Bár a nemzetközi piacokon a lagymatag kereskedés az úr, ugyanakkor az is igaz, hogy a Dow Jones és az S&P500 napról napra új csúcsokat üt, még ha csak kis elmozdulásokkal is. Szóval megy az araszolgatás. Az ilyen jellegű viselkedés az idei évben alapvetően jellemző volt. Új csúcsok, majd araszolgatás a dinamikus további emelkedés helyett. Majd jött a korrekció. Ugyan...
Itthon továbbra is a devizahitelek kivezetése tartja izgalomban nem csak a piaci szereplőket. Tegnap a bankok gyakorlatilag leváltották az érintett devizaállományt a Nemzeti Banknál. Így erről az oldalról megtörtént a forintosítás. Ami hátra van, az ügyfelekkel való elszámolás és az forintosításhoz kapcsolódó ajánlatok megtétele. Ezekre szerintünk tavasszal számíthatunk. Persze ehhez kell a „fair bank” törvény is, amelyet ma nyújt be a kormány a parlamentnek. Így az ezzel kapcsolatos részletekre is ma számíthatunk. Eddig annyit tudunk, hogy a német példát tekintik alapnak, ahol referenciaárazásúak a hitelek. Persze az engedélyezett maximális prémiumok és a kamatváltoztatás lehetőségének szabályozása továbbra is kockázat. Az OTP esetében tegnap gyakorlatilag egy potenciális 10 százalékos diszkont árazódott ki a részvényárfolyamból az átváltáson. Szerintünk ennél nagyobbra nem is nagyon számított a piac.
A nemzetközi piacokon a jó hangulatnak köszönhetően további visszafogott emelkedésre számítunk, míg itthon inkább az oldalazás lehet az úr a tegnapi jelentős emelkedést követően.
- Az orosz és az ukrán jegybank is védi a devizát
- Esik a WTI, nyomás alatt az arany is
- Forinterősödést láthattunk a devizahiteles csomagra
- Tovább bővül a japán külkereskedelmi többlet
- 7,83 milliárd eurót kaptak a bankok a forintosításra
- Saját részvényt vesz a Richter
- Oldalazásra számítunk ma a BÉT-en
- A GoPro árfolyama több mint 4%-ot veszített értékéből arra a hírre, hogy a társaság 800 millió dollár értékű részvénykibocsátást tervez.
- A McDonald’s legalább egy éve nyitva tartó üzleteinek forgalma 0,5%-kal esett vissza októberben, ami viszont kedvezőbb a várt 2,2%-os visszaesésnél. A papír árfolyama nem igazán reagált erre a hírre.
- A „Single Day” nevű kínai vásárlási napon rekordforgalmat ért el az Alibaba. Már az első órában több mint 2 milliárd dolláros forgalmat bonyolított le a társaság, a nap végére pedig 8,65 milliárd dollárra nőttek az eladások a tavalyi 5,75 milliárd dollár után. Ezt a napot minden évben november 11-én rendezik meg (11.11), a neve is ebből adódik. A „Cyber Monday” a tengerentúli megfelelője, és a várakozások szerint Kínában nagyobb forgalmat értek el idén ezen a vásárlásra kijelölt napon, mint amekkora a tengerentúlon december 1-én várható. Az Alibaba árfolyama 4%-ot emelkedett tegnap.
- Ma nem érkezik fontos makrogazdasági adat és vállalati jelentés a tengerentúlról.
- Az orosz jegybank felszámolta a rubel kereskedési sávját, és lebegővé alakítja át. Ebben az évben közel 30%-ot gyengült a rubel, ami az olajár esése mellett igen komoly gondot okoz a költségvetésnek, valamint a vállalatoknak is.
- Az ukrán hrivnyának sem volt jó napja tegnap, ugyanis 5%-ot veszített értékéből azok után, hogy az átmeneti tűzszüneti megállapodás újra veszélybe került. A központi bank 15,2-es szintnél adott el dollárt a hrivnyával szemben, hogy megállítsa a további leértékelődést, reményeik szerint a 15-16-os sávnál tovább nem fog menni az USDUAH jegyzése.
- A BP vezérigazgatója egyértelműen jelezte egy tegnapi konferencián, hogy a cége nem készül kivonulni Oroszországból a 18,5%-os Rosznyeft részesedésük eladásával.
- Az arany 1,151 dollárra süllyedt. A kereskedők szerint a fizikai kereslet kezd felépülni ezeken az árszinteken, ami közel van a 4 éves mélyponthoz. Az aranyra továbbra is elsősorban a kamatvárakozások és az infláció felerősödése hathat.
- Komoly erősödést produkált a forint jegyzése a devizahiteles mentőcsomaggal kapcsolatos hírekre, hiszen az EUR/HUF kurzusa a 309,2-es szintekről 307,0-ig esett.
- Az amerikai és kínai tárgyalásokban áttörést értek el, hiszen egyes források szerint több technológiai termék esetében megszüntetik a vámokat, ezzel átírva a 16 éve kötött információs és technológiai egyezséget. A véglegesítésre a Wall Street Journal szerint decemberben kerülhet sor.
- A japán folyó fizetési mérleg 963 milliárd jenre emelkedett szeptemberben az augusztusi 287,1 milliárd után. Az elemzők csupán 534,1 milliárd jenes értékkel kalkuláltak. A közeljövőben a növekvő export és a gyengülő jen miatt javulás jeleit mutathatja a folyó fizetési mérleg.
- Az MNB ma a maradék 170 millió euróra is várja az igényeket.
- A jegybank számításai szerint a bankoknak 8 milliárd euróra van szükségük a konverzióhoz. Szeptember végén 10,8 milliárd euró volt a bankrendszer devizahitel állománya, de ezt csökkenteni kell az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések miatti visszafizetésekkel, amihez szintén biztosít eurót a jegybank.
- A jegybank szerint a bankok 0,4-0,6 milliárd eurónyi céltartalékot szabadíthatnak fel a jelenlegi 1,56 milliárd eurós állományból.
- A kormány pénteken nyújtja be a devizahitelek forintosításáról szóló törvényt a parlamentnek.
- A forintosítás az első hírekkel ellentétben lényegében kötelező, hiszen csak azok kérhetik, hogy ne váltsák át hitelüket (a törvény hatálybalépése után 30 nappal kell jelezni igényüket), akik amúgy is jogosultak devizahitel felvételre, vagyis jövedelmük devizában keletkezik, és az meghaladja a minimálbér 15-szeresét.
- Az devizahitelek leváltása jövőre kezdődik, és év végéig le is zárul.
- A kormány ma nyújtja be a parlamentnek a fair bankrendszerről szóló törvényt is. Ez a törvény szabályozza a bankok által felszámítható kamatokat már a hitelfelvételkor, illetve a későbbi kamatemelés feltételeit is. Korábbi értesülések szerint a német mintát vesszük át (benchmark + prémium), de a pontos részletek fontosak lehetnek majd.
- A tegnapi sikeres tenderrel lényegében meg is történt a devizahitelek leváltása. A bankok megkapták a forintosításhoz szükséges devizát. Nagyjából a jelenlegi áron fogják leváltani a hiteleket, így fedezve van pozíciójuk, és nem keletkezik további veszteségük. A fair bankrendszerről szóló törvény a devizahiteleket leváltó forinthitelek miatt lesz fontos.
- A Richter 2014. november 11-én 500.000 darab saját részvény Budapesti Értéktőzsdén történő vételére adott megbízást. A társaság a részvényeket munkavállalói értékpapír-juttatási programjához kívánja felhasználni, 91.000 darabot már ki is osztott a kimagasló teljesítményt nyújtó munkatársak részére. A cég tegnap 45.500 darab saját részvényt vásárolt tőzsdén kívüli forgalomban, saját részvény állománya jelenleg 225.363 darab.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.