Újra kiújultak a harcok Ukrajnában. A felek egymásra mutogatnak, de az első hírek az ukránok megtámadásáról, no meg arról szóltak, hogy újabb orosz konvoj sértett határt. Az orosz statisztikák szerint a szankcióknak köszönhetően 7,5 százalékkal esett augusztus eleje óta az élelmiszer import. Így a rubel újra a gyengülés útjára lépett. Egy dollárért már 38 rubelt kell...
Közben a skót függetlenedési törekvéseket is árgus szemmel figyeli a piac. A szavazásra csütörtökön kerül sor. Most éppen az elutasítás pártiak vannak többségben. A probléma, hogy ha elszakadás lesz a vége, akkor a wellsiek és a katalánok, akik már most is tüntetgetnek, vérszemet kapnak. Ráadásul számos megoldatlan nemzeti feszültség van Európában, amely felszínre kerülhet ennek kapcsán. Annak a vége pedig megjósolhatatlan.
A mai napon a geopolitikai feszültségeknek köszönhetően a DAX indexben további csökkenést várunk, míg itthon, technikai megfontolásokból kifolyólag akár még az emelkedés is összejöhet. Ráadásul a pénteken benyújtott devizahiteles törvénytervezet a várakozásoknak megfelelő, miközben az OTP ügyét az Alkotmánybírósághoz utalta a bíró. A Richter nem nagyon reagált az elmúlt napokban a rubel gyengülésre, mivel a „női viagra” tartja őket izgalomban. Ennek ellenére a technikai korrekció, amelyet már pénteken is láthattunk (oldalazás), ma tovább folytatódhat.
- Kiállja a szakítópróbát Skócia?
- Tovább zuhan az olaj ára, mélyrepülésben az arany
- Gyengült a forint a devizahiteles törvényjavaslatra
- Továbbra is veszélyben a hongkongi választások
- A kormány benyújtotta a bankok elszámoltatásáról szóló törvényt
- Az FHB keresetét elutasította bírság, az OTP ügyét az Alkotmánybíróság vizsgálja
- Kis emelkedésre számítunk ma a tőzsdén
- A Dow Jones komponensek közül pár részvény tudott emelkedni, a nap nyertese a Goldman Sachs (1%) volt, a vesztesek táborát a Verizon (-1,2%) és a Coca-Cola (-1,2%) vezette.
- A Yahoo kiemelkedően teljesített, közel 4%-ot emelkedett a kurzus, így 2006 óta nem látott magasságokba ugrott a papír. A jó teljesítmény az Alibaba közeli tőzsdére lépésnek köszönhető, mert a vállalatnak több mint 20%-os részesedése van a cégben.
- A kiskereskedelmi forgalom a várakozásoknak megfelelően négy hónapos csúcsra emelkedett a tengerentúlon. A mutató 0,6%-kal emelkedett az előző hónapban, miközben a júliusi adatot stagnálásról 0,3%-ra korrigálták fel.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének szeptemberi előzetes értéke 84,6 pontra emelkedett 82,5 pontról. Az adat felülmúlja a 83,3 pontos várakozást.
- Augusztusi ipari termelési adatot és szeptemberi New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser indexet publikálnak a tengerentúlról.
- Érdekes felfogásban értelmezik a szakadárok a tűzszünet fogalmát, ugyanis szombaton megrohamozták a donyecki repülőteret. A harcok negatív gazdasági hatása nem, csak annak mértéke kérdéses. Az ukrán központi bank elnöke szerint a GDP idén akár 10%-kal is csökkenhet, szemben az IMF 6,5%-os becslésével.
- A skót függetlenedési ügy továbbra is a címlapok egyik sztárja. Az ICM felmérése szerint a 705 megkérdezett 49%-a szavazna csütörtökön a függetlenségre, míg a szavazók 42%-a maradna ott ahol van. Az Opinium felmérésében már azt láthattuk, hogy a válaszadók 47%-a maradna és 43%-a különválna. A végeredmény nem csak a font és a brit gazdaság szempontjából mérvadó, hanem az egész EU számára is, hiszen több országban (Spanyolország-Katalónia) is feléledhetnek az elszakadási törekvések.
- Vasárnapi lapértesülések szerint a SABMiller felvásárlási ajánlatot tett a Heineken sörgyár részvényeire, azonban azt a holland cég visszautasította.
- Az arany 1.233 dollárig süllyedt, igaz a kereskedés elején még 1.225 dollárt is megjárta az árfolyam. Az aranyat továbbra is adja a pénzügyi piac, a legnagyobb ETF-ekből vándorol kifelé a tőke, ami miatt a piac további esésre számít.
- A forint a devizahiteles törvényjavaslat megjelenésével egy időben gyengült. Az EUR/HUF jegyzése a 313,5-es szintről 315,0-ig emelkedett.
- A kínai statisztikai hivatal adatai alapján az első 8 hónapban 10,9%-kal 559 milliárd dollárra csökkent a lakástranzakciók volumene. Az első 7 hónapban még csak 10,5%-os volt a csökkenés mértéke. Az új megkezdett építések száma 10,5%-kal maradt el a tavalyi évtől, míg az első 7 hónapban 12,8%-os volt a visszaesés mértéke.
- A hétvégén újabb tömegdemonstrációt tartottak, mert a pekingi kormány egyelőre nem engedélyezte, hogy 2017-ben szabad választásokat tartsanak a különleges közigazgatási területen.
- A még élő hitelszerződések esetén a tőkével szemben kerül elszámolásra a visszatérítés, míg a már lezárt szerződések esetén készpénz kerül kifizetésre az ügyfelek számára. Az elszámolás egyes esetekben akár augusztusig is elhúzódhat.
- A bank által adott kedvezményeket is figyelembe kell venni a visszatérítés összegének meghatározásakor, így a kedvezményes árfolyamon végtörlesztők csak minimális extra terhet jelenthetnek a bankoknak.
- A kamat- és díjemelést 2016 április 30-ig befagyasztották, addig a kormány kidolgoz egy transzparens árazási módszert.
- A benyújtott törvénytervezet összességében a várakozásoknak megfelelő. Az OTP már leírta a kapcsolódó költségeket (adózás előtt 218 milliárd forintot) és a második negyedéves eredményekor jelezte, hogy évi 10 milliárd bevételi kiesést okozhat a kamatbefagyasztás. Az FHB egyelőre még csak 4,5 milliárd forint céltartalékot képzett, így további 20 milliárd céltartalék képzésre számítunk. A negatív elem, hogy 2 évig befagyasztják a kamat és díjemeléseket. A Raiffeisen 120-160 millió euró céltartalékot képzett, melynek inkább a felső szélén lehet a tényleges költség.
- Pénteken tárgyalta a Fővárosi Törvényszék az OTP és az FHB állam elleni keresetét is. Az OTP beadványát az Alkotmánybírósághoz továbbították, míg az FHB keresetét elutasította a bíróság.
- Az FHB 5,2 milliárdról 8,6 milliárd forintra emelte leányvállalatában a tőkét. A hír megítélésünk szerint semleges.
- A BUX index új súlyai szeptember 22-től fognak életbe lépni. A BUX index komponensei nem változnak, ugyanakkor a közkézhányad változása miatt az előzetes számok alapján az OTP súlya 87 bázisponttal 31,36%-ra csökken, míg a Richteré 72 bázisponttal 24,0%-ra emelkedik.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.