Erste kommentár Holnap ülésezik az MNB. A kamatdöntő ülésen a piaci várakozás szerint a magyar jegybank 100 bázisponttal 10,75 százalékra emelheti az alapkamatot, amely csütörtökön megjelenhet az egyhetes betéti...
Holnap ülésezik az MNB. A kamatdöntő ülésen a piaci várakozás szerint a magyar jegybank 100 bázisponttal 10,75 százalékra emelheti az alapkamatot, amely csütörtökön megjelenhet az egyhetes betéti rátában is. A várakozások 50 és 125 bázispontos emelés között szóródnak, s valószínűleg nagy csalódás lenne, ha az emelés mértéke elmaradna a várakozástól, azok után, hogy a gazdasági központokban a jegybankok belehúztak, belehúznak a nyár folyamán. Nem csak arról van szó, hogy az EKB a várakozásoknál nagyobbat, 50 bázispontot emelt, hanem a Fed erőteljes lépéseiről is. Ugyanis a kedd-szerdai ülés után 75 bázispontos emelést vár a piac, s az EMU-ban is jöhet még legalább egy 50 bázispont mielőtt kevésbé nyomnák a fékpedált. Így itthon is a holnapi emelés valószínűleg még nem a vége a nagy futásnak, de az ősz folyamán már mindenhol csillapodhatnak a kamatemelések és így itthon is. Sőt talán az inflációban is megjelenik majd valamiféle fordulat az ősz folyamán, lassuló tempó képében.
Különben a forintot az is segíti, hogy a Fitch – meglepetésre – még a kilátásokat is stabilon hagyta, a BBB minősítés mellett. A hitelminősítő is bízik a magyar kormány és az EU közötti megállapodásban, s az elmúlt hónapok költségvetési stabilizációs intézkedései is jó pontnak bizonyultak.
A mai napon az recessziós félelmeknek és a technikai képnek megfelelően, a DAX enyhe csökkenést produkál. A BUX is csökkenő pályán van.
Péteken nem volt érdemi elmozdulás az európai részvénypiacokon. Az Euro Stoxx50 stagnált, a FTSE100 és a DAX is csak 0,1%-ot emelkedett. A szektorok vegyesen teljesítettek, az ingatlan szektor viszont kilőtt, több, mint 4%-ot emelkedett.
Amerikában a csökkenés volt a jellemző. A Dow 0,4%-ot, az S&P 0,9%-ot, a Nasdaq 1,9%-ot esett. Főként a kommunikációs szolgáltatók húzták le a piacot a Snap csütörtök esti gyenge gyorsjelentését követően.
Ázsiában is csökkenés a jellemző ma reggel. A CSI300 0,6%-ot, a Nikkei és a Hang Seng pedig 0,9%-ot csökken.
A nagy részvényesek, főleg a Porsche-Piëch család a szakszervezet támogatásával Herbert Diess menesztése mellett döntöttek, aki formálisan szeptember 1-ig marad a cégcsoport élén. Herbert Diess számos konfliktust vállalt a nagytulajdonosokkal szemben és merőben új irányba vitte a csoportot azáltal, hogy erőteljesen az elektromos autó fejlesztést helyezte a középpontba. Távozásában ezek a konfliktusok jelentős szerepet játszhattak, de a közvetlen ok az új autók lelkének szánt szoftver késése, ami miatt több premiert is el kellett halasztani. Helyét a Porsche vezérigazgatója Oliver Blume veszi át, aki viszont a Porsche IPO-t követően visszatérne a Porsche élére, így a hosszútávú utódlás egyelőre nem megoldott. A fő kérdés, hogy mi lesz az új stratégiai irányvonal a Volkswagen csoportnál és az, hogy a vezérigazgató váltás hogyan érinti a Porsche IPO-s terveket.
170 millió eurós profitot ért el a Ryanair, felülmúlva az elemzők 150 millió eurós előrejelzését az első pénzügyi negyedévben. A kereslet élénkül, de az előfoglalási időszak továbbra is rövid, így a pénzügyi év második felére még alig van foglalás és bizonytalan a téli hónapok alakulása. Az árbevétel 2,6 milliárd euró volt, ami nagyjából megfelelt a várakozásnak. Előrejelzést viszont nem adott a Ryanair tekintve a bizonytalan környezetre. A 2023-as üzleti évre az üzemanyagköltséget 80%-ban már lefedezték, 2024-re pedig 20% a fedezettség.
Egyre inkább fogy a China Evergrande Group ideje, miután a vállalat korábban azt jelezte, hogy július végére elkészül a több, mint 300 milliárd dollárt kitevő adósságállományuk átstrukturálási terve. Kína egykor legnagyobb ingatlanfejlesztőjének likviditási problémái adósságválságot indítottak el az ország ingatlanszektorának cégei körében, ami már a bankokat is veszélyezteti, és egyre nagyobb kihívás elé állítja Hszi Csin-ping elnököt. A vállalat pénteken közölte, hogy a vezérigazgatót és a pénzügyi igazgatót is lemondásra kényszerítették korábbi kétes ügyletek miatt.
Pénteken a forint a 396,5 – 399 közötti sávban mozgott, ugyanakkor ebben a szűk sávban elég nagy volatilitással. A héten az MNB folytatja a szigorítást, kedden kamatdöntő ülésen, csütörtökön az egyhetes betéti rátán keresztül. Kérdés, hogy mit gondol a jegybank az elmúlt hetekben bejelentett fiskális változásokról, milyen mértékben emelkednek az inflációs kockázatok. Várakozásunk 100 bázispontos lépés következhet. Ma reggel 397 körül kezdi a hetet a forint.
Pénteken szűk, egy százalékos sávban járt az EURUSD kurzusa. Végül 1,024-nél zárta a hetet a jegyzés. A héten a Fed-é lesz a főszerep: kérdés, hogy 75 vagy 100 pontos lépés jön. Jelenleg a várakozások inkább előbbit vetítik előre. Emellett GDP- és inflációs adatok is jönnek tengeren innen és túl is, úgyhogy mozgalmas hétre készülhetnek a kereskedők. Ma reggel 1,02-nél kezdi a hetet az árfolyam.
A WTI 93,5, a Brent 102 dollár volt ma reggel a szeptemberi határidőre, míg az Ural 79,8 dollár/hordó áron forgott azonnali leszállításra. A piac nyomás alatt maradt a recessziós félelmek miatt. A FED a héten dönt a kamatok emeléséről, amit tovább lassíthatja az USA gazdasági növekedését. Az azonnali nyersolaj piac továbbra is szűk, s egyes befektetők szerint emiatt jelentős további esés nem is várható. A kőolaj kereslete ugyanis még mindig alatta marad a hosszútávú trendeknek, miközben rövidtávon a kereslet meghaladja a kínálatot. Emiatt több befektető szerint, ha lassul is a gazdaság, jelentős keresletcsökkenés nem következik be, ami miatt magas maradhat a kőolaj ára.
Az arany 1.727 dollár volt ma reggel. A nemesfém ki tudott tartósan mozdulni a múlt heti mélypontról, ami közel egy éves minimumot jelentett. A dollár is némileg gyengült az elmúlt néhány napban, részben annak a várakozásnak köszönhetően, hogy a FED csak 75 bázisponttal emel kamatot a héten. Korábban a piac 1%-os növelést várt, most azonban a befektetők némileg csökkentették várakozásaikat. Az arany iránti pesszimizmus is enyhült ezzel együtt, az alapokból már nem látszik hasonló gyors kiáramlás, mint a múlt hét közepét megelőző időszakot.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.