A gyenge makrogazdasági kilátások nem igazán viselik meg a DAX indexet tömörítő vállalatok fundamentumait. Szinte egész évben javultak az eredményvárakozások, és a jövő évre is növekedés várható. A DAX gyenge teljesítményének oka máshol, elsősorban az emelkedő állampapírpiaci hozamokban keresendő. Az értékeltséget nézve az index az előre tekintő P/E alapján jócskán az elmúlt 16 év átlaga alatt forog, de a relatíve magas hozamszint részben indokolja is ezt az árazást.
A 40 legnagyobb német vállalat
A DAX indexet 40, a frankfurti tőzsdén jegyzett részvénytársaság alkotja. Szektorok szerinti bontásban az ipar (18,6%), a nyersanyagcégek (17,5%), valamint a pénzügyi szektor (15,3%) a legmeghatározóbb. Ebbe a három szektorba tartozó vállalatok adják az index több, mint felét.
A legnagyobb komponens 10% fölötti súllyal a Linde, de valószínűleg már nem sokáig. A társaság igazgatósága ugyanis egy holding struktúra kialakítására tett javaslatot a részvényeseknek. Ennek keretében a Linde távozna a frankfurti tőzsdéről, és a részvénnyel ezt követően csak a NYSE-n kereskednének. A frankfurti tőzsde elhagyása magával hozná a DAX indexből való kiesést is. Ebben az esetben a Linde helyét a Porsche AG vagy a Rheinmetall veheti majd át az indexben.
A lenti táblázatban a DAX indexet követő iShares Core DAX UCITS ETF portfoliója alapján mutatjuk be az index aktuális összetételét.
Eredményvárakozások
A negatív makrogazdasági kilátásoknak nyomát sem látni a DAX index eredményvárakozásaiban. A 2022-es és 2023-as EPS várakozásokat is emelkedés jellemzi, és csak az elmúlt néhány hétben volt megfigyelhető minimális, alig észrevehető visszaesés a várakozásokban. Azonban év elejéhez képest az idei várakozás ezzel együtt is 11,4%-ot, a jövő évi pedig 6%-ot emelkedett.
Bár az elemzői konszenzus Németországra 0,5%-os, az Eurózónára pedig 0,1%-os visszaeséssel számol jövőre, ennek ellenére a DAX index eredménye 3,7%-kal lehet magasabb jövőre, mint az idei évben.
Forrás: Bloomberg, Erste
Rég volt ennyire alacsony az értékeltség
Év eleje óta 17%-ot csökkent a DAX index értéke, miközben az idei és a jövő évi eredményvárakozások is emelkedtek, így értelemszerűen az előre tekintő P/E értékeltség jelentősen csökkent az idei évben.
Ennek oka kettős. Egyrészt emelkedett a hozamkörnyezet, ami növeli a tőkeköltséget, ezen keresztül alacsonyabb fair árazáshoz vezet. Másfelől nézve a kötvények ismét valós alternatívát jelenthetnek a részvénypiaci befektetésekkel szemben. A második tényező pedig a kockázatok emelkedése. Ez nem feltétlenül az eredményvárakozásokban csapódik le, hanem megjelenhet a kockázati prémium emelkedésében is, ami szintén magasabb tőkeköltséget és ezen keresztül alacsonyabb értékeltséget eredményez. Például az értékelési guru, Damodaran az év elején még 5,2 százalékos, mostanra pedig 6,01 százalékos kockázati prémiummal számol az amerikai és a német piacokra is.
Ha az idei évi eredményvárakozások alapján vizsgáljuk a DAX index értékeltségét, akkor azt láthatjuk, hogy rendkívül alacsony szinten van, mindössze 10,5-ös. Utoljára a Covid európai kirobbanásakor volt egy rövid ideig ennyire alacsony. Nem csak a 2006 óta számított átlagtól (13,1) marad el, de az egy szórásnyi távolságon kívülre esik, ami a normál eloszlás alapján rendkívüli mértékű kilengést jelez az átlagos értékeltséghez képest. Ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, hogy utoljára 2011-ben volt ennyire magas (2,1%) a 10 éves német bund hozama, akkor pedig a mostanihoz hasonló P/E értékeltség jellemezte a DAX indexet.
Forrás: Bloomberg, Erste
Hasonló eredményre jutunk, ha a jövő évi eredményvárakozások alapján vizsgáljuk az előre tekintő P/E értékeltséget. A jelenlegi 9,8-as értékeltség jelentősen elmarad az átlagtól. Az elmúlt években csak néhány alkalommal, akkor is csak rövid ideig volt ennyire alacsony az értékeltség. Ugyanakkor ha visszanézünk 2011-ig, amikor hasonló hozamszintek voltak mint ma, akkor a jelenlegihez hasonló értékeltségi mutatókat látunk.
Forrás: Bloomberg, Erste
Ha nemzetközi összehasonlításban próbáljuk meg elhelyezni a DAX indexet a jövő évi eredményvárakozások alapján, akkor sem tűnik drágának a német részvénypiac. Az összehasonlítás alapján látható, hogy a magyar BUX nagyon olcsónak tűnik, az S&P500 és a Nasdaq is átlagos értékeltség körül forog, a DAX pedig inkább olcsónak mondható.
Forrás: Bloomberg, Erste
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.