Védelmi mechanizmussal rendelkező egyedi befektetési lehetőséget keresel?
Az Erste Strukturált Értékpapír kínálatával különböző piaci helyzetekre találhatsz megfelelő befektetési lehetőséget.
A havonta érkező termékek között találsz olyat, ahol a kiválasztott mögöttes piac vagy termékek negatív teljesítménye esetén is pozitív hozamban részesülhetsz, vagy éppen tőkevédelem mellett érhetsz el magasabb hozamokat.
Mi az a Strukturált értékpapír?
A strukturált értékpapírok olyan befektetési termékek, melyek hozama és kockázata egy mögöttes termékhez, vagy termékek kosarához kötött. Ez a mögöttes termék lehet részvény, kötvény, árucikk, deviza, vagy akár egy piaci index is.
A "struktúra" részét az adja a befektetésnek, hogy a kifizetés nem 1:1 arányban követi le a mögöttes termék árfolyam alakulását: részesedhetsz a mögöttes teljesítményből tőkevédelem mellett, vagy kaphatsz rendszeresen vonzó hozamokat a mögöttes termék negatív teljsítménye mellett, hogy csak egy pár példát említsünk. A konkrét kifizetés feltételek Kibocsátónként, struktúránként és termékenként változhatnak, pontos leírásukat az adott értékpapírokhoz készített Ügyféltájékoztató, illetve Végleges Feltételek (Final Terms) dokumentum tartalmazza.
A befektetés, ami izgalmas. Merülj el a strukturált értékpapírok világában!
A kockázatmentes befektetésekét meghaladó hozam érhető el
Változatos kifizetési struktúrák és mögöttes termékek széles választéka.
Aktuális piaci helyzetnek megfelelő havonta megújuló termékkínálat
Milyen kockázatokat rejthetnek magukban a Strukturált Értékpapírok?
Figyelem: Mielőtt befektetnél a termékbe, fontos, hogy tisztában légy a vele járó kockázatokkal:
A Strukturált Értékpapírok működése különböző lehet, jellemzően összetett pénzügyi termékek. Befektetés előtt fontos megismerni a termék pontos működését és a vele járó kockázatokat
Magasabb hozamhoz jellemzően magasabb kockázat párosul. A Strukturált Értékpapírok kockázatosabb termékek, mint a bankbetét vagy az állampapírok
Nem tőkevédett konstrukciónál a teljes tőkevesztés lehetősége fennáll. Tőkevédett konstrukcióknál a tőkevédelem csak a lejáratig történő megtartás esetén biztosított.
Esetleges további, termék specifikus kockázatokról a értékpapírokhoz készített Ügyféltájékoztatóból, és Végleges Feltételek (Final Terms) dokumentumból tájékozódhatsz.
Aktuális Strukturált Értékpapír jegyzések
CACIB Protect Express One Star US Banks USD 24-27
Citi Protect Express One Star EU Industry HUF 24-27
Citi Protect Express One Star EU Industry EUR 24-27
Milyen Strukturált Értékpapírok érhetők el az Ersténél?
Ahogy azt említettük, rendkívül változatosak lehetnek a Strukturált Értékpapírok. Az Ersténél havonta több termék is jegyezhető, melyeket megkülönböztethetünk az alábbi tulajdonságok alapján:
- Devizanem (pl. HUF, EUR, USD);
- Mögöttes termék eszközosztálya: részvény, részványkosár, index, árupiaci termék, deviza;
- Teljes vagy feltételes tőkevédelem;
- Fix vagy feltételes kuponfizetés, a mögöttes teljesítmény kifizetése;
- Az általános strukturán felüli egyéb, hozamot vagy biztonságot növelő tulajdonság: Memory kupon, Airbag mechanizmus, OneStar tulajdonság (részletek a terméktájékoztatókban), hogy csak párat említsünk.
Az Ersténél elérhető Strukturált Értékpapírok működéséről az alábbi Strukturált Értékpapírok Általános terméktájékoztatóban olvashatsz:
Korábbi Strukturált Értékpapírok
Tanácsadónk segít!
Kérj visszahívást, szakértőnk felveszi veled a kapcsolatot és választ ad minden kérdésedre, valamint végig segít a folyamaton.
Közzétételek
A Strukturált Értékpapírok megfigyeléseivel, kifizetéseivel és lejáratával kapcsolatos közzétételeket az alábbi oldalon tudod követni:
Strukturált Értékpapír közzétételekKibocsátók
Az Ersténél a szélesebb körű termékkínálat és a diverzifikáció érdekében nemcsak az Erste Csoport, hanem más neves kibocsátó által előállított termék jegyzésében vehetsz részt, melyet exkluzívan az Erste ügyfelei számára készítenek.
Az egyes kibocsátókról és Alaptájékoztatóikról részletes információt találsz az alábbi oldalon:
Pro tipp
Kedvező adózás érdekében vásárold befektetéseidet Tartós Befektetési Számlára (TBSZ) vagy Nyugdíj előtakarékossági számlára (NYESZ-R). Részletekért kattints a linkekre:
Adózási tudnivalók
Teljes (100%-os) tőkevédelemmel rendelkező Strukturált Kötvények esetén:
Belföldi magánszemélyeknél a strukturált kötvény esetében a hozam, valamint a beváltás, visszaváltás, átruházás során elért bevétel az Szja. törvény 65.§-a szerinti kamatjövedelemnek minősül és Magyarországon 15% mértékű adó, valamint a mindenkor hatályos jogszabályok szerinti egyéb adó és/vagy járulék terheli, azzal, hogy amennyiben az értékesítésre, hozam, kamat kifizetésére a törvény szerinti kifizetőn keresztül kerül sor, e kifizető az adót ügyletenként állapítja meg, vonja le és fizeti meg és a magánszemélynek az adóbevallásában nem kell feltüntetnie. A külföldi pénznemben keletkezett kamatjövedelemből az adót is külföldi pénznemben kell a kifizetőnek – a jövedelem megszerzése napján – levonnia, de az adót – a jövedelem megszerzése napján érvényes hivatalos MNB devizaárfolyamon átszámítva – forintban kell megfizetni.
Külföldi illetőségű magánszemély befektetőkre a fenti szabályok vonatkoznak azzal a különbséggel, hogy a kifizető a magánszemély adóilletősége szerinti külföldi állam által kiállított illetőségigazolás birtokában, a kettős adóztatást elkerülő egyezmények alapján, ennek hiányában az Szja. törvényben foglaltak szerint állapítja meg adólevonási kötelezettségét és az adó mértékét. Az Európai Unió Magyarországon kívüli tagállamában adóilletőséggel rendelkező magánszemély esetében a kamatjövedelem esetében a kifizetőnek adatszolgáltatási kötelezettsége áll fenn azzal, hogy ebben az esetben adólevonásra - a vonatkozó uniós aktusokban foglalt kivétellel - nem kerül sor. Olyan külföldi magánszemély esetében továbbá, amelynek illetősége szerinti állammal Magyarországnak nem áll fenn kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye, a kamatjövedelem után 15%-os adót kell a törvény szerinti kifizetőnek minősülő szervezetnek levonnia.
A 205/2023. (V. 31.) Korm. rendelet alapján a természetes személyek kamatjövedelmeit átmenetileg a 15%-os kamat- és árfolyamnyereségadó mellett 2023. július 1-től 13%-os szociális hozzájárulási adó is terheli - Normál értékpapírszámlán. Nyugdíj előtakarékossági számlán (NYESZ) vagy Tartós Befektetési Számlán (TBSZ) tartott befektetések kamatjövedelmét azonban a 13%-os szociális hozzájárulási adó nem érinti.
Teljes tőkevédelemmel NEM rendelkező Strukturált Értékpapírok esetén:
A Strukturált Értékpapír az SZJA törvény alapján az SZJA törvényben meghatározott kivétellel ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek minősül.
Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletben, így a Strukturált Értékpapírra kötött ügyleten keletkezett árfolyamnyereség után az adó 15% azzal, hogy adólevonásra és megállapításra a kifizető részéről nem kerül sor, azt a magánszemélynek önadózással kell majd a vonatkozó évi adóbevallásával teljesítenie. A Strukturált Értékpapírra kötött ügyleten elért nyereség továbbá szembeállítható más ellenőrzött tőkepiaci ügyleteken elért veszteséggel is és ugyanez igaz a Strukturált Értékpapíron elszenvedett veszteségre is (más ellenőrzött tőkepiaci ügyleten elért nyereséggel szembeállítható) az Szja. törvényben meghatározottak szerint.
Az eredményt éves szinten, adóévre vonatkozóan kell megállapítani: így ez esetben jövedelemnek az adóévben, pénzben elszámolt ellenőrzött tőkepiaci ügyleti nyereségek együttes összegének a magánszemélyt terhelő, adóévben pénzben elszámolt ellenőrzött tőkepiaci ügyleti veszteségek együttes összegét meghaladó rész tekinthető. A termékek eredményével kapcsolatosan a befektetőnek adóbevallást kell készítenie, illetve az adóhatóság felé az adót be is kell fizetnie. Társaságunk a jogszabályi rendelkezések értelmében adó megállapítására, levonására és befizetésére ezen ügyletek esetében nem köteles
Tekintettel arra, hogy egy termék esetében a Befektetett összeg akár devizában kerülhet befizetésre és/vagy az Eredmény devizában kerülhet kifizetésre, ezekben az esetekben az adókötelezettsége teljesítése során az Szja. törvény szerinti átváltási szabályok irányadóak. Ez alapján előfordulhat, hogy a törvény szerint alkalmazandó árfolyam eltér a ténylegesen alkalmazott árfolyamtól, amely a tényleges nyereségtől/veszteségtől eltérő.
A fenti leírás nem teljes körű, tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak. Célja kizárólag a Strukturált Értékpapírokkal kapcsolatos egyes specifikus információk, termékjellemzők megismertetése a befektetőkkel.
A strukturált értékpapírok kibocsátói programjához készült Alaptájékoztatók, azok magyar nyelvű összefoglalója, a Magyarországon is forgalomba hozott egyes strukturált értékpapírok forgalomba hozatala kapcsán készült Végleges Feltételek (Final Terms, illetve azok magyar nyelvű összefoglalója), valamint a Strukturált Értékpapírokkal kapcsolatos, azok kockázataira is kiterjedő általános terméktájékoztató az Erste Befektetési Zrt. (1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/444/4008 és III/75.005-19/4004, tőzsdetagság: BÉT) honlapján (www.ersteinvestment.hu –címen az egyes termékek aloldalán) rendelkezésre állnak, melyeket kérjük, figyelmesen olvasson el. Befektetési döntése meghozatala előtt óvatosan mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatát, díjait, a számlavezetéshez kapcsolódó díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges károkat.
Felhívjuk figyelmét az MNB fogyasztóvédelmi honlapjára, amely számos tájékoztatóval. valamint az összehasonlítást, választást segítő alkalmazásokkal segíti Önt az egyes pénzügyi kérdései megválaszolásában. Az MNB fogyasztóvédelmi honlapjának elérhetősége: http://www.mnb.hu/fogyasztovedelem