munkálatok 2023 második felében vehetik kezdetüket.
A múlt hónapban a Lithium Americas bejelentette, hogy az északi és a dél-amerikai operációját két független részvénytársasággá kívánja szétválasztani. A vezetés arra számít, hogy így mindkét egység kellő stratégiai fókuszt és nagyobb rugalmasságot élvezhet, amely hozzájárul a hosszú távú növekedéshez és részvényesi értékteremtéshez.
Technikai kép
Az MACD november 18-án eladási jelzést adott, azóta az árfolyam csökkenő trendben mozog. Az indikátor a negatív tartományba süllyedt, és az elmúlt napok emelkedése után vételi jelzést adhat a közeljövőben. A rövid távú mozgóátlagok és a csökkenő trendcsatorna felső éle jelentenek ellenállást, támaszul pedig a 23,3 dollárnál húzódó szint és a november közepi mélypont szolgálhat. A január 5-i bírósági meghallgatás eredménye jelentősen elmozdíthatja az árfolyamot akár pozitív, akár negatív irányba, addig számottevő változásra nem számítunk.
Forrás: Erste, Bloomberg
A Bloomberg adatbázisa szerint a Lithium Americas részvényeit 14 elemző ajánlja vételre, 1 tartásra, az eladását pedig egy elemző sem javasolja. A célárak átlaga 38 dollár, ami 57 százalékos felértékelődési potenciált jelent.
Jelenleg spekulatív részvénynek tekinthető a Lithium Americas, mivel a vállalat legfontosabb lítium-lelőhelyén a kitermelés engedélyezése függőben van. Bár valószínűsíthető, hogy a vállalat végül zöld utat kap, ennek pontos ideje és feltételei egyelőre ismeretlenek.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.