Mekkora növekedést áraz a Tesla részvénye?
A modell (szabad cash flow a céghez) fő alapfeltételei:
- WACC: 4,93%, ami 1,85%-os 30 éves amerikai kockázatmentes hozamot, 6,25% kockázati prémiumot, 1-es bétát és 30% tartozás/teljes tőke arányt feltételez. A WACC nem változik a modell ideje alatt, konstans.
- Működési marzs: 8%, ami felette van a szektorra (automotive industry) jellemző 2-4%-nak.
- Működő tőke növekmény: az árbevétel 2%-ával nő.
- Beruházások: évi 3 milliárd dolláros összegről indul, 20 éven át nő az árbevétel növekedés 50%-val. Az értékcsökkenés ezt követi.
- A modell 20 évet ölel fel, a 20. év végén lévő záróérték (terminal value) 20 évnyi további cash flow termelést áraz a 2040-es év becsült szabad cash flow-jával (az értékcsökkenés a terminal value esetén a beruházással egyezik meg). Természetesen minden a jelenre diszkontálva.
- Egyéb tényezők: a Tesla 2020. III. negyedéves mérlege alapján számoltam a kisebbségi tulajdonnal, a nem-működtetett eszközökkel, a nettó hitellel és egyéb értékelési tényezőkkel.
- A kibocsátott Tesla részvények számát 931,8 millió darabra tettem.
Hasonló tartalmak
Az olajipari részvények a 2021-es év sztárjai lehetnek
A legismertebb hazai befektetési guru, Zsiday Viktor az olajipari részvényeket említette meg, mint a 2021-es év lehetséges sztárbefektetéseit. A helyzetet hasonlóan látom, minden adott ahhoz, hogy az elmúlt két évben teljesen leírt szektor főnixmadárként újra szárnyaljon. 3 érdekes részvényt emelnénk ki ebben az elemzésben, melyek profitálhatnak ebből a trendből.
Változik a stratégia a világ olajiparában – lehetőségek és kihívások
Az integrált olajipari cégek jelentős mértékben változtatták stratégiájukat a klímaváltozás okozta negatív megítélés és a jövőbeli csökkenő fosszilis energiaigény miatt. Az európai cégek, mint a BP, a Royal Dutch Shell vagy az ENI a növelik beruházásaikat a megújuló energia irányába. Ezzel szemben az amerikai vetélytársak, mint az ExxonMobil vagy a Chevron továbbra is az olaj-és...
Az olajrészvények még nem a Covid utáni időszakot árazzák
A globális olaj-és gázipari részvények piacán október vége óta elindult a Mikulás ralli. Az eddig nagyon rosszul szereplő integrált olaj-és gázipar ugyanis az egy hónappal ezelőtti mélypont elérése óta szárnyal. Aki Shellt, ENI-t, OMV-t vagy akár MOL-t vett akkortájt, pár hét alatt masszív hozamot ért el. Talán csak a Biden győzelmének örülő elektromos autó részvények szárnyalása hasonló ehhez...
Túlértékelt részvény-e a Tesla?
Az idei évben példátlan tőzsdei emelkedést produkált a Tesla részvénye, mely tavaly októberben még jellemzően 250-300 dolláros áron forgott az amerikai tőzsdén, majd a közelmúltban az árfolyam meghaladta az 1.600 dollárt is. A hosszútávú eredmény-előrejelzés és értékelés alapján a Tesla részvény legalább másfél-kétszeresen túlértékeltnek tűnik. A kérdés, hogy képes lesz-e az Elon Musk nevével...