Új csúcsra szaladt megint a DAX, még ha az a szaladás kissé kocogósra is sikeredett. Egyelőre úgy tűnik, hogy valamiféle konszolidációszerűség van itt a csúcsok környékén minden indexben. Eközben nem lehet arról beszélni, hogy a technikai indikátorok extrém jól pozícionáltak egy további erőteljes emelkedéshez, ettől függetlenül még az is beleférne. Mindemellett inkább...
Magyarország és a közép-kelet európai régió nem örülhet. Ahogy vártuk, a dél-koreai és a tajvani piac nem került át a fejlett piaci kategóriába, és így nem növekszik meg a maradók súlya az MSCI feltörekvő piaci indexben. Ugyanakkor szerencsére a kínai piac sem került be a „frontier” kategóriából a feltörekvőbe, így nem fognak emiatt megváltozni a súlyok. Az viszont rossz hír, hogy végül az MSCI le is vette a két ázsiai kistigrist a pozitív figyelőlistáról, mivel évek óta nem tudja, vagy nem akarja a pénzpiacait liberalizálni, és így nem valósul meg a szabad tőkeáramlás kritériuma. Csak érdekességképpen: míg a magyar piacon 24 órában lehet a forinttal kereskedni, addig Dél-Koreában vagy Tajvanon csak 6-8 órában kereskedhetünk devizával. Ez a szigorú szabályozás még a 97-98-as válságra vezethető vissza, amikor a devizákon keresztül térdre kényszerítették ezeket a gazdaságokat, és így az IMF-hez kellett fordulniuk segítségért.
A fentiek ellenére emelkedést várunk Budapesten a mai napra, míg a nemzetközi piacokon tovább folytatódhat a az oldalazó felfelé mozgás.
- Kissé gyengült a WTI, emelkedett viszont az arany ára
- Kitörés jöhet a forint árfolyamában
- Lejtmenetbe kapcsolt Ázsia
- A zágrábi bíróság szerint megalapozott a vád Hernádi Zsolt ellen
- Emelkedésre számítunk a Budapesti Értéktőzsdén
- A januári 3,2%-os előrejelzésével szemben már csak 2,8%-os globális GDP növekedést vár a Világbank. Jelentős mértékű a növekedési várakozás visszafogása az Egyesült Államokban, ugyanis a korábbi 2,8% helyett már csak 2,1%-os növekedéssel kalkulálnak. A Világbank az euró zóna esetében változatlanul 1,1%-os növekedéssel számol, de az orosz növekedési előrejelzést 2,2%-ról 0,5%-ra vágták, míg Ukrajna esetében 5%-kal csökkentették.
- 4,2%-ot emelkedett a Facebook, miután bejelentették, hogy a PayPal elnöke csatlakozik a céghez. Ugyanerre a hírre a PayPal tulajdonosa, az eBay több mint 2%-os eséssel reagált, mivel a fizetési szolgáltatásokat nyújtó PayPal kimondottan gyors növekedést tudott felmutatni az elmúlt években, és ez nagyban hozzájárul az eBay teljesítményéhez is.
- Ma elsősorban az Egyesült Királyságból érkeznek foglalkoztatottsághoz kötődő makroadatok. Az átlagbérek 1,2%-kal nőhetnek, a munkanélküliségi ráta pedig 6,8%-ról 6,7%-ra mérséklődhet.
- Az arany 1.261 dollárra erősödött, főleg a fizikai kereslet lendült meg. Az aranyat húzta a platina és a palládium növekvő kereslete is, mivel ezek csúcsokat döntöttek.
- Ismét jelentős dollárgyengülést hozott a tegnapi kereskedés, melyet Oli Rehn szavai is támogattak, ugyanis egy brüsszeli konferencián arról beszélt, hogy az EKB továbbra is határozottan léphet fel az elhúzódó alacsony infláció veszélyével szemben, és javíthatja a monetáris transzmisszió működését. Az EUR/USD 1,359-ről 1,3545-ig csökkent a tegnapi kereskedésben.
- A Világbank kismértékben lefelé módosította Kínára vonatkozó GDP előrejelzését. Az idei évre korábban várt 7,7%-os növekedés helyett már csak 7,6%-kal számolnak, míg a jövő évi kilátásokat változatlanul 7,5%-on hagyták, bár a „hard landing” lehetőségét továbbra is jelentős kockázatnak tekintik. Japán esetében 1,4%-ról 1,3%-ra fogta vissza előrejelzését a nemzetközi intézmény.
- Az OTP 2014. június 10-én 265.761 darab saját részvényt vásárolt 4.628 forintos átlagáron, és ugyanezen a napon javadalmazási politikája keretében 324.718 darabot értékestett. Így a bank saját tulajdonában lévő OTP részvények állománya 3.699.445 darabra (1,32%) változott.
- A Richter 2014. június 6-án 15.000 darab saját részvényt vásárolt 4.051 foritnos átlagáron. A társaság saját részvény állománya így 205.667 darab, csoport szinten 311.167 darab. A május végén adott megbízásból még 165.000 darab van hátra. Makrogazdasági hírek
- Legfrissebb elemzésében az idei évre vonatkozóan 2,4%-ra, 2015-re és 2016-ra pedig 2,5%-ra emelte meg Magyarországra vonatkozó GDP előrejelzését a Világbank. Korábban 2014-re 1,7%-ot, a következő évekre pedig 1,5%, illetve 2,7%-ot jósolt a szervezet.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.